U fokusu

U novoj godini nova obećanja za sređivanje stanja u visokom obrazovanju Republike Srpske

Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS Srđan Rajčević izrazio je spremnost da potpiše rješenje čak i o obustavi rada i oduzimanju licence visokoškolskoj ustanovi koja ne ispunjava zakonom propisane uslove. Ne sumnjamo da će ga mediji, nevladine organizacije i grupe građana - kao što je neformalna grupa mladih RS "Stop neakreditovanim fakultetima!",  koja se bori upravo za sređivanje stanja u visokom školstvu i povećanje kredibiliteta i ovdašnjih visokoškolskih ustanova i diploma koje izdaju - vrlo brzo podsjetiti na ovo obećanje.

Prošlu godinu ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS Srđan Rajčević, najavio je kao godinu sređivanja stanja u visokom obrazovanju. A ista obećanja dao je i početkom nedjelje, za ovu godinu, samo u drugom obliku.

Prije godinu dana Rajčević se u svojim istupima u javnosti obavezao da će “2021. biti godina konačnog obračuna i stavljanja tačke na sve negativne pojave u visokom obrazovanju”, a kako je tu izjavu i ponovio u par navrata početkom prošle godine, izgledalo je da bi se moglo raditi o ozbiljnim namjerama i konkretnim potezima vlasti u sređivanju stanja kada je visoko obrazovanje u pitanju.

Ubrzo nakon tih najava je formirana i 17.februara započela rad Komisija za borbu protiv negativnih pojava u visokom obrazovanju u Republici Srpskoj. Rajčević je potom organizovao sastanak na tu temu, na kojem su prisustvovali predstavnici ministarstva na čijem je čelu, kao i Ministarstva unutrašnjih poslova RS, Republičke uprave za inspekcijske poslove i Agencije za visoko obrazovanje RS.

„Ovo je početak kraja priče o lažnim diplomama i svega što se u oblasti visokog obrazovanja u Srpskoj pojavljuje u negativnom kontekstu. Pozivam kolege u Federaciji i Brčko Distriktu da uložimo zajedničke napore kako bi se obračunali sa mešetarima koji zarad profita ili druge vrste interesa uništavaju sadašnje i buduće generacije”, jedna je od tadašnjih izjava ministra Rajčevića.

Najavljivao je Rajčević i prijave protiv odgovornih u nekim visokoškolskim ustanovama, pa i zabranu rada, ali od svega toga, na kraju, nije bilo ništa.

Pozitivan pomak, kada je u pitanju visoko obrazovanje, tokom protekle godine, bio je uspostavljanje saradnje Agencije za visoko obrazovanje RS i Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH, te, realizacija projekta rangiranja visokoškolskih ustanova. Njegov cilj je podsticanje konkurencije među visokoškolskim ustanovama, kako bi došli do što boljeg kvaliteta u ovom sektoru, te donošenje referentne liste, gdje bi se jasno vidjelo koje visokoškolske ustanove zadovoljavaju određene kriterijume.

Konkretni rezultati prezentovani su kada je Ekspertski tim angažovan u sklopu projekta rangiranja visokoškolskih ustanova RS predstavio detaljan set kriterijuma za rangiranje visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj na seminaru održanom u Banjoj Luci 9. novembra 2021. godine.

To je, po svemu sudeći, bio osnov da početkom ove nedjelje ministar Rajčević ponovo potegne za obećanjima i optimistički najavi da će ova godina biti ključna za sređivanje stanja u visokom obrazovanju u RS. On je istakao da jedan od važnijih zadataka planiranih za ovu godinu rangiranje visokoškolskih ustanova.

“Riječ je o uspostavljanju referentne liste koja se bazira na kvalitetu visokoškolskih ustanova u Srpskoj, a koja će poslužiti poslodavcima prilikom izbora radnika, sa kojim i kakvim predznanjem dolaze”, rekao je Rajčević, dodavši da su donošenjem zakonskih rješenja iz ove oblasti napravljeni značajni iskoraci po pitanju uspostavljanja standarda kvaliteta.

Rajčević je ponovio da je osnovana i Komisija za suzbijanje negativnih pojava u oblasti visokog obrazovanja, koja će kontrolisati sve visokoškolske ustanove u Republici Srpskoj i na osnovu toga preduzeti određene mjere tamo gdje se ispostavi da se radi mimo Zakona o visokom obrazovanju i Zakona o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju.

“Spreman sam da na osnovu tih nalaza potpišem rješenje čak i o obustavi rada i oduzimanju licence visokoškolskoj ustanovi koja ne ispunjava zakonom propisane uslove”, izjavio je Rajčević.

Ne sumnjamo da će ga mediji, nevladine organizacije i grupe građana – kao što je neformalna grupa mladih RS “Stop neakreditovanim fakultetima!”,  koja se bori upravo za sređivanje stanja u visokom školstvu i povećanje kredibiliteta i ovdašnjih visokoškolskih ustanova i diploma koje izdaju – vrlo brzo podsjetiti na ovo obećanje.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije