Građanski aktivizam

Više od decenije čekanja na optužnicu za falsifikovanje i prodaju srednjoškolskih diploma

“Da se masovno u BiH falsifikuju i diplome srednje škole za nas nije nikakva novost, imali smo te slučajeve u Banja Luci, Širokom Brijegu, Gračanici, Brčkom i još nekim gradovima. Nedopustivo je da Tužilaštvo reaguje tek nakon deset i više godina…” – reakcija je iz inicijative “Akreditovane visokoškolske ustanove - priznate diplome”.

Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala  Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske podiglo je optužnicu protiv Ranka Boljaka (71) iz Sarajeva, Ružice Vuković (47) iz Foče i Dejana Aćimovića (34) iz Trebinja, zbog krivičnog djela Izvršenje krivičnog djela u sastavu kriminalnog udruženja u vezi sa krivičnim djelom Falsifikovanje isprave.

Nadležni Okružni sud u Banja Luci potvrdio je optužnicu, koja je “zakasnila” više od deceniju, jer se radi o krivičnom djelu iz perioda od oktobra 2013. do sredine januara 2014. godine. U izvršenju su, pored troje imenovanih, prema optužnom prijedlogu, učestvovala još dva lica, koja su u međuvremenu do podizanja optužnice preminula. Republičko javno tužilaštvo objelodanilo je optužnicu 17.01.2025. godine, a navedeno je da su, optužnicom takođe obuhvaćeni, Z.M. preminuo prije dvije, a N.Š. prije pet godina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su na osnovu prethodnog zajedničkog dogovora, u namjeri pribavljanja imovinske koristi, djelujući kao pripadnici grupe povezani radi izvršenja krivičnih djela Falsifikovanje isprava, na području Bosne i Hercegovine – Istočnog Sarajeva, Foče, Gacka i Trebinja i Republike Srbije, sačinjavali i stavljali u opticaj lažne javne isprave – diplome i svjedočanstva i prodavali ih za različite novčane iznose ili direktno licima koja su ih naručivala ili posredstvom drugih lica.

Optužnicom je predloženo da se od optuženih oduzme imovinska korist pribavljena krivičnim djelom u ukupnom iznosu od 11.050 KM i 900 evra, te da se trajno oduzmu diplome i svjedočanstva, kao predmeti nastali izvršenjem krivičnog djela.

“Da se masovno u BiH falsifikuju i diplome srednje škole za nas nije nikakva novost, imali smo te slučajeve u Banja Luci, Širokom Brijegu, Gračanici, Brčkom i još nekim gradovima. Nedopustivo je da Tužilaštvo reaguje tek nakon deset i više godina, a kao imali su prikrivene istražitelje Državne agencije za istrage i zaštitu, koji su naručivali diplome. I, ono što je najzanimljivije, prema našim saznanjima, lice koje je u Republici Srbiji izrađivalo te diplome je neutvrđenog identiteta i nepoznato istražiteljima i Tužilaštvu, već će biti procesuirani samo puki izvršioci tih krivičnih djela, odnosno lica koja su stavljala u opticaj lažne diplome” – reakcija je iz inicijative “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Inače, diplome koje su stizale u BiH iz Srbije navodno su izdate u ustanovama srednjeg obrazovanja Elektrotehničkom školskom centru „Nikola Tesla“ u Beogradu, Saobraćajno-tehničkoj školi u Zemunu, Mašinsko-tehničkoj školi „Radoje Dakić“ u Beogradu i „Narodnom univerzitetu Svetozar Marković“. Istragom je utvrđeno da su se te diplome u većem broju koristile za zaposlenje u Rudniku i termoelektrani Gacko.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije