U fokusu

“Priča o Slobomir P univerzitetu tipičan je primjer urušavanja obrazovnog sistema u RS”

Univerzitet od osnivanja 2003. godine pa sve do sada nije nikada upisan u registar Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH.

“Slobomir P Univerzitet” se pred kraj godine jedva spasao stečaja, a sada ima obavezu da kao učesnik na licitaciji u narednih mjesec dana obezbijedi i plati gotovo četiri miliona maraka za kompleks “Akva siti” u izgradnji.

“Akva siti” je dio kompanije kontroverznog biznismena iz SAD Slobodana Pavlovića “Slobomir”, čiji dio je i Univerzitet, a koja se već duže vrijeme nalazi u finansijskim problemima. Pavlović finansijskim akrobacijama i, kako se sumnja, praznih džepova pokušava da iz njemu poznatih razloga dobije na vremenu i ne želi da prizna pojedinačno krah svojih firmi pravno povezanih lica u stečajnom postupku.

Vlasnik “Pavgorda” iz Foče Gordan Pavlović je ranije otkupio od “Bobar banke” u stečaju 5,3 miliona KM potraživanja, među kojima su bili dugovi preduzeća Slobodana Pavlovića. Njegovi pravni zastupni su u bijeljinskom Okružnom privrednom sudu blokirali svu imovinu u vlasništvu kompanije “Slobomir”, koja je krovni holding i vlasnik svih njegovih biznisa u BiH. Sud je krajem aprila povjerio na upravljanje svom imovinom američkog biznismena privremenom stečajnom upravniku Marku Krsmanoviću iz Bijeljine. Konkretno “Slobomir Univerziteta”, Radio-televizije “Slobomir”, “Slobomir nekretnina” i turističkog kompleksa u izgradnji “Akva siti”.

Prvi od njih „na dobošu“ bio je “Slobomir P Univerzitet”, a stečaj je izbjegao za dlaku 3. decembra prošle godine. Biznismen iz Foče, odnosno njegova Naša banka – ranije takođe u vlasništvu Slobodana Pavlovića “Pavlović Interantional Bank” – povukla je prijedlog za pokretanje stečajnog postupka nad Univerzitetom, jer je njegov prezimenjak Slobodan izmirio dug od 1,5 miliona maraka koji je ta obrazovna ustanova imala prema banci.

Na prodaju 10. maja ove godine zatim je stavljeno i njegovo preduzeće “Akva siti”, ali je njenu imovinu u izvršnom postupku otkupio upravo Slobodan Pavlović. On je kao pobjednik na licitaciji imao rok da do 10. juna plati ponuđenih 4,9 miliona KM, ali kako se i očekivalo to nije uradio. Prema izvršnom postupku to je zatim ponuđeno drugom učesniku po vrijednosti date ponude, a radilo se o takođe njegovoj firmi „Slobomir Nekretnine”. Ni to preduzeće, međutim, nije imalo ponuđene milione, pa je na red došao i treći učesnik na licitaciji, opet njegova firma „Slobomir P Univerzitet”.

Da se radi o neozbiljnim namjerama, to je svakom iole upućenom u prilike na Univerzitetu potpuno jasno.

Slobodan Pavlović i troje službenika tada njegove “Pavlović Interantional Bank” u februaru 2016. godine godine uhapšeno je po nalogu Tužilaštva BiH zbog sumnje u finansijske malverzacije u poslovanju, a prije svega u odobravanju kredita tadašnjem predsjedniku RS Miloradu Dodiku za kupovinu vile u Beogradu. Uhapšenima su tada određene mjere zabrane, a Pavlović je tražio privremeno puštanje na slobodu radi odlaska u SAD i obezbjeđenja novčanih sredstava koje se tiču obaveza banke u procesu dokapitalizacije, što mu je kasnije omogućeno, ali ipak nije uspio spasiti ni zadržati banku u svom vlasništvu.

Prema dostupnim informacijama, Slobodan Pavlović je trenutno u SAD, pokušavajući da prodajom nekretnina u vlasništvu sa suprugom Miroslavom obezbijedi potreban novac za spas ovog i drugih preduzeća, čiji je još uvijek vlasnik.

Što se tiče Univerziteta, na njegovih šest fakulteta u Bijeljini i Doboju juče je počeo i drugi upisni rok i trajaće do kraja ovog mjeseca. Dobar poznavalac prilika na ovom Univerzitetu, profesor Stevo Pašalić je mišljenja da je upravo u tome tajna njegovog odugovlačenja da prizna “poraz” svog biznisa u BiH.

“Mislim da on pokušava upisati što više studenata za narednu akademsku godinu i uzeti što više novca, a to što Univerzitet od osnivanja 2003. godine pa sve do sada nije nikada upisan u registar Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH, to njega čini mi se i ne brine puno. I za reakreditaciju kod Agencije za visoko obrazovanje RS Univerzitet ima manje  od pola godine, jer je već potrošio godinu i po datog roka od dvije godine. Mislim da ga ne brine ni nezadovoljstvo zaposlenih koji praktično rade bez plata ili su one u minimalnim iznosima i na priznanice.”, kaže Pašalić, koji se obratio i neformalnoj grupi “STOP neakreditovanim fakultetima – inicijativa neformalne grupe mladih Republike Srpske”, kako bi se taj problem podigao na javni nivo.

Pašalić smatra da Pavloviću neće mnogo pomoći odugovlačenje da prizna finansijsku propast, već ga, kako kaže, brine što je sudenata sve manje, nastavu gotovo i da nemaju, profesori rijetko dolaze već samo potpisuju.

“To je tipičan primjer urušavanja obrazovnog sistema u RS. Nažalost, institucije ne reaguju, a iz ministarstva prijete iz prazne puške da će ova godina biti ključna za sređivanje stanja u visokom obrazovanju”, smatra Pašalić.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije