Građanski aktivizam

Međunarodni dan voda i sedmica građanskog aktivizma u njegovu čast

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. marta s ciljem podizanja svijesti javnosti i usmjeravanja globalne pažnje na značaj i važnost vode, te promociju održivog korištenja postojećih vodnih resursa. Tim povodom, od 20. do 26. marta, u svojevrsnoj "Sedmici bh. voda", nekoliko neformalnih grupa i udruženja građana iz raznih dijelova BiH, održavaju različite aktivnosti posvećene ovom danu.

Građanski aktivisti širom Bosne i Hercegovine godinama dižu glas kako bi zaštitili vodu, jedan od osnovnih elemenata života i opstanka živog svijeta. Zahvaljujući svojoj upornosti i hrabrosti  u svojoj borbi ostvaruju pobjede, pomjeraju granice, poništavaju štetne dozvole koje korumpirana vlast dijeli pohlepnim investitorima,… Povremeno udare i „glavom o zid“, suoče se sa naizgled nepremostivim preprekama, ali nastavljaju svoju bitku protiv nezakonitosti i neregularnosti u bosanskohercegovačkom društvu.

Simbolično, povodom Međunarodnog dana voda, nekoliko neformalnih grupa i udruženja građana će, širom Bosne i Hercegovine, u 7 dana posvećenih ovom važnom datumu, organizovati različite aktivnosti, te, uz glavnu temu, podsjetili javnost protiv kojih nepravilnosti i neregularnosti se oni bore i koja su nova dešavanja u okviru njihove borbe.

U sedmici u kojoj se obilježava Međunarodni dan voda, na sljedećim lokacijama će građanski aktivisti održati različite događaje i pridružiti se cijelom svijetu u obilježavanju Međunarodnog dana voda:

20.03. u Istočnom Sarajevu – čišćenje Kasindolske rijeke u organizaciji neformalne grupe građana „Stop izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci“

22.03. u Banjaluci – performans neformalne grupe građana „Sačuvajmo Karanovac“ kojim žele da skrenu pažnju da se kamenolom “Planina” nalazi u neposrednoj blizini jednog od izvorišta pitke vode, te je radom kamenoloma ugrožena njegova i čistoća Vrbasa. Ali i turistički potencijal ove rijeke, jer se oblaci prašine šire više kilometara oko eksploatacionog lokaliteta.

23.03. u Maglaju – neformalna grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“ organizuje pošumljavanje, sa akcentom da se na takvim aktivnostima smanjuje rizik od poplava, kao i zalaganjem za uređen vodotok, kontrolisanom eksploatacijom šljunka.

24.03. u Mostaru – press konferencija Udruženja građana „Za Doljanku“, koje se bori protiv mini hidroelektrana na njihovoj rijeci.

25.03. u Zvorniku i Bijeljini – ulične akcije neformalne grupe građana „Stop nelegalnim šljunkarama na Drini“, koje se bore za zaštitu rijeke Drine i građana koji žive u njenoj blizini, zalaganjem za uređen vodotook kontrolisanom eksploatacijom šljunka.

26.03. u Sarajevu, naselje Dobrinja – protest neformalne grupe građana „Spas u zadnji čas – spasimo Dobrinju“ protiv gradnje terminala kerozina u III vodozaštitnoj zoni, koja potencijalno može ugroziti kompletan grad Sarajevo.

Građanski aktivisti pozivaju sve građane da im se pridruže i da dignu svoj glas protiv nezakonitog uništavanja ili ugrožavanja vodnog bogatstva naše zemlje. Protiv vlasti koja interese pohlepnih pojedinaca stavlja ispred interesa zajednice. I protiv korupcije koja i jeste najčešće u pozadini tih destruktivnih aktivnosti.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije