Podsjećanja

Podsjećanja (III 2022.): „Godina konačnog obračuna i stavljanja tačke na sve negativne pojave u visokom obrazovanju RS“ još se čeka

U kontekstu aktuelne afere "Klaster", podsjetimo se prošlogodišnje reakcije studentskih aktivista na obećanja tadašnjeg ministra za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS: “Od Ministrovog obećanja da će prethodna godina biti godina konačnog obračuna i stavljanja tačke na sve negativne pojave u visokom obrazovanju i nismo vidjeli previše. Sve to lijepo zvuči, ali mi i dalje bilježimo slabosti, neusklađenosti i neriješene probleme na koje upozoravamo otpočetka. I još nismo vidjeli nijednu ozbiljnu sankciju, iako su u prethodnoj godini i studenti i profesori upozoravali na ozbiljne problem u nekim visokoškolskim ustanovama”, kaže član neformalne grupe studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome” Goran Ristić.

Do kraja marta Republika Srpska planira da promoviše prvu rang-listu visokoškolskih ustanova u okviru sistema visokog obrazovanja, koja će već od naredne akademske godine poslužiti kao orijentir svršenim srednjoškolcima da odaberu na kojoj će od raspoloživih u RS nastaviti svoje obrazovanje.

Osim brucoša, visokoškolske ustanove, poredane po kvalitetu na osnovu utvrđenih kriterijuma, poslužiće i poslodavcima da biraju kadrove koje namjeravaju zaposliti.

Ovo je najavljeno nakon održane sjednice Komisije za borbu protiv negativnih pojava u visokom obrazovanju u Banjaluci.

Na sjednici je razgovarano o efektima borbe i suzbijanja negativnih pojava u visokom obrazovanju u protekloj godinu, za koju je prije nešto više od godine dana ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS Srđan Rajčević najavio da će “biti godina konačnog obračuna i stavljanja tačke na sve negativne pojave u visokom obrazovanju”.

Teško se može reći da je obećano realizovano, o čemu nije bilo govora na sjednici Komisije, sem iznošenja cifarskih podataka o sprovedenim kontrolama. Jer, činjenica je da od 18 visokoškolskih ustanova u RS samo ih je deset potpuno akreditovano, dok ih je osam u postupcima akreditacije, reakreditacije ili su u postupcima provjere. Čak pet visokoškolskih ustanova nije u Državnom registru akreditovanih visokoškolskih ustanova u BiH, odnosno nisu u bilo kakvom statusu u registru Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH (HEA BiH).

Ministar Rajčević je nakon sjednice Komisije ponovio da će Ministarstvo i dalje raditi na suzbijanju negativnih pojava u visokom obrazovanju, te biti usmjereno ka reformama radi otklanjanja nedostataka u ovoj oblasti. On je izrazio nadu da će RS već do kraja godine okončati drugu fazu u okviru reforme konsolidacije visokog obrazovanja.

Tom prilikom je iznio podatke da su „kontrolni organi Srpske uveliko u aktivnostima borbe i suzbijanja negativnih pojava u visokom obrazovanju, te da je u proteklih godinu dana u 100 izvršenih kontrola, šest bilo sveobuhvatnih, gdje je kontrolisan svaki aspekt rada određene visokoškolske ustanove“.

„Prema informacija koje sam danas dobio od Inspektorata, ostalo je da se do kraja marta uradi još pet takvih kontrola“, rekao je Rajčević, najavivši da će Komisija i dalje kontrolisati visokoškolske ustanove.

Najavio je i da uskoro slijedi revizija studijskih programa, u okviru čega će se obaviti kontrola više stotina licenciranih studijskih programa u RS sa aspekta njihove iskoristivosti u sistemu visokog obrazovanja.

„Neke programe će biti potrebno inovirati, neke staviti van snage, a neke nove uvesti. Cilj je usaglasiti naše studijske planove i programe sa potrebama tržišta rada i globalnim trendovima u oblasti visokog obrazovanja. Sada u okviru sistema visokog obrazovanja imamo organe koji imaju jasno definisane mehanizme za izricanje kazni, od prekršajnih naloga do obustave rada određenih visokoškolskih ustanova“ rekao je Rajčević.

Istakao je da je primjetno da visokoškolske ustanove sve više shvataju da je uspostavljen sasvim novi vid kontrole u oblasti njihovog rada, da se narodski “češlja sve” i da će se “češljati” i dalje.

Glavni republički prosvjetni inspektor Željko Ostić nakon održane sjednice Komisije rekao je da je Inspektorat Srpske u protekloj godini u više od 100 kontrola visokoškolskih ustanova u 20 kontrolnih postupaka utvrdio nepravilnosti.

„Istovremeno, naplaćene su novčane kazne u iznosu od oko 50.000 KM“, rekao je Ostić.

Političari možda mogu biti zadovoljni svojim rezultatima i, u krajnjoj liniji, očekivano je da u javnosti svoj rad pokušavaju predstaviti u najboljem svjetlu. No, građani – a pogotovo, u konkretnom slučaju, studenti – nemaju toliko vremena za čekanje. Niti imaju razloga da vjeruju lijepim obećanjima, pogotovo kad dolaze od onih koji ih dijele “I šakom i kapom” a pritom ne ispunjavaju.

Tako, iz neformalne grupe studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, na naprijed prenesene izjave reaguju suzdržano, komentarišući da su zadovoljni aktivnostima koje se preduzimaju i najavljuju, ali ne i tempom promjena.

“Od Ministrovog obećanja da će prethodna godina biti godina konačnog obračuna i stavljanja tačke na sve negativne pojave u visokom obrazovanju i nismo vidjeli previše. Sve to lijepo zvuči, ali mi i dalje bilježimo slabosti, neusklađenosti i neriješene probleme na koje upozoravamo otpočetka. I još nismo vidjeli nijednu ozbiljnu sankciju, iako su u prethodnoj godini i studenti i profesori upozoravali na ozbiljne problem u nekim visokoškolskim ustanovama”, kaže član grupe Goran Ristić.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije