Građanski aktivizam

Maglajski izuzetak koji bi trebao postati pravilo: šljunkari traže saglasnost ribara za vađenje riječnog materijala iz korita rijeke Bosne

Foto: Alen Čamdžić
„GEO-PUT“ se obavezao da će obaveze iz Ugovora sa Agencijom za vodno područje rijeke Save izvršavati vodeći računa o zaštiti ribljeg fonda.

Agencija za vodno područje rijeke Save je, po prethodno objavljenom javnom pozivu za pet lokaliteta u općini Maglaj u slivu rijeke Bosne za neophodno čišćenje i produbljivanje korita radi povećanja proticajnog profila, dodijelila maglajskom „GEO-PUT“-u posao na lokalitetima kod gradskog mosta i naselju Omerdino polje.

Ovo privredno društvo je prihvatilo da na lokalitetu „Uzvodno od gradskog mosta“ izvadi 1.000 metara kubnog riječnog materijala, a na lokalitetu „Omerdino polje“ 3.000 metara kubnih. Za te količine će po metru kubnom izvađenog materijala platititi dvije konvertibilne marke vodne naknade.

U predlaganju radova, na kritičnim mjestima za moguće poplave prilikom obilnijih padavina, su učestvovale lokalne vlasti Maglaja, nadležni u Agenciji za vodno područje rijeke Save, kao i aktivisti neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“.

“Konstantno, od kada smo započeli kampanju, smo ukazivali na neophodnost izvođenja radova i čišćenja korita rijeke Bosne na lokalitetima kod gradskog mosta, tradicionalno ugroženom području “Ulišnjak – Fojnica” , kao i na lokacijama „Ušće rijeke Jablanice“ i „Ušće rijeke Liješnice“ – kaže članica pomenute grupe Zumra Gušo.

Ona veoma značajnim smatra da je od građanskih aktivista koji se zalažu za legalnu eksploataciju šljunka u Maglaju, posredstvom njihovih članova u SRD „Bosna“, zatražena saglasnost za vađenje šljunka. U svom obraćanju „GEO-PUT“ se obavezao da će obaveze iz Ugovora sa Agencijom za vodno područje rijeke Save izvršavati vodeći računa o zaštiti ribljeg fonda.

„To smatramo veoma važnim i na tome smo insistirali u dosadašnjim našim aktivnostima. Znamo da se o zaštiti ribljeg fonda u vrijeme mriještenja malo vodi računa od strane onih koji vade šljunak iz korita rijeke Bosne. Ovoga puta imamo povjerenje da će se iz maglajske firme koja je dobila radove na vađenju riječnog materijala pridržavati datih obećenja, a mi ćemo sa svoje strane pratiti situaciju na terenu“ – kaže Gušo.

Agencija za vodno područje rijeke Save sa sjedištem u Sarajevu je 28.06.2022. godine objavila javni poziv za radove na devet lokaliteta u slivu rijeke Bosne na području Maglaja i Zavidovića, za koje nije bilo zainteresovanih preduzeća po prethodno objavljenom pozivu, u septembru prošle godine. Na području Žepču po prošlogodišnjem konkursu saglasnost za radove istekla je 30.09.2022. godine na pet lokacija. To su lokaliteti „Između gradskog kolskog i željezničkog mosta“, „Naselje Golubinja do ušće Željeznice“, „Naselje Želeća uzvodno od mostova“, „Ušće rijeke Ograjine“ i „Ušće rijeke Papratnice“.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije