Podsjećanja

XI 2021. – Ifet Feraget: Organizirani kriminal unutar pravosudnog sistema najveći je problem bh pravosuđa

''Pred nama je veliki posao. Mi moramo mijenjati tu svijest, moramo motivisati građane da shvate da zajedničkom borbom možemo promjeniti ovo stanje.''

Ifet Feraget, advokat koji je zbog svog angažmana u dva slučaja – Dragičević i Memić – koji predstavljaju metaforu za kriminal i korupciju unutar institucija sistema, i svog odnosa, koji nadilazi profesionalne standarde i obaveze, zajedno sa svojim klijentima postao jedan od simbola borbe za pravnu državu u BiH, na press konferenciji, u pauzi međunarodne konferencije o korupciji, održanoj 30.10. u Banjaluci, u organizaciji udruženja Put Pravde, iznio je nekoliko vrlo zanimljivih teza o stanju u domaćem pravosuđu.

On detektuje pozitivnu promjenu koja se desila posljednjih godina, iako tu promjenu još ne vidi u samom pravosuđu.

“Okolnosti su se promjenile nabolje, ne u smislu popravka rada pravosuđa, nego u smislu buđenja svijesti  građana o potrebi promjena u pravosudnom sistemu.”, kaže Feraget.

A to buđenje svijesti i građanski aktivizam je neophodan preduslov za promjenu stanja koje je krajnje zabrinjavajuće.

“Ja bih ovo nazvao jednom korupcijom koncentričnih krugova. Mi imamo čitav niz korupcijskih afera ali nažalost uvijek jedna indukuje dugu.”, konstatuje Feraget, dajući i objašnjenje za dugogodišnji neadekvatan odnos pravosudnog sistema prema kriminalu i korupciji u institucijama sistema:

“Razlog tome leži u neprocesuiranju tužilaca. Ono što BiH nedostaje nije integritet tužilaca, nego utvrđivanje odgovornosti za njihove konkretne propuste!”.

Da bi se, rezignirano, osvrnuo na apelovanja na svijest tužilaca.

“Ukoliko budemo apelovali na savjest tužilaca da rade u skladu sa zakonom onda praktično dajemo potvrdu da mi nemamo tužilaca! Podrazumjeva se, pretpostavlja se, da tužioci imaju visoki moralni ugled i da rade isključivo u skladu sa zakonom.”

Feraget se osvrnuo i na činjenicu da se u situaciji kad je Tužilaštvo BiH  preuzelo predmet Davida Dragićevića, kako bi utvrdilo i odgovornost za propuste tužilaca u RS, ali i istražilo ubistvo Davida Dragićevića, paralelno u Banjaluci vodi postupak od strane onih tužilaca koji bi trebali biti obuhvaćeni istragom.

“To nije prirodno i nije u skladu s zakonom… Taj postupak bi vrlo lako mogao rezultirati  oslobađajućom presudom zato što onaj koji vodi taj postupak, a koji treba sam da bude procesuiran, ima interes da taj postupak bude okončan oslobađajučom presudom, jer se na taj način zatvara krug  i začepiće se usta onim koji eventualno mogu dati informacije. To će biti poruka da nema potrebe više o tome  pričati jer je taj postupak okončan.”, konstatovao je Feraget, dodavši:

“Ne želim da prejudiciam da li su krivi ili ne, ali, svačija odgovornost treba biti utvrđena u jednom  pravičnom postupku, a ne u formalnom postupku čiji ishod  je unaprijed poznat.”

Pojasnivši zbog čega je važno obustaviti postupak koji se vodi u Banjaluci:

“Ukoliko bi ti ljudi bili oslobođeni  onda im se više ne može suditi. A ako se tim ljudima ne može suditi… onda je neko organizovao takvo suđenje da njihova odgovornost ne bi bila utvrđena.” 

Feraget izražava optimizam:

“Nadam se i ubjeđen sam da će slučajevi ubistva, prije toga otmice i nestanka, Davida Dragićevića, kao i ubistvo Dženana Memića, kao dvije najveće koruptivne afere koje su se desile u pravosuđu, biti rasvjetljenje u skladu sa zakonom.”

Ali i upozorava:

“Organizirani kriminal unutar pravosudnog sistema, uključujući sve strukture, pa do onog krovnog tijela, do VSTV-a je najveći problem bh pravosuđa. Dakle, dobro ste me čuli: Organizirani kriminal unutar pravosuđa!
I onda ja postavljam jedno, ne retoričko nego životno pitanje, najvažnije pitanje: Ako se organiziranim kriminalom bave tužioci, od koga onda očekujemo da se bori protiv organiziranog kriminala?”

Stanje jeste krajnje teško (i bez ludila neodgovornih političara, koji nas guraju u ponor) ali…

“Mi se nalazimo se u jednom začaranom krugu. I, kao što nam je više puta poručio i gospodin Incko, a isto tako i gospodin Šmit u odgovoru na pismo koje smo mu poslali – do nas je!”, konstatuje Feraget.

Naravno, ni Feraget, ni Incko, ni Šmit ne misle da građani treba da preuzmu posao tužilaca i sudija, nego da iskoriste svoja građanska prava za različite oblike uticaja na sistem (uključujući i proteste), i pomognu u njegovom čišćenju.

“Moramo se probuditi i moramo shvatiti da zajedno sa medijima, mi građani možemo izvršiti taj pozitivni pritisak.”, zaključuje Feraget. Dodajući:

“Dakle, ovo (slučajevi Dragičević i Memić) su sasvim sigurno slučajevi, kako je gospodin Priebe rekao, koji su probudili svijest građana. Ali pred nama je veliki posao. Mi moramo mijenjati tu svijest, moramo motivisati građane da shvate da zajedničkom borbom možemo promjeniti ovo stanje.”

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije