Građanski aktivizam

“Sudovi presuđuju bez dokaza i na štetu potrošača”

U organizaciji Udruženja građana Tolerancijom protiv različitosti - ToPeeR održana jeTematska konferencija “Izvršni postupak kroz prizmu ostvarivanja potrošačkih prava u Republici Srpskoj“, na kojoj se razgovaralo na koji način najefikasnije obezbjediti efikasnost i pravičnost u izvršnom postupku.

Potrošači i korisnici usluga javnih preduzeća pred sudovima u RS nisu zaštićeni i sudije im presuđuju u sporovima bez dokaza i na njihovu štetu, tvrdnje su izrečene na danas, 25.01.2022., održanoj Tematskoj konferenciji “Izvršni postupak kroz prizmu ostvarivanja potrošačkih prava u Republici Srpskoj“, koju je, u Doboju, organizovalo ovdašnje Udruženje građana Tolerancijom protiv različitosti – ToPeeR.

Da li zbog očekivanja takvih ocjena, odnosno da će na Konferenciji, realizovanoj u okviru projekta „Prava potrošača korisnika usluga od opšteg ekonomskog interesa – Potrošačko pravo ostvarljivo u praksi“, finansiranog od strane Ministarstva trgovine i turizma RS, fokus kritike biti na njima, predstavnici pravosudnih institucija nisu se odazvali ovom velikom skupu.

Ali, zato jesu predstavnici lokalnih samouprava u RS i njihovi pružaoci ekonomskih usluga, udruženja komunalnih i uslužnih djelatnosti, Udruženja za zaštitu potrošača RS, Privredne komore RS, advokati i drugi zainteresovani za ovu temu od opšteg značaja.

A, razgovaralo se i razmatralo na koji način najefikasnije obezbjediti efikasnost i pravičnost u izvršnom postupku. Što je pitanje koje udruženjima potrošača svakodnevno postavljaju građani.

„Realnost je da građanin-potrošač nije adekvatno informisan o svojim opštim pravima kao dužnik u izvršnom postupku, ili posebnim, kao potrošač i korisnik usluga od opšteg ekonomskog interesa, među koje spadaju i komunalne usluge, odnosno naknade. Realnost je, takodje, da više od 60 odsto svih predmeta izvršenja čini naplata usluga od opšteg ekonomskog interesa.“, rekla je uvodničar i moderator skupa, predsjednica UG ToPeeR Snježana Šeplija.

Indikativno je da je mjesto održavanja konferencije Doboj, šire poznat po tri gradska komunalna preduzeća koja godinama unazad na razne načine izazivaju Konkurencijsko vijeće BiH, svojom drskošću prema potrošačima i na njihovu štetu.

Portal Antikorupcija.info je izvještavao da su “Progres”, “Vodovod” i “Gradska toplana” povećale za 15 odsto cijene komunalija 2015. godine pod izgovorom povećanja cijena električne energije, koja, međutim, ni tada pa sve do sada nije poskupljivala, ali građani plaćaju uvećane račune koje im na osnovu odluke osnivača Grada Doboj ta preduzeća isporučuju.

Čuven je i skandal, kada su, relativno nedavno, iz “Vodovoda”, za neplaćenu uslugu isporuke vode zaprijetili nizom drastičnih mjera, uključujući i – zabranu napuštanja granica BiH. Preciznije prema Rješenju o izvršenju dostavljenog dužnicima odredili su redosljed po kojem se za neplaćenu vodu prilikom izvršnog postupka prodaje stan, poslovni prostor, kuća ili zemljište dužnika sve do namirenja duga. Druga mjera u nizu određena je zaplijena plate, treća penzije, zatim novčanih sredstava ako ih dužnici imaju bilo gdje u bankama u RS ili Federaciji BiH, zatim da će im biti izvršena zapljena i boračkog dodatka ako ga primaju. Na kraju, ako ne uspiju namiriti potraživanja dužnika na jedan od tih načina ili više, ako imaju veća dugovanja, navedena je i  prodaja putničkog automobila u vlasništvu, zabrana produžetka registracije vozila do namirivanja duga, pa čak i prodaja oružja u posjedu.

“Navedeno je da će, ukoliko onemogućim sudskim izvršiocima zapljenu pokretnih stvari, angažovati Okružni centar Sudske policije Doboj da to prinudno omogući, te da će zapljenjeno odvesti “Vodovod” svojim ljudstvom i prijevozom” – bile su žalbe dobojskih korisnika usluga snabdjevanja vodom.

Inače, udruženja potrošača u RS realizuju i kampanju u okviru projekta “Podrška građanima u borbi protiv korupcije”, kako kažu, sa namjerom da dostignu  kvalitetne rezultate i da ciljano pokušaju smanjiti mogućnosti za koruptivne radnje tokom inspekcijskog nadzora u trgovačkim radnjama.

“Uz podršku udruženja potrošača i ombudsmana za zaštitu potrošača kreiramo i zagovaramo  uspostavu transparentnih mehanizama za unapređenje inspekcijskog nadzora, u saradnji sa inspekcijskim organima, udruženjima i ombudsmanom. Nastojimo u pet regija unaprijediti alate za prijavu slučajeva korupcije prilikom inspekcijskog nadzora od strane potrošača, uspostaviti mehanizme za praćenje, tok i obavještavanje potrošača o prijavljenim predmetima kod inspekcijskih organa, provoditi kontrole po pristiglim prijavama od strane potrošača i postupanju inspekcijskih organa, te raditi  na unapređenju informisanosti potrošača i privrednih subjekata o svim aspektima inspekcijskog nadzora”, kaže za portal Antikorupcija.info Murisa Marić izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača “DON” iz Prijedora, čiji predstavnici su takođe učestvovali na današnjoj konferenciji u Doboju.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije