Građanski aktivizam

Gdje ima pravne države ima i nade da se problem riješi – “Jer nas se tiče” dobili presudu

No, ostaje problem izgubljenog vremena. I nepostojanja ni moralne ni krivične odgovornosti političara u ovakvim situacijama. Dakle, niko neće ni podnijeti ostavku, ni biti smijenjen, ni krivično odgovarati...

20 mjeseci je prošlo, od kako je Mario Kordić, tada nova mostarska gradonačelnička nada, na deponiji Uborak, u društvu predstavnika udruženja “Jer nas se tiče”, izjavio: “Gdje ima dobre volje ima i načina da se problem riješi”.

No, vrlo brzo, u udruženju “Jer nas se tiče” će shvatiti da to, “u prevodu” sa jezika političkih licemjera i populista znači da se “dobra volja”, u vidu odustajanja od svojih zahtjeva za izmještanjem i saniranjem deponije Uborak, očekuje od njih(!), a da će na taj način gradonačelnik i vladajuća HDZ-SDA koalicija riješiti svoj(!) problem.

U nastavku se, kad im nije prošla “šuplja priča” i obećanja kojim se vrijeđa inteligencija građana (da će uraditi “sve što je u njihovoj moći da se problem riješi što prije”, uz nesmotren ispad iskrenosti gradonačelnika na jednoj od sjednica Gradskog vijeća: “Da se razumijemo, možda se to nikad neće riješiti”) prešlo na pritiske, prijetnje, ucjene i pokušaje javnog diskreditovanja.

Ključni cilj vlasti bio je slomiti građanske aktiviste i natjerati udruženje “Jer nas se tiče” na odustajanje od protesta i prihvatanje rješenja vlasti, što u konačnici znači Plana prilagođavanja deponije, koji je donijelo Federalno ministarstvo okoliša i turizma. I to u njegovoj najnepovoljnijoj, nezakonitoj varijanti, sa neizvjesnim trajanjem prilagođavanja i rokom za zatvaranje deponije.

Udruženje “Jer nas se tiče” na očiglednu nezakonitost unutar akta Federalnog ministarstva, koji je lokalna vlast oduševljeno prihvatila i to preferirajući upravo taj nezakoniti dio, podnosi tužbu, a gradska vlast u nastavku, umjesto da radi na pronalaženju potencijalnih lokacija za izmještanje deponije, svu energiju troši na pritiske na Udruženje da odustane od tužbe.

No, aktivisti udruženja “Jer nas se tiče” su izdržali sve pritiske i ovih dana dočekali sudsku presudu u svoju korist.

Kantonalni je sud u Sarajevu, naime, donio presudu da se uvažava tužba udruženja “Jer nas se tiče” i poništava rješenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma u predmetu izrade plana prilagođavanja upravljanja otpadom za regionalnu deponiju. I predmet vraća na ponovni postupak.

“Ovaj sud cijeni da osporeno rješenje nije doneseno na pravilan i zakonit način”, navodi se, u presudi.

No, ostaje problem izgubljenog vremena. I nepostojanja ni moralne ni krivične odgovornosti političara u ovakvim situacijama. Dakle, niko neće ni podnijeti ostavku, ni biti smijenjen, ni krivično odgovarati za trovanje stanovništva u okolini deponije (a i mnogo šire) i produžavanje njihove agonije. Niti će iko odgovarati za razne oblike višegodišnjeg maltretiranja građana zbog njihovog korištenja svojih demokratskih i građanskih prava i borbe za zaštitu svog zdravlja i funkcionisanje pravne države. A o odgovornosti za nerad i nerješavanje problema (Gdje su lokacije za novu deponiju?!!!) da ne govorimo.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije