Građanski aktivizam

TRI GODINE OD USPJEHA AKTIVISTA: Banjaluka nije prihvatila inicijativu za izgradnju hidroelektrane!

Zbog ove odluke danas Vrbas nastavlja da slobodno teče, a aktivisti okupljeno oko Koalicije za Vrbas očekuju da i trenutna gradska vlast zadrži ovakav jasan stav!

Danas je tačno tri godine  od sastanka predstavnika Koalicije za Vrbas sa tadašnjim gradonačelnikom Banjaluke Igorom Radojičićem na kojem je  saopšteno da Grad Banjaluka ne prihvata inicijativu resornog ministarstva za izgradnju hidroelektrane “Krupa niska”.

Zbog ove odluke danas Vrbas nastavlja da slobodno teče, a aktivisti okupljeno oko Koalicije za Vrbas očekuju da i trenutna gradska vlast zadrži ovakav jasan stav!

Koalicija za Vrbas okuplja najaktivnija udruženja na teritoriji grada i ističu da će se boriti protiv svih planova za izgradnju novih hidroelektrana na Vrbasu.

“Hidroelektrane su štetne i po prirodu i po ljude, ekonomski nisu isplative, predstavljaju zastarjelu tehnologiju i sa više aspekata ugrožavaju kvalitet života u gradu”, kažu iz Koalicije za Vrbas.

Podsetimo da aktivisti ističu da ukoliko dođe do izgradnje hidoelektrane, kvalitet života građana u Krupi na Vrbasu, ali i gradu Banjaluci, biće znatno smanjan zbog promjene atmosferskih prilika ovog područja, kao i smanjanja kvaliteta vode Vrbasa koju građani koriste za piće.

“Porazna je činjenica da su doslovno na svim rijekama u BiH planirane hidroelektane. BiH je jedna od posljednjih zemalja u Evropi koja ima kvalitetnu i još uvijek izdašnu prirodnu vodu za piće. Rijeke i njihovi kanjoni predstavljaju značajan resurs i potencijal za održivi i odgovorni razvoj lokalnih zajednica u BiH. Sve rijeke u BiH su u velikom riziku da ostanu bez svojih najvećih vrijednosti, od kojih su najvažniji kvalitet vode i bogatstvo biodiverziteta zbog planova za izgradnju velikog broja hidroelektrana na njima. Iz tog razloga Centar za životnu sredinu je inicirao osnivanje Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine koju čine udruženja i pojedinci iz BiH okupljeni oko ideje zaštite voda i odgovornog upravljanja vodama”, rekao je ranije za BUKU Viktor Bjelić iz Centra za životnu sredinu.

Dodao je da su sve rijeke u BiH ugrožene, ali neke od njih imaju daleko veće prirodne vrijednosti od drugih.

“No, svakome ko živi pored nje i od njene vode, njegova ili njena rijeka je najvažnija. Odbraniti ih možemo udruživanjem i neprestanim preispitivanjem planova, učešćem u donošenju odluka na javnim raspravama, građanskim aktivizmom i neposluhom i na kraju i na sudovima. Sa druge strane, braniti ih možemo i tako što ćemo pokretati održive aktivnosti na rijekama i oko njih, koje će donositi koristi za širu zajednicu”, kaže Viktor.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije