Komentari i analize

Stranke pokazale nezainteresovanost za ozbiljne teme u predizbornoj kampanji i za dvosmjernu komunikaciju s građanima

Stalno se vraćamo na pitanje političke kulture i pismenosti u ovoj zemlji. Koja je, evidentno, vrlo niska. I biće, sve dok se strankama bude tolerisao stav: Nas dvosmjerna komunikacija s građanima i njihovi problemi ne interesuju. Interesuje nas samo stranačka propaganda i glasovi (za nas!) na dan izbora.

U predizbornoj kampanji za lokalne izbore u BiH, nekoliko je nevladinih organizacija i udruženja građana pokušalo da uozbilji predizborni proces i da ispraznu stranačku propagandu zamijeni ozbiljnim dijalogom o konkretnim životnim problemima građana određenih sredina.

Grupa građana “Da se ne ponovi maj 2014.” pozvala je, negdje na početku predizborne kampanje za lokalne izbore, političke stranke i građane Doboja da zaštitu od poplava učine značajnom predizbornom temom. Argumentujući to činjenicom da nakon katastrofalnih poplava iz 2014. nisu preduzete aktivnosti koje bi onemogućile ponavljanje te katastrofe. Nego da koruptivni sistem održava stanje koje predstavlja permanentnu prijetnju građanima i materijalnim dobrima.

Neformalna grupa građana “Za legalnu eksploataciju minerala iz rijeke Bosne”, političkim je subjektima, koji ozbiljno pretenduju na osvajanje vlasti u Doboju, Modriči, Vukosavlju i Šamcu, uputila Javni poziv, kojim je od njih zatražila da se izjasne o problemu nelegalne eksploatacije šljunka u slivu rjeke Bosne i da iznesu svoj stav i plan za rješavanje ovog ozbiljnog problema.

Udruženje građana „Bjelava“ iz Foče je svim strankama, svim klubovima odbornika i svim odbornicima u aktuelnom sazivu Skupštine opštine Foča uputilo zahtjev za izjašnjavanje vezano za spornu izgradnju mini hidrolektrana na Bjelavi i drugim rijekama na području opštine Foča.

Grupa nvo “Za transparentno finansiranje neprofitnih organizacija iz budžeta Brčko distrikta”, koja se bori za prekid dosadašnje prakse netransparentnog, koruptivnog i nepravednog sistema finansiranja, uputila je političkim subjektima u Distriktu koji ciljaju na vlast i učešće u političkom životu Distrikta zahtjev da se izjasne kako oni vide problematiku finansiranja neprofitnih organizacija iz budžeta Brčko distrikta. Odnosno, kako misle omogućiti da to finansiranje bude transparentnije i pravednije.

Različite organizacije, sa različitim ciljevima, na različitim dijelovima BiH. Koje povezuju dvije stvari. Prva je borba protiv korupcije, koja je u korijenu svakog od problema kojima se bave. I druga je ignorisanje političara, koji su, u predizbornoj kampanji, odbili ne samo da ove teme stave u fokus svog interesa i društvene rasprave, nego i da uopšte odgovore i izjasne se o ovim važnim problemima.

A kad bez odgovora ostane zahtjev da se u određenoj sredini progovori o problemu koji je u toj sredini prouzročio najveća poratna razaranja i žrtve, i koji joj i dalje prijeti, kao što se desilo u Doboju, to već dovodi u pitanje zdrav razum.

Bez odgovora su ostali čak i eko aktivisti u Foči, i pored policijske prijave Tužilaštvu protiv izvođača radova na izgradnji MHE, za koga se u toj prijavi tvrdi da je do dozvola za te radove došao prevarom a u neke i ušao bez neophodnih dozvola.

Bez odgovora je ostala i neformalna grupa građana koja je serijom prijava, u ovoj godini, uspjela da nadležne institucije trgne iz letargije i navede ih da se pozabave kriminalom nelegalnog vađenja šljunka.

Bez odgovora su ostale i nvo u Brčko distriktu, osim ako pod odgovorom političkih stranaka ne shvatimo odluku Skupštine Distrikta da na svojoj posljednjoj sjednici netransparentno i bez ikakvih kriterija, suprotno zaklinjanju na promjenu dosadašnje prakse, podijeli 5 miliona KM neprofitnim organizacijama od kojih vladajuće političke stranke očekuju podršku, odnosno uticaj na građane, na izborima. Što je zapravo stranačko korumpiranje građana, budžetskim novcem.

Dakle, stalno se vraćamo na pitanje političke kulture i pismenosti u ovoj zemlji. Koja je, evidentno, vrlo niska.

I biće sve dok se strankama bude tolerisao stav: Nas dvosmjerna komunikacija s građanima i njihovi problemi ne interesuju. Interesuje nas samo stranačka propaganda i vaši glasovi na dan izbora.

Otud i rezignirana rakcija grupe “Da se ne ponovi maj 2014.”:

“Kada ne možete izabrati dobru vlast, kada imate mogućnost da birate isto zlo i kada političke partije ignorišu ugroženost i zaštitu od poplava i druge lokalne probleme, onda je ignorisanje svih kandidata za gradonačelnike i odbornike vaš izbor na ovogodišnjim lokalnim izborima.“

No,… ima, srećom, i (malo) boljih primjera… Sredina u kojima je građanima uspjelo da “natjeraju” bar dio kandidata na javno izjašnjavanje o nekom problemu. Npr. u Jablanici. Ili Kruščici.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije