Vijesti

Građanski neaktivizam – Ombudsman za zaštitu potrošača tvrdi da se građani u BiH ne žale na rast cijena

Iz Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH saopštili su da su u ovoj godini zaprimili preko 400 različitih žabi potrošača, ali se iznenađujuće mali broj njih – ispod 10% – odnosio se na porast cijena u trgovinama robe široke potrošnje (prehrana, tekstil) i na benzinskim pumpama.

U tradiciji je ovdašnjih naroda da, većinski, ćute i trpe. No, ovih dana su nam obmudsmani za zaštitu potrošača otkrili da ćute i trpe i o stvarima za koje smo mislili da je to nemoguće. Ko što je povećanje cijena.

Tačnije, o problemu o kome neprestano pričaju, naši građani, ispostavilo se, ne pričaju tamo gdje bi trebali i gdje bi to moglo rezultirati nečim pozitivnim.

Iz Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH, naime, saopštili su da su u ovoj godini zaprimili preko 400 različitih žabi potrošača, ali se iznenađujuće mali broj njih – ispod 10% – odnosio se na porast cijena u trgovinama robe široke potrošnje (prehrana, tekstil) i na benzinskim pumpama.

U najvećoj mjeri žalbe su se odnosile na sektor usluga od općeg ekonomskog interesa (opskrba energijom, voda, telekomunikacije), sektor usluga u trgovini (roba s nedostatkom, garantnim rokovima), sektor turizma (propušteni aranžmani).

Iz te institucije apeliraju na potrošače da vode računa o različitim cijenama istih ili sličnih proizvoda na različitim prodajnim lokacijama, te, da sve nepravilnosti koje uoče prijave Instituciji ombudsmana ili inspektoratima.

Takođe, građanima se sugeriše da vode računa o tome gdje kupuju, te da “zaobiđu” one trgovine kod kojih je uočeno kršenje prava potrošača i “kazne” iste odabirući njihovu konkurenciju.

Ombudsmani podsjećaju kako su u februaru ove godine donijeli preporuku vladama entiteta i Brčko distrikta BiH da u suradnji s nadležnim ministarstvima odnosno odjeljenjima usvoje dodatne mjere neposredne kontrole cijena te da uspostave održive mehanizme robnih rezervi i vrše pojačano ulaganje u razvoj domaće proizvodnje.

Pored navedenog, Institucija je sredinom prošlog mjesecam održala javne konzultacije s inspekcijskim tijelima vezanim za online trgovinu kao i sastanak s Federalnom upravom za inspekcijske poslove u cilju ostvarenja kvalitetnije suradnje, odnosno dogovora o zajedničkim mjerama i aktivnostima u pravcu unapređenja postojećeg stanja u oblasti zaštite potrošača.

Naime, Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini konstantno zaprima žalbe potrošača zbog osporavanja prava propisanih odredbama Zakona o zaštiti potrošača u BiH, dok je Federalna uprava za inspekcijske poslove prepoznata kao ključni akter za prevazilaženje navedenih problema i unapređenje stanja u ovoj oblasti uopšteno.

Naglašeno je i da, i pored kontinuiranog djelovanja u uslovima krize i ograničenih ljudskih kapaciteta, zaštita prava potrošača kojom Federalna tržišna inspekcija neposredno štiti prava građana ostaje prioritet u radu Federalne uprave za inspekcijske poslove, te je u tom smislu potrebno angažirati i motivirati sinhroniziran i usuglašen, te veći angažman svih nadležnih inspekcija u FBiH, uz podršku Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH.

U tom smislu dogovoren je operativan plan djelovanja u predstojećem period.

No, ništa od planova, odnosno njihove realizacije, neće biti ako se nastovi trend ćutanja i trpljenja građana i izbjegavanja kontakta sa institucijama koje su stvorene da bi im bile na usluzi i reagovale na uzurpaciju njihovih prava. U ovom slučaju, prava potrošača.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije