Građanski aktivizam U fokusu

Uz svu skepsu, odluka o raskidanju 10 koncesionih ugovora o mhe Vlade SBK, značajan je simbolički čin

Još jedan pozitivan signal dolazi iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova SBK, iz koga je našem portalu navedeno da se nijedan objekat za koje su lokalne zajednice kao i opštinska vijeća dali negativna mišljenja neće naći u novom prostonom planu SBK, koji je u pripremi.

Na sjednici Vlade Srednjobosanskog kantona donesena je odluka o raskidanju 10 koncesionih ugovora za izgradnju i korištenje mini hidroelektrana u tom kantonu – mHE “Bakovići 1”, mHE “Luke”, mHE “Željeznica 1”, mHE “Željeznica 3”, mHE “Toplica 1”, mHE “Vileška 2”, mHE “Majdan 2”, mHE “Fojnica”, mHE “Žica”, mHE “Jaglinac”.

Vlada je usvojila i set mjera s posebnom klauzulom da sve što Ministarstvo gospodarstva bude postupalo ne bi trebalo ostaviti prostora za pravne nejasnoće i suvišne sudske sporove. U mjerama koje je Vlada usvojila govori se o roku od 60 dana koncesionarima da preduzmu konkretne aktivnosti na ispunjavanju obaveza.

I ovo bi bila fantastična vijest da nisu u pitanju projekti koji su već kako kažu aktivisti “mrtvi”, odnosno za 5 od nabrojanih 10 mini hidroelektrana za koje je Vlada SBK raskinula koncesione ugovore, postoji rješenje još iz 2018. godine kojim se ovi koncesioni ugovori proglašavaju ništavnim jer niko nije tražio zahtjev za produženje istih.

Prema riječima Roberta Oroza, predsjednika ekološke udruge “Gotuša” iz Fojnice, koji se godinama bori protiv gradnje mHE, pošto su sve ove mHE bile predviđene prostornim planom ovog kantona, ovo im je bila jedinstvena prilika da je izbrišu, s obzirom na to da se radi na izradi izmjena i dopuna Prostornog plana SBK. Dakle, ovo je bila odluka kako bi kreirali pozitivnu sliku u javnosti, jer u cijelom Srednjebosanskom kantonu postoji 38 mHE, a postoji dosta njih koji su u različitoj fazi izgradnje, neke su u probnom radu, nekoliko njih je u izgradnji.

Robert Oroz je za portal Antikorupcija rekao: “Mogli su za još 15ak mHE raskinuti ugovore bez ikakve nadoknade. Iznenadio sam se da je raskinut koncesioni ugovor za mHE Majdan 2, jer se nalazi iznad  slapova Kozice. I taj investitor već ima 4 mhe u Fojnici. Međutim, vjerovatno je ovo učinjeno jer će slapovi Kozice u novom prostornom planu biti predviđeni kao zaštićeno područje”.

Podsjećamo, u SBK je prošle godine počela izrada izmjena i dopuna prostornog plana, zbog kojih su održane javne rasprave u općinama te su se općinska vijeća izjašnjavala na sjednicama.  I Robert Oroz kao i Emina Veljović, direktorica Aarhus centra koji pruža pravnu podršku aktivistima širom BiH, su naveli da odlučivanje o Prostornom planu SBK još nije dovršeno te da je većina općinskih vijeća SBK glasalo jasno protiv izgradnje mHE.

“Mišljenja općina, poput općine Travnik a koja su putem  Zaključka  zatražili izuzimanje planiranja novih mHE u Prostornom planu su upućena kantonalnom ministarstvu i drugim nadležnim institucijama, te je postupak izrade ovog plana još u toku. Odluka Vlade SBK šalje veliko ohrabrenje mještanima na čijim rijekama su bile izdate koncesije za mHE, a ovi koncesioni ugovori su sada konačno i poništeni. Postoji još koncesionih ugovora na drugim rijekama u SBK, a naročito je problematična destukcija rijeke Ugar. Ne postoji načelan stav o daljem građenju mHE na kantonalnom nivou. Ali mnoge općine i gradovi, poput Jajca, Travnika, Novog Travnika su rekle “NE novim MHE”, te bi kantonalne vlasti trebale i zvanično podržati ovaj stav. Odluka Vlade KS je dobar i snažan korak u tom pravcu”, izjavila je Emina Veljović.

I Robert Oroz se složio da je bitno da se krenulo sa promjenama te da ovo je jedan od koraka za one mHE koje su predviđeni prethodnim prostornim planom. Poručio je da čekaju dalju odluku.

Lejla Salkić, u ime Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova SBK je u izjavi za portal Antikorupcija.info navela da je izrada prostornog plana proces koji traje godinama te da su oni došli do prijedloga koji će u narednom periodu dostaviti Vladi SBK na razmatranje. Istakla je da se svi objekti za koje su lokalne zajednice kao i opštinska vijeća dali negativna misljenja neće naći u prostonom planu.

Aktivisti nastavljaju da čekaju nadajući se da se ovaj proces neće pretvoriti u Beketovo čekanje te da će konačno glas i volja naroda biti prioritet u donošenju važnih odluka nadležnih institucija.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije