Građanski aktivizam

Za “slučajni ekocid” umjesto krivične, namjerno samo prekršajne kazne

Eko aktivisti iz udruženja, koje su članice EKO mreže BiH, kažu da nisu iznenađeni i da su, i kada su podnesene krivične prijave, ukazivali da će biti po narodnoj “pojeo vuk magarca”, odnosno iznosili su svoja predviđanja da za nedvojbeno utvrđenu bespravnu sječu šume, pa i za golu sječu, niko krivično neće odgovarati.

Nakon što je Kolegij Odsjeka za privredni kriminal Kantonalnog tužilaštva ZDK na sjednici 05.07.2024. godine jednoglasno donio odluku o naredbi da neće sprovoditi istragu za “slučajni ekocid” u drugoj polovini 2023. godine, u kojem je na području između općina Kakanj i Vareš greškom izvršena sječa stabala jele, smrče, bukve i javora, odgovorni u ovom slučaju, kako stvari stoje, će biti kažnjeni samo prekršajno.

Naime, Kantonalna uprava za šumarstvo Ministarstva za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo ZDK podnijela je Zahtjev za pokretanje prekršajne prijave protiv društva “Adriatic Metals HB” d.o.o. Vareš, kao i odgovornog lica u tom preduzeću, državljana Velike Britanije Cronin Paul Davida, u svojstvu direktora i Alema Loge, izvršnog direktora. Prekršajna prijava se odnosi samo na sječu šume u periodu od 14. do 19.09.2024.godine na području opštine Vareš.

“Što su u šumu državno vlasništvo u svojstvu nosioca prava na koncesiju za istraživanje i eksploataciju ruda, kao investitori i nalogodavci, prilikom izvođenja radova na istraživanju mineralnih resursa, angažujući kooperatne, izvršili sječu obaranje/izvaljivanje 450 stabala jele, smrče i bukve, ukupno bruto drvne mase od 375,35 metara kubnih, bez prethodnog odabira, doznake i odobrenja nadležnog organa” – naveli su, između ostalog, razloge za podnošenje  prijave, koju je potpisala direktorica Kantonalne uprave šumarstva ZDK Nevzeta Elezović.

Reagujući na ove informacije, eko aktivisti iz udruženja, koje su članice EKO mreže BiH, kažu da nisu iznenađeni i da su i kada su podnesene krivične prijave ukazivali da će biti po narodnoj “pojeo vuk magarca”, odnosno iznosili su svoja predviđanja da za nedvojbeno utvrđenu bespravnu sječu šume, pa i za golu sječu, niko krivično neće odgovarati.

“Iako je u obrazloženju razloga zašto se neće sprovoditi istraga navedeno da je saslušanjem više svjedoka od strane službenika MUP ZDK, a po nalogu Tužilaštva, utvrđeno da je bespravna sječa izvršena u prošloj godini čak u tri navrata, nelogično je utvrđeno da to nema obilježje krivičnog djela. I pored toga što su, citiramo zapisnike Tužilaštva, na licu mjesta zatečeni radnici firme “Adriatic Metals” kako sa pet radnih mašina – rovokopača – iskopavaju zemljište i što je konstatovano je da se lice mjesta, na kojem je posječena drvna masa sa radnim mašinama, pretvara u građevinsko zemljište za potrebe firme i da se nalazi u krugu firme” – vidljivo kritički posmatraju cijeli ovaj slučaj eko aktivisti.

Podsjećamo, pozivajući se na anonimnu prijavu, kako je navedeno iz Kantonalnog tužilaštva ZDK,  objavljenoj putem internet portala “Antikorupcija.info”, a kojom se prijavljuje privredno društvo “Adriatic Metals HB” d.o.o. Vareš zbog navodno počinjenog krivičnog djela pustošenje šuma iz člana 315 KZ FBiH, utvrđeno je da ne postoje osnovi sumnje da je počinjeno krivično djelo “Pustošenje šuma” iz člana 315 Krivičnog zakona FBiH, niti bilo koje drugo krivično djelo propisano KZ FBiH. Na taj način je ovo tužilaštvo obrazložilo odluku o naredbi za nesprovođenje istrage.

Svega par dana nakon te odluke Tužilaštva ZDK, Ustavni sud Bosne i Hercegovine poništio je 11. jula odluku kojom je Vlada Federacije BiH šumsko državno zemljište dale na raspolaganje privatnoj kompaniji, obrazlužući da budući da se radi o državnoj imovini koja je pod zabranom raspolaganja i da FBiH nije nadležna “na bilo koji način” raspolagati tom imovinom. Vlada FBiH je 2023. godine prenamijenila 72 hiljade kvadratnih metara šumskog zemljišta kod Vareša i dala ga na “privremeno korištenje” britanskoj kompaniji “Adriatic Metals”.

Eko aktivisti kažu da su uvidom u odredbe Zakona o šumama ZDK, na koje se u prijavi pozivaju iz Kantonalne uprave šumarstva ZDK, ubjeđeni da se odgovorni iz vareškog preduzeća mogu smatrati da su nagrađeni za ono što je učinjeno sa državnom šumom, jer su za kažnjavanje propisane minorne novčane kazne.

“Samo mjesec dana nakon što je Tužilaštvo se izjasnilo da neće sprovoditi krivičnu istragu o pustošenju ogramnog područja pod kvalitetnom državnom šumom Paulu Croninu je općina Vareš povodom Dana općine uručila zahvalnicu, a prema našim informacijama on je napustio BiH, tako da ne vjerujemo da će biti plaćena i ta novčana kazna kao odgovornog lica. Novi direktor je Sanela Karić, a izvršni su Irfan Osmanović i Dino Busaldžić, tako da ni drugoprijavljeni u podnesenoj prekršajnoj prijavi Alem Logo nije više odgovorno lice” – informacije su od eko aktivista.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije