Regija i svijet

(BiH na Balkanu a…) Mađarska se smatra najkorumpiranijom državom u EU

Sa ocjenama u rasponu od 42 do 46 od 100, Mađarska, Bugarska i Rumunija najlošije su plasirane članice EU na Transparencyjevoj listi najkorumpiranijih država. No, za BiH, sa svega 34 indeksna poena, to izgleda nedostižno. Iskoristomo priliku da se još jednom podsjetimo ocjene Transparency Internationala BiH: “Ne samo da ne postoji nikakva strategija, politika ili aktivnost državnih institucija na sprečavanju korupcije, već državne institucije, potpuno zarobljene političkom kontrolom, svoje djelovanje gotovo u potpunosti fokusiraju na bavljenje korupcijom. Korupcija je nažalost postala primarni razlog postojanja institucija. Posebnu opasnost za državu predstavlja potpuna simbioza organizovanog kriminala i državnih institucija, što će voditi daljoj destabilizaciji zemlje i urušavanju sigurnosti.” (Antikorupcija)

Prema poslednjem izveštaju Transparensi internešenela, Mađarska se smatra zemljom sa najviše korupcije u javnom sektoru u celoj Evropskoj uniji.

Sa ocjenama u rasponu od 42 do 46 od 100, Mađarska, Bugarska i Rumunija su daleko iza skandinavske trojke EU, a Danska je proglašena najboljom u klasi (90), dok je slijede Finska (87) i Švedska (83), po Indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala za 2022.

Danska i Finska su također na vrhu svjetske ljestvice, potonja se izjednačila s Novim Zelandom (87), zahvaljujući svojim “snažnim demokratskim institucijama i poštovanjem ljudskih prava”, dok su Sirija i Južni Sudan (13) i Somalija (12) na dnu liste, izvještava Politico.

Luksemburg, Velika Britanija i Austrija su zabilježile značajan pad rezultata od 2017. godine, dok je Irska jedina zemlja članica EU čiji se rezultat poboljšao. Moldavija, koja je prošlog juna dobila status kandidata za članstvo u EU, također je poboljšala svoj rezultat.

Sa ocjenom 28, Rusija ima jedan od najnižih rezultata u istočnoj Evropi, a njena invazija na Ukrajinu u februaru prošle godine je “snažan podsjetnik na prijetnju koju korupcija i odsustvo odgovornosti vlade predstavljaju za globalni mir i sigurnost,” navodi se u saopćenju za javnost objavljenom uz izvještaj.

Rezultat Ukrajine je tek nešto viši (33), ali zemlja “poduzima važne reforme i stalno se poboljšava” od početka rata.

Ali sukob nije okončao korupciju u zemlji, kao što je pokazao nedavni skandal koji je primorao zamjenika ukrajinskog ministra odbrane da podnese ostavku – pokazujući da “antikorupcijski mehanizmi zemlje do sada pozivaju javne službenike na odgovornost”, navodi se u izvještaju.

Ujedinjeno Kraljevstvo i Katar su na historijskom minimumu u ovogodišnjem izdanju – iako za Dohu izvještaj ne povlači direktnu vezu s takozvanim korupcijskim skandalom u Qatargateu koji je potresao Brisel.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije