Građanski aktivizam

U ovoj sedmici još dvije bh. opštine postale “Opštine bez brana”

Predstavnici opština Jajce i Mrkonjić Grad potpisali su deklaraciju "Opštine bez brana".

Početkom sedmice Jajce, a juče i Mrkonjić Grad, potpisom svojih čelnih ljudi, pridružili su se inicijativi “Opštine bez brana” i potpisali istoimenu Deklaraciju. Radi se o zajedničkoj inicijativi ekoloških nevladinih organizacija i opština iniciranoj od Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine.

Dosad je Deklaraciju potpisalo 12 opština, koje su se na taj način obavezale da neće izdati nikakvu koncesiju, dozvolu ili preporuku za izgradnju brana ili hidroelektrana na teritoriji njihove općine bez konzultacija s građanima.

To su: Istočno Novo Sarajevo, Sokolac, Ljubuški, Istočni Stari Grad, Istočna Ilidža, Trnovo, Pale, Bihać, Centar Sarajevo, Novi Travnik, Jajce i Mrkonjić Grad.

“Lokalna vlast je ovim potpisom iskazala jasnu političku volju da se stavi u službu zaštite sadašnjih i budućih generacija i njihovih prava na čistu vodu i kvalitetnu životnu sredinu”, istakao je, nakon potpisivanja Deklaracije načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević.

U Jajcu, usvajanju deklaracije prethodio je skandal sa planiranjem izgradnje dvije minihidroelektrane na rijeci Plivi, od kojih je jedna trebala biti izgrađena na lokaciji udaljenoj svega 300 metara od čuvenog plivskog vodopada. Ovi planovi su doveli do angažovanja građana koji su putem peticije prikupili preko 6000 potpisa protiv izgradnje ove dvije mini hidroelektrane.

Iz Koalicije za zaštitu rijeka su izjavili da očekuju da će se u ovoj godini potpisivanju Deklaracije pridružiti i mnoge druge opštine. Naprosto, javnost je postala svjesna da su gubici za lokalne zajednice od izgradnje malih hidroelektrana nesrazmjerno veći od profita. A građani se sve više odlučuju na otvorenu pobunu protiv uništavanja prirodnih bogatstava, pljačke zajedničke imovine i korupcije u pozadini svega.

I mada dozvole padaju na sudovima, političari u vlasti još uvijek pokušavaju da pogoduju investitorima i da im razvlačenjem procesa i ignorisanjem interesa građana omoguće da bar završe dosad započeto i planirano.

Iz Koalicije za zaštitu rijeka BiH poručuju da se borba nastavlja sve do potpunog moratorijuma na izgradnju mini hidroelektrana.

 

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije