Građanski aktivizam

Nakon reagovanja građana, zvornička inspekcija privremeno zabranila gradnju asfaltne baze u Tršiću i podnijela prekršajne naloge protiv investitora

“Dostavićemo svoje primjedbe i protivljenje lociranju i radu asfaltne baze u našem mjestu i u narednim mjesecima ćemo zasiguno u toj borbi uspjeti, koliko god investitor smatra da će lobiranjem u samom vrhu lokalnih vlasti i sprezi sa njima uspjeti da obezbijede dozvolu za gradnju.”, izjavili su, za portal Antikorupcija, mještana Tršića koji se namjeravaju uključiti u kampanju protiv gradnje i rada asfaltne baze u ovoj mjesnoj zajednici.

Gradske vlasti Zvornika ispoštovale su obećanje dato neformalnoj grupi građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Zvorniku” da će ih obavijestiti o preduzetim mjerama i ishodu inspekcijske kontrole po njihovoj prijavi da se u krugu bivšeg preduzeća AD “Vodoprivreda”, u mjesnoj zajednici Tršić, izvode radovi na montaži zastarjelog postrojenja asfaltne baze.

Zbog zabrinutosti da bi izgradnjom baze, odnosno ispuštanjem otpadnih materija u procesu njenog rada moglo doći u pitanje njihovo zdravlje i uništavanje prirode, mještani ove mjesne zajednice su od pomenute grupe zatražili da kod nadležnih provjere o čemu se zapravo radi, sumnjajući da u cijelom poslu ima elemenata nezakonitosti i korupcije.

“U vezi sa vašom prijavom koja se odnosi na izgradnju asfaltne baze u Tršiću, od strane investitora “Keso gradnja” d.o.o, obavještavamo vas  da je ova inspekcija izvršila kontrolu kod navedenog subjekta te zabranila dalje izvođenje radova, do eventualnog pribavljanja građevinske dozvole, te da je izvršeno obilježavanje zabrane na gradilištu službenim znakom i službenom trakom, kao i da su podneseni prekršajni nalozi protiv investitora”, odgovor je  Urbanističko građevinskog inspektora Slađane Vidaković

Da privredno društvo “Keso gradnja” nije obezbijedilo prethodnu i potrebnu građevinsku dozvolu za izgradnju baze, građani su posumnjali jer na gradilištu nisu uočili zakonom propisana obilježja o investitoru i izvođačima radova. Takođe, njihove informacije bile su da je riječ o postrojenju, nabavljenom u Mrkonjić Gradu, proizvedenom sada već davne 1991. godine, zbog čega je postavljena dilema da li zastarjela oprema može zadovoljiti neophodne ekološke norme.

U argumentima da uopšte nema mjesta takvom postrojenju u njihovom mjestu, u obraćanju nadležnima u gradskoj upravi i Vladi RS, naveli su da bi se planirana baza nalazila neposredno uz magistralni put Zvornik – Bijeljina, ali i stambene objekte, odnosno kuće u kojima žive stanovnici Tršića. Krateri ispunjeni vodom, koji su nastali usljed nelegalnog iskopavanja šljunka u krugu propale “Vodoprivrede”, zbog čega je ova NGG i ušla u priču oko lociranja baze u Tršiću, su još bliže gradilištu i povezane su sa rijekom Drinom i u njih bi se neizostavno ispuštao otpad u procesu proizvodnje. S obzirom da se ne mali broj stanovnika Tršića pitkom vodom snabdijeva iz bunara, pribojavaju se da bi u njih dospijevale i štetne materije iz baze.

Grupa je početkom ovog mjeseca, od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, obezbijedila informacije da im je preduzeće „Keso gradnja“ 20. aprila ove godine podnijelo zahtjev za izdavanje ekološke dozvole za postrojenje za proizvodnju asfalta, kapaciteta 60 t/h sa pratećim sadržajima. I da im je, uz zahtjev, dostavilo izdate Lokacijske uslove od 31. marta, od strane Odjeljenja za prostorno uređenje grada Zvornika, za rekonstrukciju ranijeg objekta u krugu “Vodoprivrede”, izgradnju hale za namjenu skladišta, kao i postrojenja asfaltne baze. U gradskom Odjeljenju nadležnom za zaštitu životne sredine grada Zvornika javni uvid traje do 28. maja, odgovor je Grupi iz Ministarstva.

“Dostavićemo svoje primjedbe i protivljenje lociranju i radu asfaltne baze u našem mjestu i u narednim mjesecima ćemo zasiguno u toj borbi uspjeti, koliko god investitor smatra da će lobiranjem u samom vrhu lokalnih vlasti i sprezi sa njima uspjeti da obezbijede dozvolu za gradnju. Prikupljamo sve relevantne informacije koje idu u prilog našem protivljenju, a prema već obezbijeđenim postavićemo pitanje kako su vlasti Zvornika uopšte mogle dati saglasnost za lokacijske uslove kada je Tršićanima poznato da je veći dio zemljišta prema katastarskim granicama u KO Brasina, koja pripada susjednoj državi Srbiji”, informacije su koje su našem portalu dostavljene od mještana Tršića koji se namjeravaju uključiti u kampanju protiv gradnje i rada asfaltne baze u ovoj mjesnoj zajednici.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije