Građanski aktivizam

Građanski aktivisti upozoravaju da Tužilaštvo, neadekvatnim reagovanjem, ohrabruje zvorničke šljunkare da nastave sa svojim nezakonitim aktivnostima

Nelegalnim šljunkarenjem devastirano priobalje rijeke Drine (Foto: Creativo)
Inpspekcija je u kontroli zatekla i šljunkare u nelegalnoj eksploataciji za koje nije mogla da utvrdi identitet, jer su šljunkari pobjegli.

Zbog problema nadležnosti, Vodne inspekcije RS i Republike Srbije i krivičnog gonjenja eventualnih počinilaca krivičnih djela nelegalne eksploatacije šljunka u slivu rijeke Drine, na sjednici Odjeljenja za privredu Okružnog javnog tužilaštva donesena je odluka da se održi „Tematska sjednica privrednog odjeljenja“.

Na njoj bi se trebala riješiti pitanja nadležnosti vezano za eksploataciju prirodnih bogatstava rijeke Drine, obaviještena je, službeno, iz OJT Bijeljina, neformalna grupa građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Zvornika“.

Postupajući po krivičnoj prijavi ove grupe, sa sumnjama da je izvršeno krivično djelo protivpravnog zauzimanja i eksploatacije prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja iz člana 391 stav 1 KZ RS, Tužilaštvo u Bijeljini je prezentiralo i rezultate istrage.

U obavještenju Grupi navode da su njihovu prijavu proslijedili Republičkoj vodnoj inspekciji, čiji inspektori su vršili inspekcijski nadzora na područjima zvorničkih mjesnih zajednica Čelopek, Tršić i Kozluk i kontrolisali četiri šljunkarska preduzeća, za što su dobili i povratne informacije.

„Inspekcijskim nadzorom utvrđeno je da firma „Kočanj prom“ ne posjeduje vodnu dozvolu za korištenje voda, pa mu je inspekcija naložila pribavljanje ove dozvole. Vodna inspekcija je utvrdila da ni JP Mitrović“ ne posjeduje vodnu dozvolu, te mu je inspektor izdao rješenje za otklanjanje nedostataka i pritom izdao prekršajni nalog prema Zakonu o vodama“ – navodi se u dopisu iz OJT Bijeljina.

Inpspekcija je u kontroli zatekla i šljunkare u nelegalnoj eksploataciji za koje nije mogla da utvrdi identitet, jer su šljunkari pobjegli. Nije mogla preduzeti konkretne mjere ni na području Tršića na lokalitetu nekadašnje AD „Vodoprivreda“ i graničnom području sa susjednom Republikom Srbijom, koje su zvornički aktivisti posebno apostrofirali kao primjer brutalne devastacije zemljišta, jer nije zatekla eventualne počinioce, pa su o svemu obavijestili Vodnu inspekciju susjedne države.

U regovanju inspekcije iz Srbije, oni su svoje kolege u RS, odnosno BiH, obavijestili da su u nelaglnoj eksploataciji na području koje pokrivaju zaticali šljunkara Branislava Mitrovića iz Zvornika i protiv njega pokrenuli postupak. Takođe, pokrenuli su i prekršajni postupak pred sudom u Loznici protiv odgovornih lica u zvorničkom preduzeću „Novi izvor“.

Tužilaštvo navodi da su, po prijavi Grupe, tražili i reagovanje Policijske uprave Zvornik, koja je, u dostavljenom povratnom izvještaju, Tužilaštvo obavijestila da su u njihovoj istrazi u svojstvu svjedoka saslušani Savo Stevanović, Tomo Vukić, Miroslav Đorđić, Dragiša Krstić, Ivo Jokić, Borislav Mitrović, Radoslav Mitrović, Hadži Jovan Mitrović, Zoran Mitrović, Miloš Mitrović, Pavle Ristić, Sreten Ristić, Rajko Dragičević, Rajko Bujić, Milivoje Ristić, Jelenko Vasić, Zdravko Komnenović, Zdravko Pantić i Dejan Stevanović.

Prema utvrđenim činjenicama iz brojne izuzete dokumentacije, Tužilaštvo tvrdi da je vidljivo da su šljunkari imali odobrenja za eksploataciju, ugovore i reješnja sa Javnom ustanovom „Vode Srpske“, te Okružni Javni tužilac Ranko Kerović smatra da nisu nađeni elementi koji predstavljaju krivično djelo, te je donio „Naredbu o nesprovođenju istrage“.

„I pored utvrđenih činjenica da se na području Zvornika u slivu rijeke Drine nelegalno eksploatiše šljunak, što smo u više navrata i dokazali, u posljednim slučajevima na području Šepka i Karakaja, ovim potezom Tužilaštvo je, sem simboličnih kazni, praktično amnestiralo zvorničke šljunkare i čak ih ohrabrilo  da nastave sa svojim nezakonitim aktivnostima“, izjavio je aktivista Dušan Aćimović, koji dodaje da Grupu ovo neće obeshrabriti i da će nastaviti da ukazuju na šljunkare koji uništavaju korito i priobalje rijeke Drine i podnositi prijave.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije