U fokusu

Protesti u Doboju. Traži li “Pravda za Doboj” pravdu ili amnestiju za kršenje zakona i izbornu prevaru?

Doboj, 15.04.2022. (Foto: Lj.Đ.)
"Oni koji su pljačkali i terorisali na dan izbora, sada se bune i kukaju, jer im policija kuca na vrata.”, izjavio je, ovim povodom, Miroslav Borojević, jedan od predvodnika opozicionog "Pokreta za Doboj", koji je podnio i krivičnu prijavu za sumnje na prevaru na posljednjim izborima u Doboju.

U Doboju su danas (15.03.2022.) održani protesti zbog, kako je to organizator naveo, “matretiranja članova biračkih odbora iz Doboja”, protiv kojih je  prošlog mjeseca Centralna izborna komisija BiH pokrenula postupke utvrđivanja odgovornosti na 89 biračkim mjesta na  lokalnim izborima 2020. godine zbog kršenja odredbi Izbornog zakona BiH.

Postupci su pokrenuti protiv 623 člana biračkih odbora sa 131 biračkog mjesta iz četiri osnovne izborne jedinice, odnosno u Doboju, Novom Gradu (RS), Srebrenici i Mostaru. Iz Doboja je na tom spisku čak 450 članova, koji su učestvovali u sprovođenju izbornog procesa 15. novembra 2020. godine, a ti izboru su Odlukom CIK 21. januara 2021. godine, poništeni na 89 redovnih, od ukupno 106 biračkih mjesta. Obrazloženje je bilo da se na tim biračkim mjestima poništavaju izbori “zbog očigledno utvrđenih nepravilnosti u provođenju izbora od strane biračkih odbora”, a ponovljeni izbori u Doboju održani su 21. februara prošle godine.

Organizatori današnjih protesta je udruženje građana “Pravda za Doboj”. I prema nekim procjenama, bilo je više od 3.000 učesnika, mahom zaposlenih u ovdašnjim javnim preduzećima, organizacijama i institucijama, kao i aktivista sa seoskih područja.

Umjesto protesta protiv odluka CIK-a, kako je prvobitno najavljeno, protestani su svoje kritike usmjerili prema Okružnom javnom tužilaštvu, pa su namjeravali da dolaskom pred zgradu u kojoj su smješteni i Osnovni i Okružni sud, kao i Okružni privredni sud, svoj stav iskažu tužiocima. Međutim, nisu dobili dozvolu policije, koja je blokirala prolaz koji vodi do ulaznih prostorija Tužilaštva. Zbog toga su predstavnici “Pravde za Doboj” putem megafona postupak koji se protiv optuženih vodi u Tužilaštvu nazvali “neprihvatljivim matretiranjem članova biračkih odbora”, tražeći da se ono obustavi.

“Ovo je protest protiv poštenja, većine građana, svijesti, tužilaštva, policije, pravde. Povod za izlazak na ulicu je molba za pomilovanje svih njih, onih koji su izvršili brutalnu krađu glasova i prekršili mnoge izborne zakone BiH na izborima 2020. godine u Doboju. Oni koji su pljačkali i terorisali na dan izbora, sada se bune i kukaju, jer im policija kuca na vrata.”, izjavio je, ovim povodom, Miroslav Borojević, jedan od predvodnika opozicionog “Pokreta za Doboj”, koji je podnio i krivičnu prijavu za sumnje na prevaru na posljednjim izborima u Doboju.

U dobojskom Okružnom javnom tužilaštvu vodi se obimna istraga po prijavama za nepravilnosti za koje je sumnje dostavio CIK, ali i više političkih subjekata, NVO i pojedinaca. U dosadašnjem toku istrage ona je usmjerena na utvrđivanje sumnji koje se odnose na lica koja se vode da su glasali, a da nisu izlazili na glasačka mjesta ili potpisi ne odgovaraju onim iz ličnih dokumenata, odnosno na ulogu u tome članova prethodno imenovanih biračkih odbora koji su proveli izbore na 89 mjesta 15. novembra 2020. godine.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije