Vijesti

CIK protiv njih podnio krivične prijave i pokrenuo postupke zbog kršenja Izbornog zakona, a oni u petak organizuju proteste

Udruženje građana „Pravda za Doboj“ za petak je najavilo proteste "zbog matretiranja članova biračkih odbora iz Doboja od strane CIK-a".

U Doboju su za petak (15.03.2022.) prije podne zakazani protesti zbog, kako organizatori kažu, “matretiranja članova biračkih odbora iz Doboja od strane CIK-a”. Organizator protesta je udruženje građana “Pravda za Doboj”, za koje dobro upućeni u ovdašnje prilike kažu da je blisko vladajućoj stranci. A planirano je da, po okupljanju kod nove autobuske stanice, protestanti mirnom šetnjom kroz grad izraze svoje neslaganje sa pokretanjem postupaka protiv članova biračkih odbora iz ove izborne jedinice.

Prošlog mjeseca Centralna izborna komisija BiH je, naime, pokrenula postupke utvrđivanja odgovornosti članova biračkih odbora angažovanih na lokalnim izborima 2020. godine, zbog kršenja odredbi Izbornog zakona BiH. Postupci su pokrenuti protiv 623 člana biračkih odbora sa 131 biračkog mjesta iz četiri osnovne izborne jedinice, odnosno u Doboju, Novom Gradu (RS), Srebrenici i Mostaru. Iz Doboja je na tom spisku čak 450 članova biračkih odbora, koji su učestvovali u sprovođenju izbornog procesa 15. novembra 2020. godine.

Podsjećamo, izbori u Doboju su, Odlukom CIK-a od 21. januara 2021. godine, poništeni na 89 redovnih biračkih mjesta, od ukupno 106. Obrazloženje je bilo da se na tim biračkim mjestima poništavaju izbori “zbog očigledno utvrđenih nepravilnosti u provođenju izbora od strane biračkih odbora”. Ponovljeni izbori u Doboju održani su 21. februara prošle godine, a “suspendovane” biračke odbore zamijenili su njihovi, prethodno u redovnoj proceduri imenovani zamjenici.

Nakon izvršene analize rada biračkih odbora na lokalnim izborima 2020. godine u BiH, CIK je u martu pokrenuo postupke utvrđivanja odgovornosti članova biračkih odbora zbog osnovane sumnje da su postupali suprotno odredbama Izbornog zakona BiH. Konkretno im se stavlja na teret da su svojim postupcima doveli do sumnje da je došlo do najdrastičnijih kršenja Izbornog zakona BiH, zbog kojih je CIK ranije podnio i krivične prijave nadležnim tužilaštvima, jer je mišljenja da u tim slučajevima ima elemenata krivičnog djela.

Kako je od izbora prošlo više od godinu dana, a da nema tužilačkih odluka, CIK je odlučio pokrenuti svoje postupke, uz napomenu da će, ako u međuvremenu bude dizanja optužnica, u tim slučajevima prekinuti postupke i dati prednost krivičnom gonjenju.

Inače, u dobojskom Okružnom javnom tužilaštvu vodi se obimna istraga po prijavama za nepravilnosti za koje je sumnje dostavio CIK, ali i više političkih subjekata, NVO i pojedinaca. Prema izvorima portala Antikorupcija.info, u dosadašnjem toku istrage ona je usmjerena na utvrđivanje sumnji koje se odnose na lica koja se vode da su glasali, a da nisu izlazili na glasačka mjesta ili potpisi ne odgovaraju onim iz ličnih dokumenata, odnosno na ulogu članova prethodno imenovanih biračkih odbora koji su proveli izbore na 89 spornih mjesta 15. novembra 2020. godine.

S obzirom da ovdašnje tužilaštvo niko dosad nije “optužio” za efikasnost, a da su protiv njega lokalni nvo aktivisti i borci protiv korupcije podnosili krivične prijave zbog sumnji u koruptivne veze sa lokalnom vlašću, postupak koji je pokrenuo CIK i jeste, vjerovatno, jedino logično rješenje, s obzirom da mu je intencija da optuženim uskrati mogućnost obavljanja istih poslova na predstojećim izborima.

Oznake

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije