Građanski aktivizam U fokusu

Dan planete Zemlje: Nemamo planetu B. Održivi oporavak naša je jedina šansa!

Povodom Dana planete Zemlje, koji se obilježava širom svijeta 22. aprila pod sloganom “Obnovimo našu Zemlju” sa ciljem ukazivanja na klimatsku krizu, Centar za životnu sredinu obnavlja zahtjev za održivi oporavak i reformu javnih politika sa ciljem lakšeg prevazilaženja postojeće krize izazvane pandemijom, ali i dugoročnim neodrživim upravljanjem resursima.

Ovaj zahtjev, poslan je u junu prošle godine na adrese entitetskih, državnih i međunarodnih institucija, a pored Centra, potpisalo ga još 26 organizacija iz cijele Bosne i Hercegovine.

Od adresiranih institucija, zatražen je hitan sastanak sa ciljem determinisanja zajedničkih rješenja protiv izazova sa kojima se društvo suočava u vrijeme pandemije korona virusa. Deset mjeseci kasnije, na navedeni dopis,, osim Federalnog ministarstva okoliša i turizma nijedna druga institucija nije odgovorila.

“Odgovor od Federalnog ministarstva jesmo dobili, ali termin za sastanak još nismo. Ova pasivnost, i činjenica da druge institucije nisu odgovorile na dopis govori o odnosu prema životnoj sredini u Bosni i Hercegovini. Živimo u izazovnom vremenu pandemije korona virusa kojoj se ne nazire kraj, a posljedice ove krize već su evidentne i na stanovništvo, ekonomiju, održivi razvoj. Brzina adaptacije na ovakve globalne pojave od strane predstavnika domaćih i stranih institucija su prespore i nedovoljne. Šta onda da očekujemo kada klimatske promjene pokažu svoju najtamniju stranu? Pred nama je vrijeme koje ne smijemo da trošimo uzalud, zbog generacija koje su već tu. Na nama je velika odgovornost da stvorimo ambijent za život svih živih bića, na način da čovjek ima najmanje štetnog uticaja na planetu. Moramo pokazati skromnost u trošenju resursa i napretku, jer ne postoji planeta B. Ovo je jedina planeta koju imamo”, naveo jeTihomir Dakić, predsjednik Centra za životnu sredinu.

U zahtjevu se, između ostalog, traži:
–    ulaganje u održivi transport, razvoj urbane mobilnosti i očuvanje javnog prostora;
–    očuvanje i unapređenje prirodnih staništa i biodiverziteta kroz sistemsku podršku istraživanju i zaštiti prirode;
–    uspostavljanje više zaštićenih područja i bolja definisanost nadležnosti u očuvanju, upravljanju vrstama i specifičnim staništima;
–    podrška organskoj poljoprivredi, jačanje konkurentnosti domaćih proizvođača i smanjenje zavisnosti od uvoza;
–    obustava državne pomoći za termoelektrane i velike hidroelektrane, te ukidanje podsticaja za male hidroelektrane;
–    ulaganje u energetsku efikasnost i stvarne obnovljive izvore kao što su solarna i vjetro energija, podsticanje građana da samostalno proizvode, koriste i prodaju sopstvenu obnovljivu energiju.

Kompletan dokument sa svim zahtjevima dostupan je na ovom LINKU.

Centar za životnu sredinu već 20 godina različitim aktivnostima obilježava 22. april, Dan planete Zemlje, koji je ujedno i Dan Grada Banjaluke. Prvi put obilježavanje je organizovano 2001. godine akcijom pod nazivom “5 je do 12” kojom se skrenula pažnja javnosti i institucija da je krajnje vrijeme da se posvetimo zaštiti životne sredine i racionalnom korištenju prirodnih resursa kako bi iste mogli sačuvati za generacije koje dolaze.  Od tada, pa do danas Centar je ovakve aktivnosti provodio kroz javne kampanje podizanja svijesti javnosti, podjelom višekratnih cekera sa ciljem smanjenja upotrebe plastičnih kesa, akcijama čišćenja od otpada te različitim zanimljivim performansima i podjelom edukativnog materijala građanima.

ČIŠĆENJE

Povodom Dana planete Zemlje, koji se obilježava 22. aprila, aktivisti Centra za životnu sredinu provešće akciju čišćenja na Banj Brdu u Banjaluci.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije