U fokusu

Premijer Federacije BiH osuđen (prvostepeno) na 4 godine zatvora. Izuzetak od pravila ili konačni početak obračuna sa visokom korupcijom u BiH?

Državni zatvor u Istočnom Sarajevu (Foto: I. Š., Klix.ba)
Osim čekanja da, nakon žalbi i odluka nadležnih tijela, presuda postane pravosnažna, javnosti ostaje i da čeka naredne korake Tužilaštva i Suda, koji će dati odgovor na pitanje: Da li je ovaj proces tek izuzetak od pravila ili najava konačnog obračuna sa političkom korupcijom u BiH, kojim će se popuniti kapaciteti Državnog zatvora u Istočnom Sarajevu, otvorenog u julu 2020., upravo za ovakve ''goste''.

Sud BiH je danas, 5. aprila, izrekao prvostepenu osuđujuću presudu premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću, zbog zloupotrebe položaja pri nabavci 100 kineskih respiratora, za 5,4 miliona eura, tokom pandemije COVID-19.

Presude su izrečene i drugooptuženima – suspendiranom šefu Civilne zaštite FBiH Fahrudinu Solaku, te vlasniku poljoprivredne firme “Srebrena malina” Fikretu Hodžiću.

Fadil Novalić, koji nije prisustvovao današnjem izricanju presude, osuđen je na četiri godine zatvora, Fahrudin Solak na šest, a Fikret Hodžić na pet godina.

Ministrica finansija FBiH Jelka Milićević je oslobođena optužbi.

Prema presudi, dodatno, “Srebrena malina”, čiji je vlasnik Fikret Hodžić, treba da plati kaznu od 200.000 KM, te da vrati nezakonito stečene 694.000 KM.

Respiratori su kupljeni u aprilu 2020. godine, dan nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije COVID-19.

Fadila Novalića, Tužilaštvo BiH je teretilo da je “koristeći stanje pandemije, kao i ovlasti premijera Vlade FBiH osmislio plan nezakonite isplate budžetskih sredstava za potrebe kupovine sredstava i opreme za borbu protiv virusa korona “. Tome su se, prema navodima iz optužnice, s ciljem pribavljanja nezakonite koristi, pridružili Solak, Hodžić i firma ” Srebrena malina”, dok je Milićevićeva optužena da je “omogućila ovakvu nabavku respiratora, a potom propuštanjem svojih zakonom propisanih dužnosti nije spriječila nastupanje štetne posljedice”.

Suđenje je, inače, trajalo nešto više od dvije godine – počelo je 23. februara 2021. godine.

Prethodno je Tužilaštvo Kantona Sarajevo pokrenulo istragu, nakon što je objavljeno da je posao obavljen bez tendera i direktnom pogodbom s privatnom firmom “Srebrena malina”, koja se bavi trgovinom voćem i povrćem. Državno tužilaštvo je predmet preuzelo od Kantonalnog tužilaštva, a optužnica je potvrđena krajem 2020. godine.

Iz Tužilaštva BiH i ambasada zapadnih zemalja u BiH ukazivano je na političke pritiske u ovom predmetu i izražavana podrška tužiocima.

Pri izricanju presude, sudija Branko Perić, između ostalog, je istakao da: “Optuženi su znali da nabavljeni respiratori ne posjeduju ni minimum zahtijeva za liječenje bolesnika, posebno onih koji boluju od COVID-19”.

Izrečena presuda je prvostepena i na nju postoji mogućnost žalbe, koju će trojica osuđenih sigurno iskoristiti. Drugostepena presuda pred Žalbenim vijećem Suda BiH, kojom se prva presuda potvrđuje, poništava ili mijenja, u prosjeku se donosi u roku od godinu dana.

Osim čekanja da, nakon žalbi i odluka nadležnih tijela, presuda postane pravosnažna, javnosti ostaje i da čeka naredne korake Tužilaštva i Suda, koji će dati odgovor na pitanje: Da li je ovaj proces tek izuzetak od pravila ili najava konačnog obračuna sa političkom korupcijom u BiH, kojim će se popuniti kapaciteti Državnog zatvora u Istočnom Sarajevu, otvorenog u julu 2020., upravo za ovakve “goste”.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije