Vijesti

Predstavljeni rezultati istraživanja biodiverziteta pritoka Neretve u Mostaru

Publikacija „Biodiverzitet Bune, Bunice, Bregave i Trebižata“ u kojoj su sistematizovani rezultati istraživanja nekoliko grupa organizama (flora i vegetacija, ptice, briofite, vodozemci i gmizavci, leptiri, vodeni makrobeskičmenjaci, sisari) na području navedenih pritoka Neretve, predstavljena je u petak 17.12. u Mostaru.

Tokom promocije prikazan je i video „4 žile kucavice Neretve“ koji se osvrće na rezultate istraživanja koje je realizovano tokom 2020. godine, ali i pritiske na biodiverzitet koji su identifikovani na ovom području. Eksperti angažovani za istraživanja biodiverziteta predstavili su dobijene rezultate i ukazali na potrebu zaštite ovog područja. Ovakve prezentacije prethodno su održane i u Sarajevu i Banjaluci sa ciljem dizanja svijesti javnosti o važnosti zaštite ovog područja.

Kako bi se zaštitio vrijedan i jedinstven biodiverzitet pritoka Neretve: Bune, Bunice, Bregave i Trebižata, neophodna je zaštita ovih rijeka, zbog čega će Centar za životnu sredinu podnijeti i zvaničnu inicijativu prema relevantnim institucijama.

Istraživanja su realizovana kroz projekat „Koraci ka zaštiti pritoka Neretve: Buna, Bunica, Bregava i Trebižat“ koji finasira fondacija Critical Ecosystem Partnership Fund, a čiji je cilj da se kroz kombinaciju naučnoistraživačkog rada i aktivnosti zagovaranja postigne dugoročna zaštita i održiva upotreba navedenih pritoka Neretve.

„Područje obuhvaćeno našim istraživanjima je jedan od značajnijih centara biodiverziteta u BiH, ali i šire. S obzirom na velike antropogene pritiske koje smo identifikovali na ovom području, cilj je bio da se prikupi što više podataka koji će nam poslužiti kao agrumenti za zagovaranje zaštite ovih rijeka“, istakla je Dragana Kovačić Jošić, koordinatorica projekta „Koraci ka zaštiti pritoka Neretve: Buna, Bunica, Bregava i Trebižat“ u Centru za životnu sredinu. Video „4 žile kucavice Neretve“ se može pogledati na You Tube kanalu Centra za životnu sredinu na ovom LINKU, a publikacija sa rezultatima istraživanja je dostupna web sajtu Centra za životnu sredinu na ovom LINKU.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije