Regija i svijet

Španija: Otvoren centar za liječenje od primanja mita

U Španiji korupcija u državnom aparatu čini pet odsto svih kriminalnih aktivnosti u zemlji.

Španska vlada je uvela program za reformu korumpiranog javnog osoblja, a u okviru njega otvoren je rehabilitacioni centar za liječenje od korupcije kroz koji će proći zatvorenici koji su osuđeni zbog neke koruptivne radnje.

Karlos Albukerki je 75-godišnjak iz Kordobe koji se nalazi u rehabilitacionom centru na liječenju zbog korupcije. Španac je osuđen na četiri godine zatvora zbog pronevjere čak 400.000 evra. Sada će proći jedanaestomjesečni program rehabilitacije korumpiranih španskih zvaničnika prije povratka u društvo.

Albukerki će biti podvrgnut psihološkom ispitivanju u 32 seanse u zatvoru u kojem služi kaznu.

On i grupa korumpiranih kolega imaće grupne sesije na teme poput “ličnih sposobnosti” i “vrijednosti”.

To će biti dio eksperimenta započetog u marta ove godine u devet španskih zatvora.

Program je ponuđen za više od 2.000 osuđenih javnih službenika i pokazuje, kažu njegovi tvorci, da Španija vjeruje u pružanje druge šanse.

Inače, u Španiji korupcija u državnom aparatu čini pet odsto svih kriminalnih aktivnosti u zemlji. Prema percepciji građana o nivou korupcije, ona ne stoji mnogo gore od ostalih evropskih zemalja.

Prema rang listi “Transparensi internešnal” nalazi se na 32. mjestu, lošije od Francuske (koja je na 23. mjestu), a bolja od Italije (koja je na rang listi 52, Hrvatska je na 63). Ali za razliku od ovih zemalja, Španija ima svoj novi program rehabilitacije za zvaničnike sa “dugim prstima”.

Ljudi koji stoje iza projekta tvrde da osuđenim kriminalcima nije problem da se prijave za program, već da zaista shvate da s njima nešto nije u redu.

“Oni imaju novac i moć. Borimo se protiv stava da se mogu izvući i da im nije potrebna pomoć”, rekao je bivši sudija Angel Luiz Ortiz, koji sada vodi španski zatvorski sistem.

To je posao koji treba da uradi Serhio Ruiz, zatvorski psihijatar koji je osmislio program. Pored toga što želi da učesnici prepoznaju svoje nedostatke tokom grupne terapije, on ih traži da učestvuju u sesijama na kojima bi trebalo da traže oproštaj od svojih žrtava.

“Ono što im pomaže da se prepuste zločinu jeste stvaranje izuzetka od pravila, koje psiholozi nazivaju ‘moralnim razdvajanjem’. Oni racionalizuju svoja zlodjela, prikazujući ih kao nešto što pomaže drugima, a ne njima. Takođe su prisutne visoke doze egocentrizma i narcizma”, objašnjava psihijatar.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije