Neformalna grupa građana "Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju"

Prijave protiv šljunkara, pokrenule inspekciju na akciju

„Dan ranije bili smo na tom lokalitetu i uočili bager koji je vršio iskop, a sačinili smo i foto dokumentaciju sa dokazima da nepoznati šljunkari iskop vrše u jednoj, a deponuju mineral u drugoj lokalnoj zajednici."

Prijava neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“ zbog sumnji u nelegalnu i nekontrolisanu eksploataciju šljunka na području Zeničko-dobojskog kantona, između Maglaja i Žepča, pokrenula je Federalnu upravu za inspekcijske poslove, odnosno Federalni vodni inspektorat, čiji su predstavnici tim povodom izašli na teren da utvrde činjenično stanje.

Prije odlaska na lokaciju, koja zahvata naselja Tomići, općina Žepče i Krsno Polje – Bočinja, općina Maglaj, upriličen je sastanak Grupe sa Glavnim federalnim vodnim inspektorom Mirsadom Smailagićem, u Maglaju.

„Dan ranije bili smo na tom lokalitetu i uočili bager koji je vršio iskop, a sačinili smo i foto dokumentaciju sa dokazima da nepoznati šljunkari iskop vrše u jednoj, a deponuju mineral u drugoj lokalnoj zajednici. Nakon inspekcijskog nadzora obećano je da ćemo dobiti zvanični odgovor od inspekcije“, kaže Zumra Gušo, koja je učestvovala na sastanku ispred Grupe.

Grupa je, inače, na upit o izdatim koncesijama i vodnim saglasnosti za iskop šljunka na području Maglaja, iz Agencije za vodno područje rijeke Save iz Sarajeva, dobila odgovor da do sada iz Maglaja nisu imali zahtjeve za vađenje materijala iz vodotoka te rijeke, tako da nemaju sklopljene ugovore za eksploataciju na tom području niti su izdavali saglasnosti te vrste za 2021. godinu.

Naveli su i da Agencija te aktivnosti koordinira i definiše u saradnji sa lokalnim zajednicama i tek onda izdaje saglasnot, uz potrebne elaborate.

Iz općine Maglaj, kojoj su se obratili sa Zahtjevom za pristup informacijama i zatražili podatke o lokalitetima na kojima je u 2021. godini lokalna zajednica predvidjela potrebu čišćenja korita, odnosno vađenja materijala iz vodotoka rijeke Bosne, još se čeka odgovor.

Iako je zakonski rok za dostavu informacija prošao, Grupa još nije dobila podatke jesu li za predviđene lokalitete već dostavljeni zahtjevi Agenciji.

Inače, na kraj magistralnog puta, svega par kilometara od Maglaja prema Doboj Jugu i Doboju, Grupa je postavila bilbord sa ciljem da skrene pažnju na posljedice nelegalne eksploatacije i potrebe da se ona zaustavi. Samo nekoliko dana od postavljanja nepoznata lica su išarala bilbord, što je osuđeno od strane aktivista ove neformalne grupe, kao i onih koji su imali prilike da vide taj prizor i javljaju se Grupi sa riječima podrške.

„Mi ne upiremo prstom ni na koga, pa nismo reagovali ni na tvrdnje da su to uradili šljunkari kojima ne odgovara ova naša kampanja i aktivnosti, koje su već do sada dale rezultate smanjenjem nelegalnog šljunkarenja na području općine Maglaj“, kaže Gušo.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije