Građanski aktivizam

“Da se ne ponovi maj 2014.” nastavlja upozoravati institucije na nezakonite radnje koje ugrožavaju Doboj od poplava

Grupa građana “Da se ne ponovi maj 2014.” podnijela je, ovih dana, dvije nove prijave “Vodama Srpske”, republičkoj vodnoj inspekciji i Tužilaštvu, nazvavši praksu davanja privremenih vodnih dozvola i tolerisanja gradnje na vodoplavnom području neprihvatljivom, koruptivnom i štetnom.

U prijavi za zakonom zabranjeno izvođenje radova uz korito rijeke Bosne, “Da se ne ponovi maj 2014.” upozoravaju nadležne institucije da su na lokalitetu kod ”Japanskog mosta” u Doboju, između malog korita rijeke Bosne i odbrambenog pružnog nasipa uz magistralni put Doboj–Tuzla, izvedeni radovi nasipanja i moguće pripreme za gradnju nekog objekta.

“S obzirom da izvedeni radovi i eventualna gradnja objekta smanjuju protok vode prilikom visokog vodostaja i ugrožavaju Doboj od poplava, kao i da su zakonom zabranjeni, tražimo vaše postupanje kako bi se spriječilo i sankcionisalo ovo izvođenje zakonom zabranjenih radova na vodoplavnom području.”, stoji u prijavi.

JU “Vode Srpske”, Vodna inspekcija Inspektorata Republike Srpske i Republičko javno tužilaštvo RS su, takođe, upozoreni da je dosadašnja praksa davanja privremenih vodnih dozvola za manji dio izgrađenih objekta i tolerisanja gradnje većeg broja izgrađenih objekata neprihvatljiva, koruptivna i štetna.

“Tražimo da se napusti praksa produžavanja i izdavanja novih privremenih vodnih dozvola za gradnju objekata i izvođenje drugih radova na vodoplavnom području, da se ponište sve izdate privremene vodne dozvole, kao i eventualno izdata privremena dozvola za ovaj lokalitet i da nas informišete što ste preduzeli u vezi ove prijave.”, naglasili su iz grupe “Da se ne ponovi maj 2014.”.

Druga, juče podnesena, prijava ove grupe odnosi se na devastaciju korita rijeke Bosne nakon vađenja šljunka.

“Prijavljujemo da je nakon odobrenog vađenja šljunka i drugog materijala ostalo devastirano korito Bosne na lokaciji Pijeskovi Doboj. Umjesto očišćenog korita rijeke Bosne, koje je trebalo biti cilj odobrenog vađenja šljunka i drugog materijala, ostalo je devastirano korito rijeke Bosne sa nasipima i sprudištima sa kojih nije uklonjen nekomercijalni mulj. Navedenom devastacijom korita Bosne smanjuje se protok vode prilikom visokog vodostaja i povećava ugroženost Doboja od poplava. Koristimo priliku da vas ponovo upozorimo da identičan problem postoji na dijelu korita Bosne na lokaciji Mostovi u Doboju, na kojoj je takođe nakon vađenja šljunka ostavljeno devastirano riječno korito i da ništa nije preduzeto nakon naše prve prijave.

Tražimo da postupite po ovoj prijavi kako bi se saniralo devastirano korito rijeke Bosne, utvrdila odgovornost izvođača radova, kontrolnih i drugih organa, napustila i sankcionisala koruptivna praksa isključivog zadovoljavanja komercijalnih i privatnih interesa i preduzele druge potrebne mjere.”, navodi se u prijavi, koju je u ime grupe potpisao Momir Dejanović.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije