Komentari i analize

Dokle o presudi u korist mještana naselja Kuti i svojoj obavezi u vezi s tim misle ćutati Gradonačelnik i Predsjednik Gradskog vijeća Mostara?

Foto: Hercegovina.info
Na sjednici Gradskog vijeća Mostara održanoj 29.11.2022. godine donesen je Zaključak da će donese li Kantonalni sud u Sarajevu presudu u korist udruženja Kuti, Gradsko vijeće odmah pristupiti izmjenama i dopunama Prostornog plana Mostara i iz njega izbrisati kamenolom Kuti. No, iako je presuda donesena krajem decembra, ni nju ni usvojeni zaključak niko ne spominje. Lokalna vlast, izgleda, je zatečena brzinom reagovanja Kantonalnog suda u Sarajevu i donesenom presudom. Zasad, naime, izgleda da su u pravu oni koji su odmah po usvajanju Zaključka upozoravali da se on ne donosi kao obećavajuće rješenje problema, nego tek radi „kupovanja vremena“.

Mještani naselja Kuti su 2022. godinu ispratili sa željom da u novoj godini Grad Mostar napokon izbriše kamenolom Kuti iz svoga Prostornog plana. To im je i obećano u Zaključku koji su vijećnici usvojili na 27. sjednici Gradskog vijeća Mostara održanoj 29.11.2022. godine, uz napomenu da će se to desiti pod uvjetom da Kantonalni sud u Sarajevu presudi u korist udruženja Kuti u slučaju tužbe protiv okolinske dozvole izdate od strane Federalnog ministarstva okoliša i turizma. U tom slučaju će Gradsko vijeće Mostara odmah pristupiti izmjenama i dopunama Prostornog plana Opštine Mostar i iz njega izbrisati kamenolom Kuti, navedeno je.

Nakon usvojene Apelacije Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, koji je naložio Kantonalnom sudu u Sarajevu da u roku tri mjeseca izrekne presudu, ista je stigla na adrese mještana posljednjeg dana stare, kao najljepša čestitka za Novu godinu.

Tužba je usvojena i Rješenje o izdavanju okolinske dozvole je poništeno. Podsjećamo, polovinom siječnja aktivisti su uputili ovu informaciju na adrese svih institucija koje su bile uključene u izdavanje dokumentacije koja je do sada izdata na zahtjev investitora i zahtjevali od istih da poništi izdate dozvole. Odgovorilo je par institucija i iz njihovih odgovora se moglo iščitati prebacivanje odgovornosti u smislu nenadležnosti ili obrazloženja, da izdate privremene dozvole vrijede do kraja godine a obzirom na njihovu pravosnažnost institucija upućuje mještane na odredbe Zakona o upravnom postupku, odnosno na izvanredne pravne lijekove. Također, upućeni su i zahtjevi Gradskom vijeću Mostara, predsjedniku Gradskog vijeća i gradonačelniku za postupanje po Zaključku.

No, od gradskih moćnika nitko do sada nije našao za shodno da porazgovara sa aktivistima, niti je na prvoj sjednici Gradskog vijeća održanoj nakon presude kantonalnog suda ona iti jednom rječju spomenuta, kao ni s njom povezani Zaključak.

Naprotiv, čitava stvar se dosljedno, nojevskom logikom, ignoriše. Valjda dok vladajući ne smisle izgovor za odbacivanje usvojenog zaključka i nastavak napoštivanja mišljenja i zahtjeva građana.

Zasad, naime, izgleda da su u pravu oni koji su odmah po usvajanju Zaključka upozoravali da se on ne donosi kao obećavajuće rješenje problema, nego tek radi „kupovanja vremena“. Lokalna vlast, izgleda, je zatečena brzinom reagovanja Kantonalnog suda u Sarajevu i donesenom presudom? Vjerojatno su bili uvjereni da će tužba, po „starom dobrom običaju“ karakterističnom za pravosuđe BiH, još mjesecima ili godinama stajati u ladicama suda. A da će, dok to traje, investitor brzinski ishodovati sve dozvole potrebne za otvaranje kamenoloma, u čemu bi mu Grad Mostar, kao i dosad, dao punu podršku. Iako se, da podsjetimo, radi o naseljenom mjestu, sa prvom kućom udaljenom samo 130 m od kamenoloma, iako se radi o miniranom području, iako se radi o lokaciji do koje ne postoji prilazni put ucrtan u Prostorni plan Opštine Mostar, itd.

Međutim, vladajućim u Mostaru, važniji je strani investitor, nego građani Mostara i njihov interes, odnosno kvalitet njihovog života. Što čitav slučaj pretvara u samo još jedan od bezbroj povoda za sumnje u sistemsku korupciju u ovom gradu. I Županiji.

Kako je davanje koncesije u mjerodavnosti županijskih vlasti, mještani su poslali zahtjeve za sastanak svim zastupnicima u Skupštini HNŽ/K a uz njih i pismo iz kojeg su se mogli upoznati sa kompletnom problematikom. Neki do zastupnika Skupštine HNŽ/K se nisu oglušili na zahtjeve građana da ih saslušaju i kroz prarlament, sukladno svojim ovlastima pokušaju doprinijeti rješenju njihovog problema.

Čak je i Zamjenik predsjedavajućeg Skupštine iz reda bošnjačkog naroda aktiviste pozvao na sastanak i obećao da će kroz mehanizam zastupničkog pitanja zatražiti od resornog ministarstva da mu dostavi kompletnu dokumentaciju vezanu za koncesioni ugovor kao i odgovor na pitanje nalazi li se uopće kamenolom Kuti u Prostornom planu HNŽ/K, na što aktivistima nitko do sada nije htio odgovoriti (što je skandal samo po sebi). Naveo je, da će, nakon što se upozna sa dostavljenom dokumentacijom, kroz razgovore sa ostalim klubovima zastupnika, pokušat, sukladno svojim zastupničkim ovlastima, iznaći nabolji prijedlog daljnjeg djelovanja, kako bi se problem koji ugrožava opstanak mještana Kuta na ovoj lokaciji riješio na zadovoljstvo svih zainteresiranih strana.

Zamjenik je mišljenja da investicije ne treba odbijati ali da sigurno postoji neko rješenje za ovaj problem. Mada se građani, suočeni sa ozbiljnim problemom i sa vlašću koja ne štiti njihove nego tuđe interese, „hvataju za svaku slamčicu“ ovaj stav baš i nije obećavajući. Jer podrazumijeva kompromis između dijametralno suprotnih, u suštini nepomirljivih interesa. Zaboga, radi se o kamenolomu, a ne o meteorološkoj stanici ili pogonu za šivenje farmerki.

Obavljeni su i sastanci sa još nekim zastupnicima. Zastupnica HRS i zastupnik NIP-a su na zadnjoj sjednici Skupštine pojedinačno pokrenuli inicijative za raskid koncesionog ugovora. U slučaju da izostane reakcija na pokrenute inicijative, najavili su da zatražiti postavljanje inicijative i izjašnjavanje na dnevni red skupštinskog zasjedanja. A aktivisti očekuju da će se, sada kada su se vrata Skupštine HNŽ/K odškrinula, i ostali zastupnici angažirati na rješenju ovog problema.

No, ostaje pitanje ćutanja i ignorisanja „nove realnosti“ stvorene Presudom, od strane čelnika Grada Mostara. Prije svega Gradonačelnika i Predsjednika Gradskog vijeća.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije