Ured za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona završio je proces oko Registra podataka izbranih i imenovanih lica i rukovodećih državnih službenika i Registra imovine i poklona nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih služebnika, što je rezultat zajedničkog rada Ureda za borbu protiv korupcije i Vlade Unsko-sanskog kantona, uz podršku misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.
Skupština Unsko-sanskog kantona donijela je Zakon o prijavljivanju i postupku provjere podataka imovine nosilaca javnih funkcija. Primjenom ovog zakona došlo se do faze uspostave dva značajna registra koji će služiti kao alat u antikoruptivnoj borbi. Radi se o Registru izbranih i imenovanih lica i rukovodećih državnih službenika i Registru imovine i poklona nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika u Unsko-sanskom kantonu, rečeno je na današnjoj prezentaciji.
-Uspostava ovih registara predstavlja ključni korak u suzbijanju i prevenciji korupcije. Registar izbranih i imenovanih lica i rukovodećih državnih službenika predstavlja početak otvaranja javne uprave prema javnosti, omogućavajući uvid u identitet osoba koja upravljaju resursima i donose odluke u okviru svojih nadležnosti. Transparentnost ovih informacija pomaže u minimiziranju koruptivnih radnji jer omogućava građanima da budu informirani o tome ko donosi odluke u ime organa vlasti – kazala je Adela Tabaković, sekretar Ureda za borbu protiv korupcije USK
Što se tiče Registra imovine i poklona nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika važno je napomenuti da su podaci u ovom Registru usklađeni sa odredbama sa Zakonom o prijavljivanju i postupku provjere podataka nosilaca javnih funkcija u USK. Registar sadrži detaljne podatke o imovinskom stanju nosilaca javnih funkcija, uključujući nekretnine, pokretnu imovinu, stanje na bankovnim računima, ušteđevinu i druge oblike imovine.
-Cilj je osigurati transparentnost, otkriti eventualne nepravilnosti koje mogu ukazivati na koruptivne radnje ili nezakonito bogaćenje, te provesti provjeru u skladu sa Zakonom. Naš cilj je povećanje transparentnosti, praćenje i kontrola nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika, te prevencija korupcije i koruptivnog ponašanja. Ovaj proces uključuje redovno ažuriranje podataka, javno dostupne informacije, izdavanje prekršajnih naloga za prekršaj Zakona, podizanje svijesti o ovom pitanju i unapređenje zakonskog okvira. Javnost ima pravo da zna.
Objavljivanjem ovih registara otvaramo vrata potpune transaparentnosti u radu nosilaca javnih funkcija. Građani Unsko-sanskog kantona imaju pravo da prate imovinske prilike svojih predstavnika kako bi se osigurala čista i odgovorna vlast. Transparentnost je ključ demokratije i danas pokazujemo da je ona naš prioritet – poručila je Tabaković
Vlada Unsko-sanskog kantona je pokazala jasnu opredjeljenost, ne samo formalno kako je rekao premijer Nijaz Hušić, već i suštinski objavom ovih registara kao prave mjere iza koje apsolutno stoje svi u ovoj Vladi.
-Ovo je bila jedna od prvih aktivnosti kada sam imenovan za premijera Unsko-sanskog kantona. S obzirom da je ovaj proces oko formiranja ovog Ureda i svih stvari koje su bile potrebne da bi ovaj Ured u potpunosti zaživio bile u određenom zastoju. Bio sam zastupnik u prošlom sazivu Skupštine kantona i znam šta se dešavalo sa ovim Zakonom i kolike su opstrukcije postojale da ne dođe do formiranje ovakvog jednog ureda. Mi možemo kao politika zatvarati oči pred tim stvarima, ali samo ovako jasnim i transparentnim odnosom u svim aktivnostima možemo izvući sve ono što je pozitvno za građane koje predstavljamo i ja sam uvijek zagovornik takvih stvari – istakao je premijer Hušić
Dodao je kako ova Vlada želi da Unsko-sanski kanton bude prepoznat kao kanton u kojem je korupcija svedena na minimum ili u potpunosti nulirana, te da imovina nosilaca javnih funkcija i sve ono što oni rade, treba i mora biti transparentno za građane Unsko-sanskog kantona.