Građanski aktivizam

Žalba po presudi banjalučkog suda zbog diskriminatorskog ponašanja pripadnika MUP-a RS-a

Na banjalučkom Okružnom sudu održano je ročište po žalbi republičkog Pravobranilaštva na presudu Osnovnog suda, koji je presudio u korist Sofije Grmuše i Aleksandre Vranješ nakon njihove tužbe protiv RS-a zbog diskriminatorskog ponašanja pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).

Presudom Osnovnog suda iz decembra 2020. godine utvrđeno je da su Grmuša i Vranješ, kao članice neformalne grupe “Pravda za Davida”, trpjele kontinuiranu diskriminaciju od strane pripadnika MUP-a RS-a.

Na ročištu, nakon kojeg će Sudsko vijeće banjalučkog Okružnog suda odlučiti o žalbi Pravobranilaštva RS-a, ponovo su kao dokazi pregledani video-snimci snimljeni 2019. i 2020. godine telefonom tužiteljke, ali i video-snimci Federalne i BN televizije. Na tim snimcima vidi se kako policajci u više navrata legitimišu Sofiju Grmušu i Aleksandru Vranješ i upozoravaju ih da se moraju udaljiti sa javne površine, uz obrazloženje da nisu prijavile javni skup. Kao dokaz je ponovo pregledan i video-snimak hapšenja građana nakon konferencije za medije 7. jula 2020. godine.

“Oni su meni uništili život. Osjećam se kao građanin drugog reda u svom gradu. Razmišljam samo kako da napustim ovu državu. Nezaposlena sam i ljudi se boje da me zaposle”, rekla je Sudskom vijeću Sofija Grmuša.

Ona je kazala i da se zbog svega što se dešavalo, legitimisanja, prekršajnih prijava i privođenja, osjeća depresivno, kao i da izbjegava odlaske u grad.

Okružni sud saslušao je tri svjedoka. Merlina Ivić, Nensi Puškar i Majda Kuč rekle su Vijeću da u potpunosti ostaju kod izjava datih na svjedočenju pred Osnovnim sudom.

“Kad god sam se srela sa Sofijom, nije moglo proći bez legitimisanja i upozorenja da se udaljimo”, kazala je Vijeću Merlina Ivić.

Svjedokinja Nensi Puškar potvrdila je i da je ona više puta bila legitimisana bez upozorenja, kao i da joj je to iskustvo bilo neprijatno jer se osjećala kao kriminalac.

Jovana Kisin, advokat Sofije Grmuše i Aleksandre Vranješ, rekla je da tužitelji u potpunosti ostaju kod navoda iz optužnice, ali i odgovora na žalbu. Ona je Vijeće i zastupnika tuženih, Pravobranilaštvo RS-a, pitala koje su sporne činjenice u tužbi, a koje se navode u žalbi.

“Tužena tokom prvostepenog postupka nije izvela ni jedan dokaz kojim bi protivrječila tužbi. Nisu kao svjedoke izveli čak ni policijske službenike. Shodno tome, svi navodi iz žalbe su bez činjeničnog osnova”, kazala je advokatica Jovana Kisin.

Kisin je rekla i da je žalba u potpunosti neosnovana.

Borko Tomecić iz Pravobranilaštva Republike Srpske kazao je da očekuje da Sud uvaži žalbu.

“Smatramo da je postupanje policijskih službenika bilo u skladu sa zakonom i da ni na koji način nisu povrijedili ljudska prava tužiteljki”, rekao je Tomecić.

Pravobranilaštvo na današnjem ročištvu svjedocima nije postavilo ni jedno pitanje.

Sudsko vijeće Okružnog suda najavilo je da će odluku po žalbi Pravobranilaštva donijeti u roku od 30 dana.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije