Građanski aktivizam U fokusu

Aktivisti upozoravaju: Nemamo rezervnu Unu, rezervne domove, ni rezervni život

Nečinjenje Pravnog tima koji za godinu dana nije kreirao ni strategiju pravne borbe, a kamoli predložio konkretne pravne korake je prava slika Bosne i Hercegovine kao države.

U hrvatskim mediima ove sedmice objavljeno je da iz Krškog u Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada Čerkezovac stiže otpad pakiran u 685 betonskih blokova.

“Više se nikad neće moći otvoriti, a u dvama skladištima stajat će od 30 do 40 godina. Dok se u Sloveniji pa i u Hrvatskoj razmišlja o gradnji drugog bloka Nuklearne elektrane Krško (NEK), hrvatski Fond za financiranje razgradnje NEK užurbano i vrlo temeljito radi na pripremi Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada (RAO) u bivšoj vojarni Čerkezovac na Trgovskoj gori pokraj Dvora u kojem će Hrvatska 2024. skladištiti svoju polovicu nisko i srednje radioaktivnog otpada iz postojećeg bloka Krškog”, objavljeno je u medijima.

Iz Udruženja građana “Green team” iz Novog Grada kažu da su zgroženi širenjem dezinformacija u vezi sa slučajem Trgovska gora, očigledno namijenjenih na način da isprovociraju javnost i pojačaju osjećaj napuštenosti građana od strane obje države, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

“Bez obzira što je jedan od ciljeva takvih pisanja da obeshrabre građane, navedeni ne mogu i neće promijeniti apsolutno ništa, jer nemamo rezervnu Unu, rezervne domove, ni rezervni život. Građanske tužbe će ići, masovne, pojedinačne ili grupne, od šire grupe nevladinih organizacija ili nekoliko desetina ekoloških, ali to je najmanje bitno u ovom trenutku. Odlučnost građanskih angažmana, koji djeluju u svim smjerovima ne može i ne smije biti alibi svim drugim relevantnim akterima – prije svega političkim predstavnicima građana, da se uzdaju u to da će neko drugi rješavati problem koji je njihov posao prije svega”, istaknuto je iz ovog Udruženja.

Zahtijevaju da se susreti sa međunarodnim zvaničnicima koriste za postavljanje slučaja Trgovska gora kao teme od prioritetnog interesa, a ne da se takvi susreti troše na stvari koje nisu vrijedne pomena.

“Nekorektni odnosi prema temi svakim danom sve više provociraju, a nečinjenje Pravnog tima koji za godinu dana nije kreirao ni strategiju pravne borbe, a kamoli predložio konkretne pravne korake je prava slika Bosne i Hercegovine kao države. Zahtijevamo odgovornost i konkretne korake, jer od praznih obećanja koja u drugi plan bacaju nerad, imamo samo još jedan podsticaj na iseljavanje”, pojašnjavaju.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije