Transparency International BiH

Za borbu protiv korupcije neophodno uspostaviti registar stvarnog vlasništva u BiH

Regulisanje stvarnog vlasništva pravnih subjekata i transparentnost informacija predstavljaju jedan od ključnih elemenata u borbi protiv korupcije, pranja novca i finansiranja terorizma, a Bosna i Hercegovina je prepoznata kao jedna od najkorumpiranijih zemalja, rečeno je na okruglom stolu koji je organizovao Transparency International u BiH.

Na okruglom stolu “Stvarno vlasništvo u BiH – zakonski okvir i implementacija” ukazano je na potrebu regulisanja stanja u ovoj oblasti u skladu s međunarodnim standardima kako BiH ne bi bila uvrštena na listu visokorizičnih zemalja.

Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini (TI BiH), kazao je da su nedavno objavljeni rezultati globalnog indeksa percepcije korupcije gdje je BiH prepoznata kao jedna od najkorumpiranijih zemalja i da nazaduje u sprečavanju korupcije.

“Potrebno je vratiti na agendu stvarno vlasništvo koje bi onemogućilo korumpiranim grupama i pojedincima korist. Svjesni smo da se standardi mijenjaju na globalnom nivou i to je stvorilo priliku da BiH unaprijedi zakonski okvir”, rekao je Blagovčanin, dodavši da se mora napraviti važan korak kreiranja registra stvarnog vlasništva.

Na okruglom stolu je rečeno da regulisanje stvarnog vlasništva pravnih subjekata i transparentnost informacija predstavljaju jedan od ključnih elemenata u borbi protiv korupcije, pranja novca i finansiranja terorizma.

Rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Andrew Jewell je istakao da od zemalja koje dobiju njihovu pomoć očekuju da osiguraju ugovore javnih nabavki, te smatra da je transparentnost od ključnog značaja, posebno u javnim nabavkama.

“Mi dajemo novac za budžet, da ga mogu koristiti, i dosta tog novca ide na javne nabavke, i nama je važno da znamo kome ide taj novac”, zaključio je Jewell.

Nezir Pivić, zamjenik državnog ministra pravde i šef Delegacije BiH pri Moneyvalu, kazao je da svjedočimo blokadama i da naša država kasni sa usvajanjem novog Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Ako se ne usvoji zakon, Pivić se, kako je rekao, boji da bi BiH mogla imati sankcije.

“Trebali smo već imati usvojen zakon, ali zbog neslaganja u Radnoj grupi i blokada, nismo imali usvajanje”, kazao je Pivić.

Na okruglom stolu je navedeno da je registar od primarnog značaja i da njegovo nepostojanje negativno utiče na aktivnosti agencija za provođenje zakona.

Tokom prethodnog perioda, TI BiH je izradio analizu zakonskog okvira koji reguliše pitanje stvarnog vlasništva, kao i transparentnost informacija. Analiza daje preporuke za unapređenje trenutnog stanja kako bi se ispunile preporuke Međunarodne radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca, kao i obaveze proizašle iz EU Direktive o sprečavanju korištenja finansijskog sistema u svrhu pranja novca i finansiranja terorizma.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije