U fokusu

Komisija potvrdila: Učinjen je niz nepravilnosti u procesu izmjena regulacionog plana “Gradski centar Marijin Dvor”- lokalitet Hastahana

Opštinski načelnik Srđan Mandić javno se obavezao da će postupiti prema prijedlozima iz Izvještaja ad-hoc komisije, te, da će ovaj izvještaj zajedno sa krivičnom prijavom proslijediti nadležnom tužilaštvu i drugim relevantnim institucijama, te je naglasio da je prošlo vrijeme kada su se bilo kakve dozvole od strane opštine izdavale zbog pritisaka i da će od sada ništa neće biti urađeno ukoliko nema saglasnosti građana.

Tema Hastahana parka i dalje izaziva burne reakcije različitih interesnih grupa i strana u ovom sporu, koje potpuno različito vide sudbinu ovog prostora. Prema ranijim obećanjima načelnika opštine Centar, slučaj Hastahana parka se počeo razmatrati i u nadležnim opštinskim organima.

Danas je održana tematska sjednica opštinskog vijeća Centar na kojoj je predstavljen Izvještaj o utvrđenom stanju povodom Odluke o pristupanju izradi izmjena i dopuna Regulacionog plana “Gradski centar Marijin Dvor”- lokalitet Hastahana, Odluka o usvajanju izmjena i dopuna Regulacionog plana “Gradski centar Marijin Dvor”- lokalitet Hastahana i Odluka o provođenju izmjena i dopuna Regulacionog plana “Gradski centar Marijin Dvor”- lokalitet Hastahana te predmet “Korekcija Regulacionog plana Marijin Dvor faza II”.  Na inicijativu načelnika opštine, Srđana Mandića, oformljena je komisija u sastavu Nermin Šehović, Lejla Brčić i Adelina Džanković, koji su na osnovu svih dostupnih materijala a u skladu sa regulativom sačinili objektivan izvještaj o utvrđenom stanju povodom Odluke o pristupanju izradi izmjena i dopuna Regulacionog plana “Gradski centar Marijin Dvor”- lokalitet Hastahana.

Na početku sjednice, opštinski načelnik Srđan Mandić je istakao da je formiran tim najboljih dostupnih pravnika koji su kao nezavisno ad-hoc tijelo imali zadatak utvrditi da li u procesu izmjena i dopuna regulacionog plana koji je prethodio prodaji dijela parka Hastahana urađeno sve po zakonu.

Izvještaj su nekoliko dana prije sjednice dobili svi vijećnici a na ovoj sjednici članovi komisije su kratko predstavili najvažnije nalaze iz samog izvještaja.

Utvrđen je niz nepravilnosti, počev od toga da se uopšte nije trebalo i smjelo pristupiti izradi izmjena i dopuna regulacionog plana, zbog Odluke iz 2005. godine koju je donijela Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika o proglašenju nacionalnog spomenika Magribija džamija, te, da je u tom pojasu zabranjena bilo kakva gradnja koja bi mogla ugroziti nacionalni spomenik. Dakle, gradnja u dijelu Hastahana parka bi direktno ugrozila nacionalni spomenik koji uživa najviši stepen pravne zaštite. Pored toga, Federalno ministarstvo kulture i sporta je 2017. godine jasno naglasilo da se lokalitet Hastahana nalazi u sklopu gradske ambijentalne cjeline i nalazi se na listi za proglašenje nacionalnim spomenikom a svi lokaliteti koji su na listi za proglašenje se tretiraju isto kao i nacionalni spomenici i moraju se štiti.

Pored toga, Komisija je ukazala na još niz propusta i kršenja zakona u ovom slučaju, što stavlja sumnju na zakonitost samog procesa izmjena i dopuna regulacionog plana.

Komisija je na kraju svog izvještaja dala niz prijedloga, odnosno zaključaka, kojim poziva opštinsku administraciju da ovaj izvještaj uz krivičnu prijavu dostavi nadležnom tužilaštvu kao i svim drugim zainteresovanim subjektima, Centralnoj banci, Islamskoj zajednici, Udruženju arhitekata, ministarstvima itd.

Kao gosti, vijećnicima Opštinskog vijeća obratili su se i predstavnici građana. Sabina Nikšić je u ime građanske inicijative „Hastahana park“ izjavila da je upravo ovaj slučaj primjer paradigme upravljanja gradom poslije rata, te, da građani jedino žele uređen park, a da nisu nikakvi rušitelji države, kako su ih pojedinici nazivali. Vijećnike je kratko upoznala sa svim šta su do sada građani uradili i istrpili, posebno kada se održavala javna rasprava, te ih je informisala da će se uskoro pred njima naći upravo građanska inicijativa, koju je podržalo preko 1300 građana opštine Centar, a kojom se traži preispitivanje tog regulacionog plana.

Nakon toga se kratko ispred Asocijacije arhitekata BiH obratila Nejra Durmišević koja je istakla da su napravili anketu sa 970 ispitanika, većinom arhitekata, od kojih je 97% reklo da nije saglasno sa gradnjom zgrade Centralne banke u parku.

Osim predstavnika građana, tematskoj sjednici je prisustvovala i Naida Čustović, pravni zastupnik Centralne banke BiH koja smatra da je opštinska administracija pristupila izradi ovog izvještaja da bi imala osnov za odbijanje izdavanja urbanističke saglasnosti, za koju je Centralna banka BiH u martu ove godine predala zahtjev i da je još uvijek nije dobila. Posebno je istakla da Centralna banka nije učestvovala u izmjenama Regulacionog plana te da ima pravo na nekretninu kao i da ovo odlaganje dobijanja urbanističke saglasnosti utiče na djelovanje Centralne banke što povlači pravne i finansijske posljedice po opštinu.

Predstavnica građana je, obraćajući se vijećnicima, danas rekla „Vaše je pravo da nas podržite ili da nas ne podržite“. A među vijećnicima Opštinskog vijeća je bilo i onih koji su dali podršku građanima, ali i onih koji su dali podršku Centralnoj banci, te, iskazali zabrinutost da će bilo kakva promjena trenutnog regulacionog plana kao posljedicu imati pokrenutu tužbu od strane Centralne banke te onda i velike finansijske gubitke.

Ipak, umjesto zaključka na kraju  se opštinski načelnik Srđan Mandić javno obavezao da će postupiti prema prijedlozima iz Izvještaja ad-hoc komisije, te, da će ovaj izvještaj zajedno sa krivičnom prijavom proslijediti nadležnom tužilaštvu i drugim relevantnim institucijama, te je naglasio da je prošlo vrijeme kada su se bilo kakve dozvole od strane opštine izdavale zbog pritisaka i da će od sada ništa neće biti urađeno ukoliko nema saglasnosti građana.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije