Građanski aktivizam

Aktivisti koji se bore protiv nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka obilježili Dan planete Zemlje i poručili da neće odustati od svoje borbe

"Svaki dan je dan planete Zemlje i svaki dan trebamo da se borimo protiv svega i svakog što doprinosi devastaciji naših rijeka i drugih prirodnih bogatstava. Na današnji dan se najviše priča o prirodi i kako treba da je čuvamo, ali mislimo da je neophodno osvrnuti se i na odgovornost nadležnih institucija koje ne preuzimaju dovoljno konkretnih aktivnosti kako bi se ovaj, ali i mnogi drugi problemi riješili. U slivu rijeke Bosne se ovom momentu dešava velika devastacija riječnih korita i okolnog zemljišta, koja nije ništa drugo do pljačka prirodnih bogatstava sa sistemskom korupcijom u pozadini", navodi se u zajedničkom saopštenju neformalnih grupa građana „Za legalnu eksploataciju minerala iz korita rijeke Bosne“, „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“ i “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine”, koje prenosimo u cjelosti.

U mjesecu aprilu se širom svijeta obilježava Dan planete Zemlje kako bi se podigla svijest o problemu sve veće devastacije prirodnih bogatstava i negativnog uticaja ljudskih aktivnosti na zdravlje planete, ali i ukazalo na načine za poboljšanje kvaliteta životne sredine. Kako bi simbolično obilježili ovaj datum, aktivisti koji se bore protiv nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka su danas, u Doboju, Bijeljini i Zvorniku, organizovali ulične akcije, sa željom da još jednom ukažu na ovaj dugogodišnji problem, prikažu mapu legalnih lokacija za eksploataciju šljunka, ali i predstave javnosti stanje na terenu kroz fotografije devastiranih korita i obala rijeka Drine i Bosne.

Aktivisti su izašli na ulicu kako bi sa sugrađanima razgovarali o trenutnom stanju u slivovima rijeka Bosne i Drine. Posebno su se osvrnuli na prijave upućene nadležnim institucijama, kao i pokrenute predmete i podignute optužnice, koji su direktna posljedica njihovog aktivističkog djelovanja protiv nelegalne eksploatacije šljunka.

„Za tri godine djelovanja aktivista u slivovima rijeka Bosne i Drine podneseno je ukupno 42 prijave nadležnima sa sumnjama u nelegalnu ili prekomjernu eksploataciju šljunka, zauzimanje vodnog dobra ili devastacije korita, priobalja ili poljoprivrednog zemljišta. Trenutno raspolažemo informacijama da je kod PU Doboj u radu devet predmeta koji se odnose za nelegalnu eksploataciju. OJT Doboj je unazad dvije godine podiglo 5 optužnica protiv šljunkara, osim dvije podignute prošlog mjeseca protiv šljunkara sa područja Dervente i Šamca“, izjavili su aktivisti iz Doboja.

Devastacija u slivu rijeke Bosne na lokalitetu Osječani Doboj

Pored toga, aktivisti su iskoristili su ovu priliku da podsjete javnost da se oni zalažu za konkretno definisan zakonski okvir po kom se daju koncesije za eksploataciju šljunka sa preciziranim uslovima i količinama materijala koje se mogu eksploatisati a koji je neophodan kako bi se korita rijeka čistila na način propisan zakonom, a građani bili efikasnije zaštićeni od mogućih poplava.

„Pozivamo nadležne institucije da pristupe rješavanju problema, od donošenja suštinskih promjena u primjeni planskih dokumenata, izdavanju dozvola, do uspostavljanja efikasnog sistema kontrole, nadzora i kažnjavanja nelegalnih aktivnosti. Smatramo da postoji ogroman prostor za poboljšanje. Očekujemo od vlasti da više uključe građane u predlaganje kritičnih lokaliteta za čišćenje i produbljivanje korita jer mi mještani najbolje znamo koje su to lokacije. Pored toga, očekujemo i od predstavnika lokalne samouprave da prestanu sa retorikom kako upravljanje vodama nije u njihovoj nadležnosti i da se aktivnije i konkretnije uključe u rješavanje ovog problema“, kažu iz aktivističke grupe u Zvorniku.

Devastacije priobalja rijeke Drine, na području Tršića, Zvornik

Aktivisti nastavljaju svoju borbu i pozivaju sve građane i građanke da im se pridruže i da i oni svojim aktivnostima, prijavama sumnji u nelegalne aktivnosti šljunkara u slivovima rijeka Bosne i Drine, doprinesu sprečavanju nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka.

„Ovo je zajednička borba. Svaki dan je dan planete Zemlje i svaki dan trebamo da se borimo protiv svega i svakog što doprinosi devastaciji naših rijeka i drugih prirodnih bogatstava. Na današnji dan se najviše priča o prirodi i kako treba da je čuvamo, ali mislimo da je neophodno osvrnuti se i na odgovornost nadležnih institucija koje ne preuzimaju dovoljno konkretnih aktivnosti kako bi se ovaj, ali i mnogi drugi problemi riješili. U slivu rijeke Bosne se ovom momentu dešava velika devastacija riječnih korita i okolnog zemljišta, koja nije ništa drugo do pljačka prirodnih bogatstava sa sistemskom korupcijom u pozadini“, dodali su aktivisti iz Bijeljine.

Vađenje šljunka kod Pavlović mosta, Bijeljina

Više informacija o aktivnostima građanskih aktivista koji se zalažu za legalnu eksploataciju šljunka u koritima rijeka Bosne i  Drine možete pronaći na Facebook stranicama Eksploatacija minerala iz sliva rijeke BosneSTOP nelegalnim šljunkarama na rijeci Drini.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije