U fokusu

U Tužilaštvu Bosne i Hercegovine i Okružnom tužilaštvu u Banjaluci 176 krivičnih prijava za izborne prevare

"Što se tiče pravosuđa, ono jeste korumpirano, ono jeste pod političkom kontrolom. I ovakvo pravosuđe ne može da izađe s tim na kraj. Činjenica je da mi nemamo regularne izbore unazad dvije decenije".

Tužilaštvu Bosne i Hercegovine i Okružnom tužilaštvu u Banjaluci podneseno je 176 krivičnih prijava za izborne prevare. Prijave su podnosili Centralna izborna komisija (CIK), političke partije, nevladine organizacije i građani. U CIK-u još nemaju informaciju da li je podignuta ijedna optužnica.

U CIK-u smatraju da su svoj dio posla obavili. Zaprimili prijave i proslijedili ih tužilaštvima. Kažu i da će u narednom periodu sve slučajeve neregularnosti iz svoje nadležnosti detaljno analizirati.

“Informacije koje su se odnosile na zloupotrebe registracije birača izvan Bosne i Hercegovine i glasanje putem pošte, za glasanje putem mobilnog tima, za navodnu kupovinu glasova, dostavljene su nadležnim tužilaštvima. Zbog osnovane sumnje u falsifikovanje glasačkih listića, Centralna izborna komisija BiH je po službenoj dužnosti dostavila prijave Tužilaštvu BiH”, saopšteno je iz Centralne izborne komisije.

Da bismo dobili podatak koliko je prijava ukupno podneseno i u kojoj su fazi rješavanja kontaktirali smo 18 tužilaštava u zemlji. Odgovorilo nam je njih devet.

Sve što smo uspjeli saznati jeste da je podneseno na desetine prijava koje se odnose uglavnom na zloupotrebu biračkog prava, falsifikovanje rezultata izbora i podmićivanje. Rečeno nam je i da tužilaštva u saradnji sa policijom preduzimaju zakonom predviđene mjere i radnje u cilju provjere svih ovih navoda. Nismo dobili potvrdi da je ijedna ova prijava rezultirala podizanjem optužnice.

Novinari koji prate sve izborne procese od uvođenja višestranačkog sistema su skeptični kada je riječ o domaćem pravosuđu i eventualnom procesuiranju počinilaca izbornih neregularnosti.

RANKO MAVRAK, novinar

“Osim u slučaju onih glasačkih listića koji su definitivno bili krivotvoreni. Tu možda možemo očekivati neke rezultate. A, druge teško. I zapravo je to samo jedan vrh ledenoga brijega, zato što znamo da je izborni proces prilično kontaminiran”.

ŽELJKO RALJIĆ, novinar

“Što se tiče pravosuđa, ono jeste korumpirano, ono jeste pod političkom kontrolom. I ovakvo pravosuđe ne može da izađe s tim na kraj. Činjenica je da mi nemamo regularne izbore unazad dvije decenije”.

Advokat Aleksandar Jokić je uprkos svemu optimista i nada se da će tužioci donekle i pod pritiskom javnosti svoj posao odraditi profesionalno.

ALEKSANDAR JOKIĆ, advokat

“Ono što zasad imamo su iščekivanja i velika očekivanja od toga, jer zaista imamo veliki broj neslaganja, nelogičnosti. Ne mogu reći da li postoje tu krivična djela ili su zapravo samo greške. Međutim, to su sve otvorena pitanja na koja građani očekuju odgovore”.

Ono o čemu se svi slažu jeste da su, osim što su teško dokazive, izborne prevare i mahinacije dovedene do savršenstva i da se bez uvođenja novih tehnologija ne može očekivati ni poboljšanje izbornog procesa, niti da se povrati poljuljano povjerenje građana u regularnost izbora.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije