Građanski aktivizam

Nevladine organizacije u Brčkom i Livnu u borbi protiv korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru

"Demos" u Resursnom centru Brčko
Prema podacima iz revizorskih izvještaja za 2020. godinu, više od 500 osoba je angažovano na nezakonit način u odjeljenjima Vlade Brčko distrikta i javnim preduzećima, što je, prema „Demos“-u, poraz pravne države.

Korupcija je zahvatila sve pore društva u kome živimo. A jedan od njenih pojavnih oblika koji uzrokuje višestruku društvenu štetu, je korupcija u zapošljavanju. U borbu sa ovim problemom uključuju se i nevladine organizacije.

U Brčko distriktu UG “Demos” u ovoj godini provodi kampanju “STOP nezakonitom zapošljavanju“ u cilju smanjenja korupcije u zapošljavanju putem ugovora o privremenim i povremenim poslovima u javnim ustanovama, institucijama i javnim preduzećima Distrikta. Zagovaračkom kampanjom prema nadležnim institucijama, te javnim ukazivanjem na nezakonito sklapanje ugovora o privremenim i povremenim poslovima “Demos” će nastojati da  utiče na regulisanje procedura u ovoj oblasti i podizanje problema na javni nivo čime bi se ujedno unaprijedio antikoruptivni okvir.

“Strah od toga ko će vas liječiti i ko će vam učiti djecu je postao veći od egzistencijalnog straha uzrokovanog malim platama. Putem Uličnih akcija i okupljanjem zainteresovanih partnera nastojimo podstaći građane da nas podrže i pokrenuti ih da zajedno stvorimo bolje sutra za našu djecu. Imamo podršku i supervizora za Brčko distrikt, sa kojim smo razgovarali na ovu i o drugim temama koje se tiču kvaliteta života stanovnika naše lokalne zajednice“, kaže predsjednik Udruženja građana „Demos“ Božidar Jović.

Na sastanku u prostorijama Resursnog centra Brčko očekivanu načelnu podršku dobili su i od predstavnika dva sindikata iz Brčkog, Igora Babića i Almira Denića, kao i Vijeća mladih, Vladimira Kanostrevca. Zajednički je stav sa sastanka da u saradnji sa Vladom Brčko distrikta treba tražiti rješenje da se prestane sa dosadašnjom praksom zapošljavanja po ugovorima van radnog odnosa na pozicije koje podrazumijevaju radni ugovor, odnosno nastavnika, vaspitača, pravnika i drugih.

„Uz podršku OHR-a i Supervizora, koji je podržao ovaj projekat i obećao aktivan angažman da se ovaj problem riješi, djelovaćemo konstruktivno na izmjene i dopune akata koji regulišu pitanje angažovanja radnika u javnom sektoru, posebno u obrazovnom sistemu, koji će biti transparentan,  pravedan i socijalno odgovoran. Javno ćemo isticati značaj radničkih prava i poštovanje Zakona o radu kao osnovnog zakona koji reguliše radni angažman i pisati projektne prijedloge na tu temu sa posebnim akcentom na prava radnika u privatnom sektoru“, kaže Jović, dodavši da će isticati sve što je dobro i konstruktivno, a kritikovati loša rješenja u javnoj politici Brčko distrikta, kada je zapošljavanje u pitanju.

To su članovi „Demosa“ isticali i na održanoj Uličnoj akciji. Kao i na činjenicu da su na problem zapošljavanja radnika po ugovorima van radnog odnosa u institucijama i odjeljenjima Vlade Brčko distrikta i javnim preduzećima, koji nisu u skladu sa pozitivnim aktima Distrikta ukazivali i revizorski izvještaji iz prethodnih godina.

Prema podacima iz revizorskih izvještaja za 2020. godinu, više od 500 osoba je angažovano na nezakonit način u odjeljenjima Vlade Brčko distrikta i javnim preduzećima, što je, prema „Demos“-u, poraz pravne države i kapitulacija sistemske zaštite građana i radnika. Ova praksa traje godinama unazad, bez adekvatnih reakcija onih koji bi trebalo da kontrolišu zakonitost procesa zapošljavanja. Takođe, naglasili su da postoje situacije u kojima pojedine osobe rade duže od osam godina u javnom sektoru, a da pri tome nemaju niti jedan dan upisanog radnog staža. Pri tome gube pravo na zdravstveno osiguranje, jer Zavod za zapošljavanje briše sa evidencije nezaposlenih sve radnike koji se zaposle u javnom sektoru, nebitno od vrste ugovora.

„Najveći broj nezakonitih ugovora godinama unazad, prema revizorskim izvještajima, upravo ima Odjeljenje za obrazovanje. Izgleda da se namjerno u organizacionom planu ne planiraju radna mjesta za koja postoji realna potreba, da bi se mogao upošljavati kadar bez konkursne procedure u skladu sa pomenutim ugovorima. Najbolje i najpoštenije rješenje, koje je u isto vrijeme i socijalno najodgovornije, je da se, ukoliko postoji trenutna potrebna za radnikom, isti angažuje sa Zavoda za zapošljavanje po radnom ugovoru i po unaprijed utvrđenim kriterijumima“, pojasnio je predsjednik „Demosa“ Božidar Jović.

PROTIV KORUPCIJE U ZAPOŠLJAVANJU I U LIVNU

Na sličnu temu, kampanju, pod nazivom “Podrška uključivanju građana kantona 10 u borbu protiv korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru”, provodi i Centar za građansku suradnju iz Livna. Cilj ove kampanje je ukazivanje i doprinos u rješavanju problema u vezi s korupcijom prilikom zapošljavanja u javnom sektoru na području Kantona 10.

Kroz kampanju se ukazuje na činjenicu da se mladi ljudi prilikom apliciranja za zaposlenje u javnim preduzećima i institucijama u ovom kantonu suočavaju sa zakonskim kriterijima koji u praksi stvaraju prostor za nepotizam i korupciju pri zapošljavanju u javnom sektoru.

Kampanjom se zagovara unapređenje kantonalnih zakona i uredbi, te usklađivanje pojedinih odredbi sa zakonima na nivou FBiH, čime bi se omogućilo smanjenje prostora koji dovodi do korupcije i nepotizma, što bi za krajnji cilj imalo pružanje jednakih mogućnosti svim kandidatima, te sprečavanje zloupotrebe ovlaštenja i funkcije komisije i rukovodioca javnih ustanova prilikom izbora kandidata.

Podsjećamo, portal Antikorupcija.info je informisao da su pravni stručnjaci Centra za građansku suradnju analizirajući zakonodavni okvir u oblasti zapošljavanja u Kantonu 10, zaključili da Uredba o uslovima, načinu i programu polaganja ispita općeg znanja i stručnog ispita za kandidate za državnu službu sadrži potencijalno koruptivne odredbe. Kao primjer navedeno je da rukovodilac može izabrati bilo kog kandidata sa liste, bez obzira na broj bodova, da ima diskrecijsko pravo da osniva ad hoc komisiju i bira njene članove.

U dosadašnjem toku kampanje rezultati monitoringa korupcije pokazali su da je 177 osoba zaposleno u periodu od 1.6.2019. godine do 1.6.2021. godine u samo 23 institucije Kantona 10. A da su u 35 odsto slučajeva javne institucije okončale konkursne procedure diskrecionom odlukom.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije