Građanski aktivizam

Nema priznavanja diploma u inostranstvu bez članstva BiH u evropskoj asocijaciji visokoškolskih ustanova

Upravni odbor HEA usvojio Plan rada za 2025. godinu
Aktivisti NGG su pred istek 2024. godine sumirali trenutno stanje u Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH, iznoseći podatke da se trenutno u njemu nalazi 38 visokoškolskih ustanova, od kojih je 20 iz FBiH, 15 iz RS i tri iz Brčko Distrikta. U toj strukturi ukupno je 25 univerziteta i 13 visokih škola.

Vijeće ministara je na 66. Sjednici, održanoj 17.12.2024. godine u Sarajevu, usvojilo Program rada Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH (HEA) za 2025. godinu, kao i Akcijski plan unapređenja osiguranja kvaliteta u BiH u procesu pripreme za ostvarivanje punopravnog članstva u Evropskoj asocijaciji za osiguranje kvaliteta (ENQA), koji je pripremila HEA.

Vijeće ministara BiH je upoznato sa prioritetnim aktivnostima HEA za period 2024. – 2025. godina u ispunjavanju Evropskih standarda za osiguranje kvaliteta (ESG), kao pretpostavki za podnošenje zahtjeva za punopravno članstvo u ENQA, te je data podrška Agenciji radi ispunjenja ovog strateškog cilja.

Prethodno je ove dokumente usvojio Upravni odbor Agencije, sa zaključcima da oni sadrže najznačajnije zadatke koje HEA planira da izvrši u 2025. godini, a koji doprinose ostvarenju usvojenih strateških ciljeva i prioriteta Savjeta ministara BiH, sadržanih u Strateškom okviru institucija BiH do 2030. godine, Srednjoročnom programu rada Savjeta ministara za period od 2025. do 2027. godine i u Srednjoročnom planu Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine za period od 2025. do 2027. godine.

Studentski aktivisti, koji u inicijativi “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome” nastoje da doprinesu unaprjeđenju visokog obrazovanja u BiH su analizirali usvojeno od strane HEA i vlasti na državnom nivou, ističući, kako navode, da su se ovim oni praktično obavezali da će napokon započeti proces sređivanja stanja u visokom obrazovanju u BiH. Studentski aktivisti su u svojim aktivnostima ukazivali da bi se problem sa nepriznavanjem stečenih diploma na visokoškolskim ustanovama u BiH od strane nadležnih u zemljama EU, kao i šire, mogao prevazići samo članstvom bosanskohercegovačke Agencije za visoko obrazovanje u ENQA, koja je upisana u Evropski registar za osiguranje kvaliteta (EQAR).

Kada je riječ o usvojenim dokumentima, smatraju da je neprihvatljiva konstatacija iz Programa rada HEA za, sada već tekuću godinu, da ne raspolaže odgovarajućim IT kadrom i nedovoljnim finansijskim sredstavima za izradu aplikacije, što je razlog nepostojanja Državnog registra akreditiranih visokoškolskih ustanova u BiH u elektronskoj formi.

“Ako se uzmu obzir ti tehnički nedostatci, za koje smatramo da, ipak, nemaju opravdanja, mišljenja smo da apsolutno nema opravdanja ni za neusvajanje dokumenata Agencije za punu implementaciju Preporuka ENQA, što je preduslov za njeno punopravno članstvo u ENQA i EQAR i ispunjenje Evropskih standarda za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ESG). Smatramo da nema opravdanja da se postupci akreditacije visokoškolskih ustanova i studijskih programa u BiH ne sprovode u skladu sa Okvirnim zakonom i drugim aktima HEA, čime bi se eliminisala samovolja u tumačenjima zakonskih propisa nadležnih obrazovnih vlasti RS, kantona i Brčko distrikta. HEA, a i nadležno ministarstvo za oblast visokog obrazovanja u BiH moraju obezbijediti propise temeljene na stvarnim potrebama za revidiranje i utvrđivanje jasnih, transparentnih i pristupačnih kriterijuma za otvaranje i zatvaranje visokoškolskih ustanova, te za prestrukturiranje studijskih programa u BiH. To je, uostalom, preduslov za uređenje ove oblasti na teritoriji cijele BiH i važan preduslov za proces akreditacije visokoškolskih ustanova i studijskih programa u BiH” – reakcija je studentskih aktivista.

Aktivisti NGG su pred istek 2024. godine sumirali trenutno stanje u Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH, iznoseći podatke da se trenutno u njemu nalazi 38 visokoškolskih ustanova, od kojih je 20 iz FBiH, 15 iz RS i tri iz Brčko Distrikta. U toj strukturi ukupno je 25 univerziteta i 13 visokih škola.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije