Intervjui

Mirsad Smailagić, Federalni vodoprivredni inspektor: Nelegalna eksploatacija šljunka se zove i KRAĐA.

Na temu eksploatacije šljunka na području Federacije BiH, sa akcentom na sliv rijeke Bosne, razgovarali smo sa Glavnim federalnim vodnim inspektorom Mirsadom Smailagićem. Nastojali smo dobiti odgovore na funkcionisanje Federalnog vodnog inspektorata, kao i na pitanja koja građani postavljaju aktivističkim grupama koje se u slivu rijeke Bosne bore protiv nelegalnog šljunkarenja.

Antikorupcija.info: Možete li nam pojasniti na koji način kontrolu eksploatacije šljunka vrši Inspektorat i koju vrstu nadležnosti ima?

Smailagić: Federalna vodna inspekcija vrši nadzor u skladu sa Zakonom o vodama. Nadzor federalnog vodnog inspektora nije vezan samo za materijal iz vodotoka. Federalna vodna inspekcija ima široku lepezu nadležnosti, između ostalog, kontrola ispuštanja tehnoloških otpadnih voda za pravna i fizička lica na cijeloj teritoriji FBiH, kontrola ispuštanja sanitarno-fekalnih voda za naselja preko 2.000 stanovnika, kontrola vodotoka I kategorije, zahvatanje vode preko 10 l/s, izgradnja hidroenergetskih objekata, izgradnja objekata za zaštitu od poplava itd. S obzirom na uređenost Bosne i Hercegovine i činjenicu da postoje dva entiteta koji za sebe posebno imaju entitetske Zakone o vodama, kao i nadležnosti koje prostiču iz tih Zakona potrebno je uvijek naglasiti koja je vodna inspekcija nadležna i odgovorna za stanje u oblasti koju nadziru inspektori u jednom ili drugom entitetu.

Antikorupcija.info: Građani na sjevernom dijelu Federacije, odnosno BiH su se žalili na nelegalno šljunkarenje, kakva su vaša iskustva na terenu i saznanja?

Smailagić: Inspekcijski nadzori se u našim izvještajima razvrstavaju na redovne, kontrolne i nadzore po prijavama građana. Prijave  uvijek imaju  prioritete. Na kraju svakog mjeseca inspektor je dužan predati svoj izvještaj glavnom inspektoru koji ih objedinjava i sačinjava zbirni izvještaj koji dostavlja resornom ministarstvu, a godišnje Vladi FBiH u okviru izvještaja Federalne uprave za inspekcijske poslove. Izvještaj FUZIP-a je dostupan na web stranici zainteresovanim osobama. Konkretno, ove godine su bile dvije prijave za pravno lice koje je vršilo vađenje materijala iz vodotoka rijeke Bosne, a inspekcijskim nadzorom je ustanovljeno da subjekt nadzora posjeduje vodnu saglasnost za vađenje materijala na lokalitetu Mliništa u općini Odžak i da se ponaša u skladu s tim aktom, te je inspektor utvrdio da su prijave građana bile neosnovane. I jedna prijava za pokušaj vađenja materijala na lokaciji Burun, Općina Odžak, gdje nije ustanovljeno i dokazano ko je počinilac aktivnosti, ali nagomilani šljunak je ostao u koritu rijeke Bosne. S obzirom na personalnu popunjenost od četiri federalna vodna inspektora za cijelo područje Federacije BiH, Federalna vodna inspekcija ne može tako često biti prisutna ni na jednom području tako ni u rejonu općine Odžak gdje načešće kontrolišemo vađenje materija iz vodotoka. Naše kontrole su periodične ili ukoliko postoje prijave za nelegalnu eksploataciju postaju prioritetne i inspektori se preusmjeravaju sa drugih lokacija da vrše nadzor u ovom području. U posljednje vrijeme, možemo konstatovati da u općini Odžak nismo imali prijava o nelegalnom vađenju materijala iz vodotoka rijeke Bosne. Bez obzira na te činjenice obilazak i nadzor terena je bio prije petnaestak dana o čemu je sačinjena i službena zabilješka.

Antikorupcija.info: Kakva je situacija u donjem toku rijeke Bosne?

Smailagić: Na teritorijama općina Maglaj, Žepče, Zavidovići ima manja količina materijala za vađenje u odnosu na općinu Odžak. Uglavnom nema nelegalnog vađenja materijala iz vodotoka rijeke Bosne osim u jednom slučaju u općini Žepče. Inspektor je pravnom subjektu sa teritorije općine Žepče izrekao zabranu daljnjih aktivnosti na vađenju materijala iz vodotoka rijeke Bosne do pribavljanja vodnog akta i izdao dva prekršajna naloga za pravno i odgovorno lice u pravnom licu. Količina izvađenog materija, oko 1.500 m3, deponovana je uz samo korito. Također, ove godine, nije bilo prijava za vađenje materijala iz vodotoka rijeke Bosne.

Antikorupcija.info: Prema našim saznanjima i obraćanjima građana sa područja Modriče i Odžaka nelegalno šljunkarenje je primjetno na međuentitetskom području, šta nam možete reći po tom pitanju?

Smailagić: Mi nemamo tih saznanja, ni prijava. Više puta smo izašli na teren na osnovu nekih pretpostavki i ubjeđenja građana koja su se na kraju pokazala neosnovanim. Mi uvijek insistiramo na tome da onaj ko nešto prijavi da je vidio, morao je vidjeti i vozilo. Svako vozilo ima bilo kakav broj, serijski ili registarski. Ne može biti da „neko vadi šljunak“. Ako se neko ko prijavljuje plaši posljedica može da prijavi svakoj policijskoj stanici nečasne radnje. Nelegalna eksploatacija šljunka se zove i KRAĐA. Za krađu je nadležna i policija koja često kaže da nisu nadležni i da ima vodna inspekcija, a ja tada velim neka napišu. Nikada niko nije napisao da nije nadležan. Prema tome, svako ima svoju nadležnost i pravac djelovanja od običnog građanina do državnog službenika. Modriča je na području RS i nije u našoj nadležnosti, a tvrdnje mještana sa područja Odžaka da se bagerom nepoznatog vlasnika učestalo prelazi na Odžačku stranu nismo nikad zaprimili. Osim toga, ako je neko vidio bager trebao je pročitati i broj na bageru, a morao je biti i kamion u kojeg je utovarao (logično). Piše isto da su se mještani obraćali nadležnim u Odžaku. U Odžaku može biti nadležna policija, a od njih nismo dobili nikakav zahtjev, odnosno prijavu, pa je upitna vjerodostojnost ovog navoda.

U cilju sprečavanja nelegalnog šljunkarenja, građani prijave mogu podnijeti na slijedeća adresu i putem telefona:

FEDERALNA UPRAVA ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE SARAJEVO
Inspektorat vodoprivredne inspekcije
Fehima ef. Čurčića br. 6, 71000 Sarajevo
Telefon za prijavu 033 226 644

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije