U fokusu

Održana konferencija o javnim nabavkama u BIH: Jačanje nadzora ključno za sprečavanje korupcije

Ovim povodom izdato saopštenje Transparency International-a prenosimo u cjelosti.
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BIH) organizovao je konferenciju “Unapređenje sistema javnih nabavki u Bosni i Hercegovini“ na kojoj je tema bila aktuelni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama koji je u februaru ove godine usvojilo Vijeće ministara BiH.

Transparency International u BIH pozdravio je usvojene izmjene jer je otpočeo proces unapređenja ove oblasti ali je predložio  da se pooštre sankcije za kršenje zakona kako bi one bile u funkciji odvrćanja aktera od ilegalnih aktivnosti. Takođe, TI BiH  predlaže da se već sada ojačaju kapaciteti Agencije za javne nabavke BIH kao i da se se omoguće mehanizmi praćenja i nadzora nad cijelim procesom. Pored toga, postoji prostor i da se  unaprijedi transparentnost, posebno onih postupaka javnih nabavki koji se odvijaju po ubrzanim procedurama. Prijedlozi TI BiH išli su i u pravcu jačanja mehanizama za prevenciju korupcije i sprečavanje sukoba interesa.

-Naš prijedlog se fokusirao na povećanje transparentnosti procesa javnih nabavki te smo insistirali na jačanju integriteta mehanizama za sprečavanje sukoba interesa koji su u skladu sa direktivama EU, rekla je Aleksandra Martinović, predsjedavajuća Skupštine Transparency International u BIH.

Na konferenciji je istaknuto da su izmjene i dopune postojećeg zakona tek prvi korak u na polju prevencije korupcije u ovoj oblasti kako bi se odblokirao proces evropskih integracija ali da je donošenje novog zakona u narednom periodu neophodno.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Eric Nelson je pozdravio napore ka unapređenju Zakona te izrazio zadovoljstvo uključivanjem nevladinog sektora u sam proces. On je međutim naglasio kako je BiH druga najkorumpiranija država u Evropi što je glavna prepreka napretku zemlje.

Više od tri milijarde KM troši se na nabavke u BiH svake godine, što znači da se stotine miliona maraka vjerovatno izgubi zbog lošeg upravljanja, korupcije i drugih nezakonitih aktivnosti. Taj novac, koji dolazi od poreskih obveznika BiH, mogao bi bolje da se iskoristi za unapređivanje života građana BiH, a ne za bogaćenje korumpiranih zvaničnika i njihovih prijatelja.

Prisutnima se obratio i Johan Sattler, specijalni predstavnik delegacije EU u BiH koji je istakao da se velika količina novca u BIH izgubi zbog korupcije u javnim nabavkama i naglasio da će izmjena Zakona o  pokrenuti BiH pravom smjeru EU integracija.  Naglašeno kako je unapređenje ovog Zakona  jedan od 14 ključnih prioriteta koji je Evropska unija identifikovala u svom Mišljenju o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo.

Direktor Agencije za javne nabavke BIH Tarik Rahić objasnio je da se tri ključne izmjene zakona odnose  na konsolidaciju planova javnih nabavki, prethodnu provjeru tržišta i digitalizaciju cijelog procesa po EU standardima.

Predstavnik Kancelarije za razmatranje žalbi BIH Siniša Tešanović istakao da u predloženim izmjenama nije ponuđeno rješenje koje bi umanjilo veliki broj neosnovanih žalbi što bi pospješilo rad KRŽ-a. Predstavnici Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić i Predrag Kožul kao i Direkcije za evropske integracije Amira Lazović, složili su se da bi se Zakon mogao poboljšati amandmanskim djelovanjem u parlamentarnoj proceduri.

 

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije