Građanski aktivizam

“Svaki drugi porod u Bosni i Hercegovini podrazumjeva korupciju i vrijeme je da se to zaustavi!”

Udruženje „Baby Steps“ danas je, u Sarajevu, održalo press konferenciju na kojoj je predstavilo rezultate svog istraživanje o korupciji u porodilištima u BiH, potpisalo memorandum sa Agencijom za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH, te, najavilo saradnju sa Uredom za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS i Općom bolnicom prim.dr. Abdulah Nakaš, u kontekstu poboljšavanja mehanizama prijave korupcije. Ovim povodom izdali su i saopštenje za javnost, koje objavljujemo u cjelosti.

U okviru projekta „Borba protiv korupcije u porodilištima“, udruženje „BABY STEPS “ je provelo  istraživanje o korupciji u porodilištima na prostoru cijele BiH. Putem anonimne ankete prikupljena su iskustva 2.713 porodilja, koja su ukazala da je korupcija gorka realnost mnogih porodilišta. Rezultati istraživanja su pokazali da je 50% porodilja i članova njihove porodice dalo novčana sredstva ili poklon u porodilištu, javno ili tajno, prije ili poslije poroda. Istraživanje je pokazalo da je novac samoinicijativno nuđen od strane porodilja ili njihove porodice, ali također i direktno ili indirektno tražen od strane medicinskog osoblja. Kao razlog zbog kojeg su porodice pristale na korupciju navodi se većinom nada da će time moći obezbijediti adekvatnu zdravstvenu skrb ili humaniji odnos tokom poroda, što samo po sebi svjedoči lošim uslovima u porodilištima. Istraživanje je nadalje pokazalo da prosječno vrijednost mita po porodu iznosi 141,65 KM. Ako uzmemo u obzir da je polovina porodilja (50%) u anketi potvrdila da je ona ili njeni članovi  porodice dali novac ili poklon javno ili tajno, a da u BiH imamo prosječno 30.000 poroda godišnje, dolazimo do podatka da „čašćenje“ zdravstvenih radnika porodice košta šokantnih 2.124.772 KM godišnje! Vrijedi se zapitati koliko toga možemo uraditi sa tim iznosom? Koliko se mogu poboljšati opći uslovi u porodilištima na nivou cijele BiH? Koliko se može sagraditi novih medicinskih kapaciteta? Zaposliti dodatnog stručnog osoblja koje ce biti na usluzi majkama i njihovim bebama?

Na današnjoj press konferenciji, koje je održalo udruženje „BABY STEPS“, prezentirani su rezultati istraživanja, te podijeljena pojedina iskustva porodilja koja su prikupljena u okviru kampanje „Moje iskustvo sa korupcijom u porodilištu“, koja je bila sastavni dio ovog projekta. Ovi alati su bili od ključne važnosti za razumijevanje dubine problema korupcije i njenih dalekosežnih posljedica – radi ilustracije, mnoge majke su izjavile kako su odlučile da više ne rađaju nakon traumatičnih poroda i direktnog ili indirektnog navođenja na plaćanje usluga koje su besplatne. Ova iskustva, dakle, kod mladih žena rezultiraju stavovima koji imaju direktan uticaj na natalitet naše zemlje.

Kao najveći izazov u borbi sa ovim problemom identifikovana je nespremnost sistema za saradnju, odnosno nepostojanje otvorenosti, konstruktivnog dijaloga i poduzimanja konkretnih mjera u cilju smanjenja korupcije uz mogućnost lakše i jednostavnije prijave korupcije prije, tokom ili nakon poroda. Također, jedan od vrlo teških problema jeste i kulturološka ukorijenjenost ove prakse, gdje i osoblje i porodice smatraju da je pravo zdravstvenih radnika da budu „počašćeni“ zbog asistencije na porodu, i gdje ne postoji svijest da rade posao za koji su plaćeni od tih istih građana i da primanje novca ili poklona na radnom mjestu u javnoj instituciji, a s namjerom postizanja neke krajnje koristi za onoga koji daje novac, jeste korupcija.

Pored predstavnika udruženja „BABY STEPS“, press konferenciji su prisustvovali i predstavnici relevantnih institucija – Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu (AKAZ), Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanja kvalitetom KS, te JU Opće bolnice „Prim. Dr. Abdulah Nakaš“. Potpisan je Memorandum o saradnji između udruženja „BABY STEPS“ i Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu FBiH (AKAZ). Također je najavljena saradnja sa Uredom za borbu protiv korupcije i upravljanja kvalitetom KS i Općom bolnicom „Prim.dr.Abdulah Nakaš“ u kontekstu poboljšavanja mehanizama prijave korupcije.

Kroz svoje obraćanje, učesnici su istakli kako je prevencija najvažnija kada je riječ o sitnoj korupciji, te kako kroz poboljšanje uslova, odnosno podizanje standarda u pružanju zdravstvene skrbi u svim porodilištima osnova za smanjenje korupcije u porodilištima. Također, kao bitan korak u ovoj borbi jeste i edukacija, kako građana tako i osoblja porodilišta, o tome da je davanje i primanje poklona i „koverti“ u jednoj medicinskoj ustanovi krivično djelo, odnosno da je „čašćenje“ samo eufemizam za korupciju, koja je zakonom kažnjiva.

Svi zajedno danas su poručili da će učiniti sve da se korupcija zaustavi, da se kreiraju bolji uvjeti i koraci za što manju stopu korupcije tamo gdje je nikako ne smije biti. Majke ove zemlje zaslužuju jednake uvjete, jednak pristup i porodilišta bez koverti! Imamo pravo znati. Imamo pravo govoriti. Za sve buduće majke, za svu našu djecu.

Ovo je važan dan, dan u kojem sve karike u lancu pokazuju jasno da im je važno da se davanje mita u porodilištima zaustavi.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije