Vijesti

Članovi komisije sa tužiteljem za ratne zločine o korupciji

Predsjedavajući Privremene istražne komisije Predstavničkog doma za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH Damir Arnaut i članovi Privremene istražne komisije Alma Čolo, Zukan Helez i Mirjana Marinković Lepić razgovarali su (juče) u Sarajevu s glavnim tužiocem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale Sergeom Brammertzom, saopćio je Sektor Parlamentarne skupštine BiH za odnose s javnošću.

Glavni tužilac Brammertz, koji u BiH i zemljama regiona boravi s ciljem pripreme redovnog izvještaja Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, pokazao je tokom sastanka značajno interesiranje za rad i rezultate Privremene istražne komisije.

Govoreći o radu Privremene istražne komisije, koja je konstituisana krajem maja 2020. godine, njeni članovi istakli su činjenicu da su na 34 održane sjednice ispitali na desetine svjedoka, nosilaca pravosudnih funkcija, tužilaca, sudija, advokata, predstavnika civilnog društva i medija te najavili da će do kraja aprila ili početkom maja objaviti opsežan izvještaj o stanju u pravosudnim institucijama BiH.

Članovi Privremene istražne komisije ocijenili su zabrinjavajućom aktuelnu sliku bosanskohercegovačkog pravosuđa, u kojem, kako su naveli, postoji snažna sprega između pravosuđa i politike. Prema riječima članova Privremene istražne komisije, korupcija u pravosuđu nije klasičnog tipa već se ona manifestuje kroz neprikladne i neprimjerene veze između političara i nosilaca pravosudnih funkcija, koji mogu da napreduju zahvaljujući tim vezama.

Članovi Privremene istražne komisije govorili su i o dobroj atmosferi u radu članova Komisije, posebno naglasivši da će najavljeni izvještaj biti prvi izvještaj jedne domaće institucije o stanju u pravosudnim institucijama BiH.

Članovi Privremene istražne komisije uputili su i zahvalnost glavnom tužiocu Brammertzu za ogroman doprinos u procesuiranju ratnih zločina pred Haškim tribunalom za ratne zločine.

Naglašavajući kako nema namjeru da kritikuje svoje kolege tužioce u BiH budući da rade u veoma teškom političkom okruženju, glavni tužilac Brammertz posebno je upozorio na problem odsustva regionalne saradnje u procesuiranju ratnih zločina, što dovodi do toga da se mnogi optuženi za ratne zločine kriju od pravde u susjednim zemljama, posebno u Srbiji i Hrvatskoj.

Brammertz je takođe rekao da se smatra partnerom, pa čak i portparolom tužilaca u BiH, te najavio nastavak podrške i pomoći Međunarodnog rezidualnog mehanizma pravosudnim institucijama u BiH u procesuiranju preostalih slučajeva ratnih zločina.

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale pohvalio je rad i rezultate rada Privremene istražne komisije Predstavničkog doma za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH, naglašavajući da je pozitivno mišljenje o radu Komisije dobio i na brojnim sastancima sa međunarodnim zvaničnicima i organizacijama koje je imao tokom posjete Bosni i Hercegovini.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije