Regija i svijet

Velika Britanija: Rudarski gigant Glencore priznao podmićivanje širom Afrike

Pitate se kako strane kompanije lošeg rejtinga, koje nanose očiglednu štetu i ljudima i prirodi (ili imaju takvu namjeru), na Balkanu opstaju i pored protivljenja građana (osim kad to protivljenje, kao u slučaju Rio Tinta, dostigne nivo za koji režim zaključi da bi ga dalja podrška kompaniji mogla ugroziti)? Odgovor daje tekst u nastavku. I pozicija balkanskih državica na godišnjim listama percepcije korupcije - Obala Slonovače, jedna od država koje se spominju u tekstu, po posljednjem Indexu percepcije korupcije, za 2021., npr., bolje je plasirana od Bosne i Hercegovine. (Antikorupcija)

Britanska podružnica međunarodne rudarske kompanije Glencore priznala je pred britanskim sudom krivicu za korupciju širom Afrike.

Glencoreova podružnica bila je optužena za davanje mita za pristup sirovoj nafti, prenosi Beta.

Britansko Odjeljenje za teške prevare saopćilo je da je Glencore preko svojih zaposlenih i drugih posrednika dao više od 28 miliona dolara (26,5 miliona eura) mita u Nigeriji, Kamerunu, Obali Slonovače, Ekvatorijalnoj Gvineji i Južnom Sudanu.

Izricanje presude zakazano je za novembar ove godine.

Glencore, čije je sjedište u Švicarskoj, već je saopćio da očekuje da uz nagodbu plati do 1,5 milijardi dolara (1,4 milijarde eura).

Anglošvicarska kompanija je ranije objavila da je postigla sporazume s vlastima u SAD-u, Velikoj Britaniji i Brazilu koje su istraživale optužbe za mito i manipulaciju tržištem.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije