Građanski aktivizam

Čuvajmo šume!

Saopštenje za javnost Inicijative za šumarstvo i okoliš (fea), povodom Međunarodnog dana šuma.

Članovi fea tima su u petak, 18. marta 2022. godine, postavili pop-up štand u glavnom atriju tržnog centra „Džananović“ u Zenici, kako bi promovisali mobilnu aplikaciju „Čuvajmo šume“ u okviru projekta „Aplikacija za anonimnu prijavu ilegalnih aktivnosti u šumarstvu uz pomoć građana“.

fea uposlenici su u periodu od 11:00 do 15:00 sati zainteresovanim prolaznicima predstavljali mobilnu aplikaciju za anonimnu prijavu ilegalnih aktivnosti u šumarstvu, te dijelili promotivni materijal pripremljen u ovu svrhu. Za vrijeme trajanja promotivnog događaja, pop-up štand je posjetilo više od stotinu zainteresovanih prolaznika, kojima je nakon kratkog prezentovanja mobilne aplikacije podijeljen promotivni materijal (biorazgradivi rokovnici i USB stickovi sa drvenim pakovanjem).

Građanima Zeničko-dobojskog kantona je u okviru prezentacije prikazano na koji način mogu anonimno prijaviti ilegalne aktivnosti u šumarstvu putem mobilne aplikacije. Budući se institucije šumarstva već duži niz godina suočavaju sa problemom teškog dokazivanja ilegalnih sječa gdje često nedostaju dokazi koji ukazuju na počinioce šteta, uključivanje građana kao nepristrane treće partije sa interesom u očuvanju šumskih ekosistema veliki je iskorak. Aktivnijim uključivanjem građana putem modernih alata informisanja u ovu problematiku, unapređuje se koncept zaštite šuma od ilegalnih aktivnosti u Bosni i Hercegovini kroz odlučno nametanje transparentnosti i preuzimanja odgovornosti svih odgovornih institucija, ali i svakog odgovornog pojedinca kao člana bh. društva.

Danas, na Međunarodni dan šuma, napominjemo širu javnost da su šumski ekosistemi u Bosni i Hercegovini neizmjerno bogatstvo u svojim ekološkim i sociološkim funkcijama i da je njihova stabilnost i opstanak ključ za razvoj naše zemlje. Mobilna aplikacija „Čuvajmo šume“ omogućava svakom pojedincu da pruži svoj doprinos ostvarenju ovog cilja i pomogne Bosni i Hercegovini da sačuva jedan od svojih najvažnijih prirodnih resursa.

Aplikacija za anonimnu prijavu ilegalnih aktivnosti u šumarstvu uz pomoć građana dostupna je za korisnike Android i iOS uređaja, koji mogu na veoma jednostavan način dokumentovati i prijaviti ilegalne aktivnosti nadležnim organima vlasti.

Ovaj inovativni alat za sektor šumarstva razvijen je od strane regionalne nevladine mreže ”Inicijativa za šumarstvo i okoliš” (fea) u sklopu projekta “Aplikacija za anonimnu prijavu ilegalnih aktivnosti u šumarstvu uz pomoć građana”, a sve sa ciljem smanjenja obima ilegalnih aktivnosti i zaštite velikog bosanskohercegovačkog bogatstva – šuma.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije