Građanski aktivizam

Šljunkari atakuju i na zemljište u vlasništvu državljana susjedne države – nakon Zvornika, zabilježeno i u Bijeljini

"Obratila nam se gospodja iz Lipničkog šora kod Loznice i tvrdi da bahati šljunkari eksploatišu šljunak u Batru, da su na području grada Bijeljine uzurpirali zemljište u njenom vlasništvu i da iz njega eksploatišu šljunak...", navode iz neformalne grupe građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine”.

Aktivistima za zaštitu korita rijeke Drine i zemljišta uz priobalje, od devastacije usljed nelegalnog rada šljunkara, sve češće se obraćaju i vlasnici parcela koje katastarski pripadaju Republici Srbiji, a nalaze se na lijevoj obali ove rijeke, sa pritužbama da ilegalni šljunkari sa kamionima i mašinama ulaze na njihovu zemlju i vrše eksploataciju minerala bez dozvole.

U ranijim slučajevima su se pritužbe odnosile na područje Zvornika, a u novom su žalbe za Bijeljinu i naselje Batar, čiji je jedan dio u vlasništvu državljana Srbije.

“Obratila nam se gospodja iz Lipničkog šora kod Loznice i tvrdi da bahati šljunkari eksploatišu šljunak u Batru, da su na području  grada Bijeljine uzurpirali zemljište u njenom vlasništvu i da iz njega eksploatišu šljunak. Kaže da ima još primjera i slučajeva uzurpacija i devastacija zemljišta srbijanskih vlasnika zemljišta u Batru, ali da rijetko obilaze svoja imanja. A kaže da kriminalci šljunkari koriste i to što nema ozbiljnijih kontrola od inspekcijskih organa Srbije, kao ni od strane policije i inspekcija Republike Srpske”, navode iz neformalne grupe građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine”.

U namjeri da provjere ove navode, bijeljinski aktivisti su pripremili dokumentaciju i uputili su danas (05.05.) zahtjev Policijskoj upravi Bijeljina za dostavu informacija o pritužbama o slučaju u Batru.

“Osim toga, na osnovu dobijenih informacija preduzeti ćemo i druge mjere, od podnošenja prijava inspekcijama RS i Srbije i nadležnom Okružnom javnom tužilaštvu Bijeljina. Naši motivi za reakciju su da se preduzimanjem konkretnijih mjera nadležnih spriječe nelegalne radnje šljunkara, zbog kojih se mijenja tok rijeke, uništava biljni i životinjski svijet, te uskraćuju prihodi u entitetskii i budžet lokalne zajednice”, kažu iz Grupe.

U dosadašnjim slučajevima, za prijave na području Zvornika, izostale su konkretne mjere nadležnih iz RS, dok je, ipak, djelotvornije reagovala inspekcija iz susjedne države Srbije, čiji inspektori su po prijavama građana izlazili na teren i kažnjavali zvorničke šljunkare koji nelegalno vade šljunak.

Takođe, na zamolbu državljana Srbije koji imaju parcele sa drugoj obali Drine, zvornički aktivisti su se u mjesecu aprilu direktno obratili inspekcijskim organima susjedne države, koji su po službenoj dužnosti pokrenuli postupak inspekcijskog nadzora, po pitanju vađenja riječnog nanosa iz korita i obale rijeke Drine u KO Brasina, lokacije koja se naslanja na Bosanski Tršić u Republici Srpskoj. Republički vodni inspektori za Mačvanski i Kolubarski okrug su u kraćem roku izvršili zajedničku kontrolu u kojoj nisu zatekli lica u vađenju rečnog nanosa na toj lokaciji. Ali…

“Zatečene su parkirane građevinske mašine i vozilo bez prisutva drugih lica” stoji u odgovoru iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Odsjeka vodne inspekcije u Loznici. Naveli su i da su u dosadašnjim kontrolama zaticali šljunkare iz Zvornika u vađenju riječnih nanosa bez pribavljenih vodnih akata, vodnih uslova i vodne saglasnosti, od nadležnog organa vododprivrede JVP „Srbijavode“ VPC „Sava-Dunac“, Beograd-Novi Beograd. Konkretno, naveli su reagovanje i kažnjavanje u slučaju dva bh. šljunkara protiv kojih je podnešeno šest zahtjeva za pokretanje prekrašajnog postupka pred nadležnim sudom u Loznici – Odeljenje suda u Malom Zvorniku.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije