Komentari i analize

Šljunkari u Maglaju nezainteresovani za legalni posao čišćenja korita rijeke Bosne, što izaziva dodatnu zabrinutost od mogućih poplava

Na raspisani Javni poziv nadležne Agencije iz Sarajeva ponuda je pristigla samo za jedan od šest ponuđenih lokaliteta za vađenje vodnog materijala.

Uzalud su bili prijedlozi, iz Općine Maglaj, lokacija za čišćenje i produbljivanje kritičnih mjesta u vodotocima na području općine, kao i njihov obilazak predstavnika Agencije za vodno područje rijeke Save, te usaglašavanje sa kojih mjesta je potrebno ukloniti materijal kako bi se izbjegli problemi i ugrožavanje građana i njihove imovine u slučaju većih padavana i povećanih vodostaja rijeke Bosne i njenih pritoka na području Maglaja.

Na raspisani Javni poziv nadležne Agencije iz Sarajeva ponuda je pristigla samo za lokalitet Ulišnjak-Fojnica, pa će preduzeće Profil Isolation doo Žepče do 31.12.2021. godine izvesti radove vađenja 10.000 kubnih metara vodnog materijala na ovom lokalitetu. Nekomercijalnog mulja, a kao nus proizvod i šljunka, koji će moći koristiti u komercijalne svrhe, odnosno za vlastite potrebe ili prodaju.

Za lokacije „Uzvodno od gradskog mosta“ gdje je trebalo izvesti 1.000 m3, dvostruko više na lokalitetu „Nizvodno od gradskog mosta“, te „Omerdino polje“ za 3.000 m3,  „Ušće rijeke Jablanice“ za 1.000 m3  i „Ušće rijeke Liješnice“ za izvoženje 500 m3 materijala, nije bilo ponuda.

Ovakav razvoj događaja, kada je u pitanju upravljanje i zaštita vodotoka, uključujući i eksploataciju šljunka, pokazao je ono na što su iz neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“ ukazivali od samog početka svog djelovanja.

„Zalažući se za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka, mi smo se prije svega borili da se obezbijedi produbljivanje i čišćenje rijeke Bosne, kako eventualni nanosi i otpad u povećanim vodostajima ne bi donosili probleme građanima i poplave. One kakve su bile 2014., 2010. i u ranijim godinama. Međutim, ukazivali smo da šljunkare zapravo samo zanima vađenje šljunka kao privredna djelatnost, a da oni puno ne mare za zaštitu građana i njihove imovine“, kaže član grupe Zumra Gušo, dodajući da se voda izlila i na lokacijama za koje nije bilo zainteresovanih za čišćenje i produbljivanje korita.

Sve ovo imalo je za posljedicu da su Maglajlije kraj protekle sedmice i vikend proveli u zebnji prateći nivo vodostaja rijeke Bosne, pribojavajući se da bi im se mogao ponoviti maj 2014. godine, ali je na sreću izbjegnuto ponavljanje tog scenarija.

Iz predstrožnosti su, i na upozorenja lokalnih vlasti, građani izmještali svoja vozila na više, bezbjednije lokacije, te se pripremali za eventualnu evakuciju iz kritičnih područja. Pripadnici Civilne zaštite i Profesionalne vatrogasne jedinice su na terenu pratili situaciju i bili u pripravnosti. Panike nije bilo iako je u pojedinim momentima se situacija činila dramatičnom.

U subotu, u večernjim satima, nivo Bosne na maglajskom području porastao je kao posljedica poslijepodnevnih obilnih padavina uzvodno od Maglaja. Prema podacima Agencije za vodno područje rijeke Save za svega dva sata vodostaj Bosne porastao je za blizu 50 cm, pa se kretao od 425 na području Kosove do 775 cm u naselju Ulišnjak, dok je u gradu vodostaj bio viši od pet metara.

Posljedice toga su bile izlijevanje vode iz korita rijeke Bosne na kolovoz. Kraće je u prekidu bio saobraćaj na regionalnom putu Zavidovići-Doboj na području Ulišnjaka, ispod gradskog mosta te u naselju Bijela Ploča. Pod vodom su bile poljoprivredne površine neposredno uz rijeku Bosnu i podvožnjaci u Liješnici i Fojnici. A voda je prodrla u podrumske prostorije dvije porodice u naselju Jelovac.

Kada se voda povukla, iza sebe je ostavila mulj, drveće i dosta otpada. I dok se Maglaj adekvatnije ne zaštiti od ovakvih situacija, produbi korito rijeke Bosne i ušća pritoka, građani će i dalje strepiti i ukazivati da se ovom problemu mora povesti znatno više računa nego do sada.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije