U fokusu

Kupovina dobojskog Doma Vojske tajna – rušenje javno

Rušenje Doma Vojske u Doboju, petak 4.2.2022.
U rekonstrukciju srušenog objekta uložena su značajna sredstva nakon poplave prije sedam godina, a u skupštinsku salu dodatno prije dvije godine.

Gradska uprava Doboja počinje sa realizacijom obećanja o rušenju svojih objekata u kojima ima sjedište. U petak je srušila zgradu bivšeg “Doma Vojske” u kojoj su održavane sjednice Skupštine grada. Odnosno, u kojoj je bila skupštinska sala. A, takođe, i jedno od odjeljenja Gradske uprave i organizacije čiji je Grad osnivač, te, prostorije Boračke organizacija ovog grada.

U rekonstrukciju ovog objekta uložena su značajna sredstva nakon poplave prije sedam godina, a u skupštinsku salu dodatno prije dvije godine.

Vladi RS je nekadašnji objekat oružanih snaga bivše zajedničke države, Ministarstvo odbrane BiH, nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, bez nadoknade. kao i u gradovima Bijeljina, Trebinje i Derventa, ustupilo kao neprespektivnu vojnu imovinu, a ona Gradu Doboj, prije 14 godina, za smještaj njenih organizacionih jedinica i skupštinsku salu.

Do prije mjesec dana u Domu Vojske je bila gradska skupstinska sala

Po principu “kako došlo – tako otišlo” Grad je 29. aprila 2020. godine oglasio javnu prodaju 300 kvadratnih metara prostora, odnosno dio objekta, za bagatelnu cijenu, s obzirom da se radi o strogom centru grada. Ukupna prodajna cijena bila je 331.975,15 maraka, ali ta prodaja nije uspela, jer su uslijedile žalbe, zato što se radilo o pogodovanju ciljanom kupcu, tadašnjem vlasniku restorana u objektu Doma.

U cijeli postupak bilo je uključeno i Pravobranilaštva, u toj i naredne dvije neuspjele javne prodaje, ali ni to očigledno nije smetalo da se ne pređe na “tajni teren”, odnosno neposredno ugovaranja. Tako je Grad “pronašao” kupca u dobojskoj “Investgradnji”, kojoj je, prema još uvijek nezvaničnim informacijama, kompletan kompleks prodat za 2,6 miliona maraka. Vlasnik tog preduzeća je Pero Ninković, brat nekadašnjeg ministra odbrane RS Miće Ninkovića.

Ono što je zvanično je da je prije samo pet dana Centar za humanu politiku podnio krivičnu prijavu protiv dobojskih funkcionera u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, inspektora i tužioca, zbog ove prodaje i drugih, po ovoj organizaciji, nezakonitih radnji, iz oblasti privrednog kriminaliteta.

Centar za humanu politiku podnio je krivičnu prijavu protiv bivšeg i sadašnjeg dobojskog gradonačelnika i drugih odgovornih zbog sumnje da su izvršili krivična djela zloupotrebe službenog položaja, nesavjesnog rada u službi, trgovine uticajem, primanja mita i udruživanja radi izvršenja krivičnih djela prilikom izmjena regulacionih planova, izdavanja saglasnosti i odobrenja za građenje, obračuna i naplate obaveza po osnovu gradnje i tolerisanja neusklađenosti izmjena regulacionih planova sa urbanističkim planom Doboja. Osim dobojskih gradonačelnika prijavljeni su načelnik odjeljenja za prostorno uređenje, građevinski inspektori, članovi savjeta za praćenje izmjena regulacionih planova i dobojski okružni tužioci.

“Samo na martovskoj sjednici gradske skupštine u 2021. godini na prijedlog i pod uticajem prijavljenih usvojeno je pet izmjena regulacionih planova. Uključeni i zainteresovani investitori za ove izmjene regulacionih planova dali su mito u novcu i nekretninama u vrijednosti između 10 i 20 miliona KM. Iako predviđene izmjene regulacionog plana za lokalitet na kome se nalazi Dom Vojske nisu još usvojene i usklađene sa urbanističkim planom Doboja, od novembra prošle godine izvode se radovi izgradnje komunalne infrastrukture, početka rušenja Doma Vojske i drugi radovi u funkciji pripreme lokacije za gradnju objekata koji su predviđeni neusvojenim izmjenama regulacionog plana, što samo pokazuje da su izmjene ovog regulacionog plana puka formalnost i da će njihovim usvajanjem pod uticajem prijavljenih biti samo naknadno planski pokriveni već započeti radovi”, stoji u prijavi CHP-a, uz navođenje iznosa primljenih na ime mita i korupcije.

Na spornom lokalitetu planirana je gradnja tri višespratna stambeno-poslovna objekta, u koja će investitor prema najavama uložiti više miliona maraka.

Gradska uprava namjerava da “za svoj račun” sruši još jedan objekat u kojem je obavljala poslove za svoje građana, a koji je takođe rekonstruisan nakon majskih poplava 2014. godine.

Planirana za rušenje

Riječ je o sjedištu Gradske uprave, a već je propao jedan tender na kojem su birali izvođača radova za gradnju novog kompleksa, u kojem bi, osim lokalnih, bile smještene i republičke ustanove. Za to će gradu Doboju, prema procjenama građevinskih stručnjaka, trebati čak 32 miliona maraka, a sredstva će, osim iz kreditnih izvora, biti obezbjeđena i od Vlade RS.

Kako je u petak izgledalo rušenje objekta bivšeg “Doma Vojske” u Doboju, pogledajte u ekskluzivnom videu, u nastavku.

 

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije