STOP nelegalnoj gradnji na Bijelom Brijegu - neformalna grupa gradjana Mostara

Mostarci potpisuju peticiju protiv legalizacije bespravne gradnje

Građani Mostara nezadovoljni stanjem u tom gradu danas potpisuju peticiju protiv legalizacije bespravne gradnje koja je u najvećem hercegovačkom gradu tokom nepostojanja Gradskog vijeća u zadnjih osam godina procvjetala i izmijenila urbanističku sliku grada.

Pod sloganom “Porušimo zidove šutnje i nelegalne gradnje” na Španskm trgu u Mostaru Potpisivanje peticije organizovala je Građanska inicijativa “Stop nelegalnoj gradnji na Bijelom Brijegu” koja traži uklanjanje bespravno sagrađenih objekata u tom naselju.

Mario Ćosić (Foto: G. Š./Klix.ba)
Mario Ćosić (Foto: G. Š./Klix.ba)

Predstavnik stanara okupljenih oko navedene građanske inicijative Mario Ćosić ističe kako je ovo samo jedna u nizu aktivnosti koje provode ukazujući na nezakonite radnje u Mostaru za koje neko mora i odgovarati.

“Ovom peticijom danas pokušavamo ukazati na gorući problem Grada Mostar od 2012. godine, od kad nije postojalo Gradsko vijeće, jer su se tada izdavale građevinske dozvole mimo regulacijskih planova na svim područjima Grada Mostara, a ne samo na Bijelom Brijegu gdje smo se mi kao grupa građana ukazali na taj problem”, kaže Ćosić.

Foto: G. Š./Klix.ba
Foto: G. Š./Klix.ba

Podsjeća kako je nešto prije uspostave nove vlasti neviđenom brzinom na mjestu gdje je bila kuća prizemnica sagrađena stambeno poslovna zgrada od šest spratova mimo Regulacijskog plana uz odobrenje tadašnjeg gradonačelnik Ljube Bešlić.

“On je sam sebi uzeo za pravo da mijenja Regulacijske planove što nije bilo moguće bez Gradskog vijeća kojeg nije bilo godinama. Izdao je dozvole investitorima koji su napravili polovni objekat na lokaciji gdje nisu smjeli”, objasnio je Ćosić.

Građani traže obeštećenje i ako se ne dogovore kako je poručio spremni su podnijeti zahtjev za rušenje kompletne zgrade.

Zbog toga su kako naglašava podnijeli krivične prijave protiv tadašnjeg gradonačelnik Ljube Bešlića, šefa Odjela za građenje Zdravka Čuljka i inspektora za građevinske procese Nebojše Šarića, te su dokumentaciju o ovome slučaju predali Federalnoj upravi policije da bi se ovaj slučaj istražio.

Ističe kako ima dosta objekata koji su legaliziran iako su po sličnim metodama izdavane dozvole kao na Bijelom Brijegu i da neko mora zbog toga odgovarati.

Peticiju će kako naglašava građani moći potpisati i putem online aplikacije putem društvenih mreža inicijative, a kad se skupi dovoljan broj potpisa pred će je nadležnim službama i tražiti da se ne dozvoli legalizacija nelegalnih objekata u Mostaru.

Tina Vlaho (Foto: G. Š./Klix.ba)
Tina Vlaho (Foto: G. Š./Klix.ba)

Među potpisnicima peticije bila je i Tina Vlaho iz mostarskog naselja Rondo koja ističe kako se tamošnji stanari pravnim bore protiv nelegalne gradnje čak pet zgrada za koje su investitori dobivali nekoliko puta dozvole što je mimo urbanističkog plana.

Međutim teško je spomenuti neko naselje u Mostaru gdje nelegalna gradnja nije uzela maha, jer u osam godina nepostojanja Gradskog vijeća gotovo sve što se napravilo, je nelegalno.

Inspekcijske službe Mostara su sasvim sigurno dobile mnoštvo prijava zbog nelegalne gradnje, ali kroz osam godina paralizirane vlasti, ništa nije moglo spriječiti procvat divlje gradnje, koja je potpuno promijenila urbanističku sliku grada na Neretvi.

Zbog toga je pred novom vlasti Grda Mostar i stručnim službama na čelu sa gradonačelnikom Mariom Kordićem veliki izazov kako taj problem sada riješiti.

Bez sumnje je nemoguće porušiti hiljade objekata koji su sagrađeni bespravno, ali isto tako je nemoguće nagraditi vlasnike legalizacijom objekata koje su bespravno sagradili u vrijeme bezvlašća u tom grdu.

Što će biti po pitanju rješavanja prostornog plana Mostara koji je slovio za jedan od najljepših gradova u Jugoslaviji, a sada je primjer loše urbanističke slike ostaje za vidjeti.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije