Regija i svijet

Slovenija: Štrajk na RTV Slovenija

Kreatori RTV Slovenije pojačali su štrajk. Nakon popodnevne konferencije za novinare, štrajkači su se uveče okupili na skupu za javnu RTV, koji je održan na Trgu Republike. Još jednom su skrenuli pažnju na pogoršanje uslova rada, na pritiske i maltretiranje zaposlenih.

Pojačan je štrajk na RTV Slovenija, koji traje već nekoliko mjeseci. Zatezanje je počelo u ponoć, a većina kreatora u redakcijama TV Slovenija i u redakciji MMC-a danas nije radila. Sadržaji emisija i programa na televizijskim i radijskim talasima RTV Slovenije prilagođeni su rečenicama, kao i sadržaji na web stranici MMC-a.

Napetost između štrajkača i uprave osjećala se tokom cijelog dana, a na društvenim mrežama pojavile su se i objave u kojima jedna strana upozorava na ometanje štrajka, dok druga tvrdi da štrajkači ometaju rad. A u 19:00, kada je počeo javni RTV skup na Trgu Republike, gledaoci su na prvom programu mogli da prate TV Dnevnik u prilagođenom formatu.

Predsjednica Koordinacije novinarskih sindikata Helena Milinković izvinila se za današnji TV Dnevnik. „Danas je Uroš Urbanija , kao direktor televizije, preuzeo redakciju informativnog programa i preuzeo uređivanje Poročila, Dnevnika i Odmeva. Uz blagoslov generalnog direktora Andreja Graha Whatmougha i uz pomoć odgovorne urednice informativnog programa Jadranke Rebernik , preuzeli su štrajk i ometaju njegovu provedbu. Izvinjavamo se gledaocima što ste morali da gledate ovako amaterski Dnevnik kakav u istoriji javne radiotelevizije nije viđen, čak ni na probi”, rekla je ona.

Milinković je situaciju na javnoj RTV – posebno na televiziji – opisao kao akutnu, lošu, zastrašujuću. „Ono što se dešava je nepristojno. Tražimo pristojnost, kulturu dijaloga“, naglasila je. Prema njenim riječima, od rukovodstva generalnog direktora i programskih savjetnika zatraženo je da Urbanija ne imenuje za direktora televizije. “Zbog nestručnog rada i velikog nepovjerenja tadašnje redakcije, prije deset godina morao je napustiti mjesto glavnog i odgovornog urednika MMC-a”, rekao je Milinković i dodao da je jedan od zahtjeva štrajkača da Urbanija što prije napustiti mjesto direktora televizije.

Izvinjenje i na transparentu tokom TV Dnevnika

I u prilogu u 13 sati iu TV Dnevniku u 19 sati, gledaoci su na transparentu koji je bio vidljiv na vrhu mogli pročitati da se „RTV Slovenija izvinjava svim gledaocima, jer je zbog štrajka pojedinih novinara programska šema danas donekle skraćeno”. TV Dnevnik, koji vodi Nejc Krevs , počeo je porukom da je štrajk na RTV Slovenije, nakon čega je uslijedio duži prilog o štrajku, a Dnevnik je pratio i neke druge događaje tog dana, poput poslaničkih pitanja premijeru Robertu Golobu i italijanskim izborima, ali je bilo primjetno da doprinosi nisu davani kao i obično. Jaka Elikan potpisan je kao urednik u TV Dnevniku .

Urbanija je ispred TV Dnevnika na Tviteru napisao da se danas “zaista isplati gledati TV Dnevnik na RTV Slovenije”. I ceo večernji program. Neće mi te biti žao”. Nakon TV Dnevnika uslijedila je repriza emisije Intervju, koju je vodio Jože Možina , u kojoj je gostovao Peter Jančič , a potom i repriza emisije Arena koju je vodio Igor Pirkovič .

Pirković je povukao najavu o štrajku

Pirković je danas izazvao pometnju među novinarima u štrajku kada je sa portala MMC povukao vijest o štrajku. Novinari pomenutog portala istakli su je na najvidljivijem mjestu naslovnice, ali je tokom dana nekoliko puta nestajala sa naslovnice. Novinari MMC-a objavili su putem Twittera da je vršilac dužnosti urednika redakcije MMC-a Pirković privremeno uklonio vijest bez znanja urednika dnevnika i suprotno odluci štrajkača. Pirković je, međutim, odgovorio da ima suprotno mišljenje od nekih u MMC-u o izdavačkim i uređivačkim ovlastima. “Promotivnom saopštenju o štrajku ne može se garantovati pravo da bude objavljeno cijeli dan na najvišem mjestu. Sindikat i novinari MMC-a mogu samo da otmu medije”, napisao je na Tviteru.

„Objavljivanje bilo čega mimo urednika je nezakonito i ne može samo tako proći. Pritisak demonstranata na urednika, šta objaviti, a šta ne, uopšte je protivzakonit“, odgovorio je direktor TVS Urbanija na ovu objavu na Tviteru.

“Poslodavac onemogućava objavljivanje štrajkačkih sadržaja, vijesti su cenzurirane”

Kako zaposleni osjećaju pritisak?

Na konferenciji za novinare zaposleni su predstavili kako izgleda njihov rad i kako osjećaju pritiske. “Ovo je borba koju ne smijemo izgubiti zbog javnosti. Ovo je borba koju nećemo izgubiti zbog javnosti“, rekao je Zvezdan Martič sa TV Slovenija. Igor Pirkovič se već nekoliko sedmica ne pojavljuje u redakciji internet portala, rekla je Larisa Daugul – napomenula je i da je Pirkovič danas samovoljno uklonio tekst o štrajku sa ulazne stranice. Tehnička služba je tada spriječila urednika da uređuje portal. „Štrajkujemo jer nam je dosta nesavesnog upravljanja“, rekla je ona.

Direktor Aljaž Bastič rekao je da štrajkuju u znak solidarnosti sa zaposlenima u informativnom programu i MMC-u. Žalosti me kada najodgovornije funkcije preuzimaju ljudi sa malo iskustva, rekao je on i dodao da kriza nije počela juče. Odlazak novinara odjekne u javnosti, ali odlazi i drugo osoblje, a mnogi se i razboljevaju, rekao je. “Mi nismo brojke”, rekao je urednik Dejan Koban . “Mi štrajkači se ne izvinjavamo što smo opravdali upravu”, rekao je on. On je dodao da danas veliki dio programa kreiraju honorarni radnici, koji su u opasnosti da ostanu bez posla ukoliko budu učestvovali u štrajku. Urednica Mateja Pevec , koja je na RTVS-u zaposlena 31 godinu, rekla je da se nije plašila tokom rata za nezavisnost, ali sada jeste.

„Zaista smo na istom brodu koji tone, ali nas kapetanova bliska posada za sada štedi“, rekao je  Mitja Peček iz Vala 202 o radu radijskih novinara. „Voljeli bismo vjerovati da će dobro pobijediti zlo, vladavina zakon nad zločinom, poštenje nad sebičnim oportunizmom”, dodao je. Sve što se dešava na RTVS je crno na bijelo, jasno je ko teži nezavisnom novinarstvu, dodao je.

Gašper Andrinek , član Upravnog odbora DNS-a, rekao je da razgovori sa upravom nisu mogući, te optužuje rukovodstvo televizije da se aktivno uključuje u uređivačku politiku. “Ako uprava RTVS-a nije u stanju da uredi stvari, neka daju ostavke”, pozvao je on i dodao da DNS podržava zaposlene i podržava ih.

Ovakvi sastanci održani su i u Mariboru i Kopru, a podržavaju ih i kolege u Lendavi. Oni su se pridružili štrajku u regionalnom centru Koper. Najavljuju da su štrajku pristupili prvenstveno iz solidarnosti i neslaganja sa kadrovskom politikom. Priključili su se i štrajku u Mariboru. “Ovaj posao zaista morate voljeti, današnja situacija nas je natjerala da odgodimo ovaj posao”, objavili su.

Ministarstvo kulture poziva rukovodstvo RTVS-a da sasluša zahtjeve štrajkača

Štrajk Koordinacije sindikata novinara RTVS-a podržava i Ministarstvo kulture. Podržavaju štrajkače uglavnom u zahtjevima za jačanjem uređivačke, novinarske i institucionalne autonomije i pozivaju rukovodstvo RTVS-a da ih sasluša. Ministarstvo je istovremeno podsjetilo da Evropska komisija predlaže donošenje zakona o slobodi medija, kojim se pokušava spriječiti pogoršanje situacije u budućnosti, čemu je prošle godine bila izložena Slovenska tiskovna agencija (STA). a kojima je ove godine izložena RTVS. Komisija ovim aktom pokušava da zaštiti pluralizam i nezavisnost medija u EU, dodaju. (STA)

I stranka Levica izrazila je solidarnost sa štrajkačima RTV Slovenije, a učestvovali su i na današnjem skupu na Trgu Republike. “Pozivamo na spremnost na referendum protiv novog zakona o RTV SLO, koji desnica priprema u narednim mjesecima. Dosta je bilo političkog uplitanja na RTV, neka odlučuju zaposleni i civilno društvo”, napisali su u saopštenju.

ZSSS: Vaš ispravan stav nas ispunjava nadom da će se stvari promijeniti

Štrajk radnika RTVS-a podržao je Savez slobodnih sindikata Slovenije. “Vaši zahtjevi za ostvarivanje javnog interesa, etičkih standarda, uvažavanja komunikacije, pristojnih uslova rada i socijalnog dijaloga su sami po sebi očigledni, a njihovo ostvarivanje je temelj funkcioniranja slobodnih i autonomnih medija”, napisala je predsjednica ZSSS-a Lidija Jerkič. . “Vaš ispravan stav, mjeseci borbe i napora za autonoman i javni RTV servis, koji svi želimo i koji nam je potreban, inspiriše nas i ispunjava nadom da će se stvari promijeniti”, dodala je.

Istraživačica  Brankica Petkovič saopštila je da je odbila da učestvuje u emisiji o Zakonu o radiodifuziji, koja je snimljena danas.

____________________________________________________________________________________________

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije