Informacije koje je sugrađanima prenio još uvijek aktuelni gradonačelnik Zavidovića Hašim Mujanović, da je poništena prije deceniju izvršena privatizacija nekadašnjeg drvnog giganta Industrijskog preduzeća “Krivaja”, obradovala je hiljade radnika koji još uvijek potražuju neisplaćene plate nakon njenog stečaja.
Međutim, kako je ta informacija data u jeku predizborne kampanje, primljena je sa određenom dozom rezerve, pa i sumnjama da je ona izrečena u svrhu prikupljanja podrške potencijanih glasača, jer je Mujanović jedan od četiri kandidata za funkciju gradonačelnika na Lokalnim izborima u BiH 6. oktobra.
“Prema dostupnim informacijama, poništena je privatizacija IP „Krivaja“ Zavidovići. Potrebno je da Premijer Federacije Bosne i Hercegovine potpiše raskid ugovora sa Ortačkom grupom, jer obaveze iz potpisanog kupoprodajnog ugovora nisu ispunjene. Ukoliko se informacija ispostavi tačnom, odmah nakon raskida kupoprodajnog ugovora i vraćanja imovine IP „Krivaja“ prethodnom vlasniku, Grad Zavidovići pristup će potrebnim radnjama i pregovorima vezanim za kupovinu imovine IP „Krivaja“ koju bi nakon toga dali na raspolaganje privrednicima i investitorima voljnim za pokretanje proizvodnih pogona različitih djelatnosti. Ovim potezom dugoročno bi u Zavidovićima riješili problem nedostatka građevinskog zemljišta i izgradnje poslovnih zona što bi se u konačnici pozitivno odrazilo na razvoj Grada Zavidovići. IP „Krivaja“ Zavidovići je u prošlosti bila okosnica razvoja Zavidovića. Lošom privatizacijom proizvodnja u IP „Krivaja“ je u potpunosti ugašena što je svojevrstan kamen spoticanja u napretku našeg Grada.
Posebno cijenim napore i odlučnost obespravljenih radnika i njihovih predstavnika da se suprostave nepravdi koja im je učinjena. Gradska uprava uvijek im je bila na raspolaganju i podrška u ostvarivanju njihovih prava” objavio je Mujanović na svom FB profilu.
Ta objava izazvala je veliki broj komentara njegovih sugrađana, koji su od vrlo pozitivnih do negativnih, puni naboja emocija, budući da su Zavidovićani svoj grad poistovjećivali sa “Krivajom”. Naime, do 1992. godine na kapije ovog preduzeća svakog radnog dana ulazilo je i izlazilo gotovo deset hiljada zaposlenih, a još pet hiljada ih je bilo zaposleno u drugim gradovima BiH, u preduzećima koja su bile njene članice.
“Ovo je odlična vijest za Grad Zavidovići i za sve obespravljene radnike, a i bivše radnike, a sadašnje penzionere među kojima se i ja nalazim, a već godinama imam potraživanja po kolektivnom ugovoru od 2001. godine, i ostali su mi dužni 13 zaostalih plata. Sve je to objedinjeno u tužbi koja leži godinama na Kantonalnom sudu u Zenici. Ako je predmet u postupku ostao neriješen mislim da potraživanja ne mogu zastariti, a u ovom slučaju, ako je poništena privatizacija sa ortačkom grupom, onda bi iz ukupne imovine preduzeća gdje se nalaze proizvodni pogoni i toliko zemljište imalo odakle da se konačno svi radnici obeštete i naplate svoja potraživanja. Za mene je ovo dobra i ohrabrujuća informacija, još samo da bude konačno potvrđena, odnosno tačna” – jedan je od komentara iz Zavidovića na društvenim mrežama.
Portal Antikorupcija.info nije bio u mogućnosti nezavisno potvrditi informaciju koju je dao gradonačelnik Zavidovića, jer na zvaničnoj internet prezentaciji Vrhovnog suda Federacije BiH, na kojem se, prema ranijim izjavama Mujanovića, nalazio ovaj predmet nakon više sudskih presuda nižih sudskih instanci, nema objave o eventualno donešenoj presudi u predmetu “Krivaja”.
Prema istraživanjima i Portalu dostupnim informacijama, još u februaru 2016. godine Odbor povjerilaca Industrijskog preduzeća “Krivaja” d.o.o. u stečaju, čiju je imovinu u septembru 2014. godine kupila ortačka grupa i formirala privredno društvo „Krivaja Mobel“, razmatrao je zahtjeve radnika „Krivaja Mobel“ u vezi sa raskidom ugovora sa ortačkom grupom. Ortačka grupa u sastavu ”Trgovačko društvo “Makro-Drvo” Žepče, “Marić-Žepče” Žepče, “Prograd” Žepče i “Fidis” Zavidovići, koji su 2014. godine postali vlasnici preduzeća Krivaja, tada su dobili Obavijest od stečajnog upravnika Hamdije Muratovića o raskidu Ugovora i zahtjevu za povrat imovine. Stečajni upravnik osim ortačkoj grupi, Obavijest je uputio i Razvojnoj banci FBiH Sarajevo, Federalnom zavodu za zapošljavanje Sarajevo, Vladi FBiH i Općinskom sudu Zenica.
Sindikat preduzeća je tražio i intervenciju Vlade FBiH, a u više navrata radnici su u organizaciji Sindikata protestovali pred kapijama preduzeća. Osnov za traženje raskida ugovora o privatizaciji bio je tvrdnja stečajnog upravnika da je od ugovorene kupoprodajne cijene 8,7 miliona KM plaćeno samo 1,85 miliona. Nakon toga je predmet prebačen na Vrhovni sud FBiH, na kojem se vodio proces raskida ugovora.
Inače, u istraživanju našeg portala, prema Centralnom registru privrednih društava u BiH, više ih je koja u svoma nazivu imaju naziv “Krivaja”. U jednom od njih, IP “Krivaja” u stečaju, odgovorna osoba je stečajni upravnik Hamdija Muratović, a prije njega bio je raniji direktor Suad Džindo. Aktivnosti ovog poslovnog subjekta u ovoj godini bila je samo prodaja nekretnina stečajnog dužnika iz maja, koja je obavljena u Upravnoj zgradi “Vila”.
Trenuno je aktivano privredno društvo “Krivaja TMK”, u kojem je odgovorna osoba, odnosno direktor Sabina Heljić. Njegov prihod u 2023. godini je bio 15,3 miliona KM, koje je ostvarilo 152 prosječno zaposlenih radnika. U vlasništvu je FERIMPEX d.o.o. Zavidovići. Aktivno se u registru vodi i privredno društvo “Krivaja 1884” d.o.o. Zavidovići, odgovorno lice je Ismet Mujanović, koji je i prethodni direktor “Krivaje TMK” a takođe je vlasnik FERIMPEX d.o.o. Zavidovići. Formalno, u registru je još i privredno društvo “Krivaja Instalacije”, čije odgovorno lice je bio Adem Mušić, ali je taj poslovni subjekt sa ugašenim računima, a poslednje poslovanje je imalo u 2015. godini. Svoju kompletnu imovinu u stečaju, uz saglasnost razlučnih povjerilaca, Porezna uprava FBiH i stečajni upravnik Pašana Mustafića Pašan oglasili su na prodaju 25.9.2015. godine.
Aktivno je i dalje privredno društvo, nekadašnja članica IP “Krivaja” iz oblasti metalne industrije, koja posluje pod nazivom “Krivaja Metali”. Odgovorno lice u njemu je Marcel Slišković, a u vlasništvu je Društva za promet, proizvodnju i usluge MATRIX d.o.o. Zavidovići. Vlasništvo su stekli uplatom u stvarima i novcu ukupno 2.386.279,35 KM i još u proizvodnju 2.983.386,16 KM. Sa 120 zaposlenih prosječno u prošloj godini su ostvarili ukupan prihod od 19,6 miliona KM.