Građanski aktivizam

Zaustavićemo geološka istraživanja i otjeraćemo i mi naš “Rio Tinto” sa Ozrena!!!

„Rio Tinto“ je deportovan iz Srbije, sada je na nas red da otjeramo “Lykos Metals Limited” i  „Medeni brijeg“, odnosno „naš“ „Rio Tinto“, sa Ozrena“ – poruke su aktivista iz Petrova, koji se protive istraživanju nikla i drugih bazičnih metala na ovoj planini.

Nakon sto su ozrenski aktivisti uprli prstom na ministra Petra Đokića da je, po njima, najodgovorniji za nezakonito izdato rješenje o odobrenju geoloških istraživanja na Ozrenu firmi „Medeni brijeg“ iz Bijeljine, iz Ministarstva energetike i rudarstva se više ne oglašavaju da li ostaju pri datoj koncesiji ili će poništiti rješene, kao što to listom traže mještani i vlasti opštine Petrovo.

Po svemu sudeći, ćutnji je doprinijelo i priznanje da su dvojica rukovodilaca u Geološkom zavodu RS, koji je pod ingerencijom upravo Ministarstva energetike i rudarstva RS suakcionari australijske kompanije “Lykos Metals Limited”, koja je vlasnik „Medenog brijega“, što ih je, kako kažu, navelo da posumnjaju da iza svega kao lobista investitora stoji upravo Đokić.

Početkom januara Petrovljani su dobili odgovor iz Ministarstva energetike i rudarstva sa tvrdnjama da su dozvolu privrednom društvu „Medeni brijeg“ izdali u skladu sa Zakonom o geološkim istraživanjima i Pravilnikom o postupku odobravanja detaljnih geoloških istraživanja po Projektu detaljnih geoloških istraživanja. Naveli su da će rješenje ukinuti kada se steknu zakonski uslovi za njegovo ukidanje, odnosno ako bi to u vršenju nadzora nad primjenom Zakona i propisa utvrdio putem nadležne inspekcije Republički inspektorat.

Zato su iz Petrova taj zahtjev uz priložene potpise građana i argumente da je prekršen Zakon o geološkim istraživanjima RS, po kojem nisu dozvoljena geološka istraživanja u naseljenim mjestima, te na područjima na kojima se nalaze javne saobraćajnice, vodoprivredni objekti, izvori pitke i geo-termalne vode, spomenici kulture, u ponedjeljak predali Inspektoratu RS u Banjaluci.

Uporedo sa ovim, Ozrenci su pokrenuli formiranje udruženja građana i grupe građana koji će se udruženo boriti da, izričiti su – otjeraju “Lykos“ i „Medeni brijeg“ sa ove planine. Već su aktivni Ekološko udruženje „Ozrenski studenac“, „MAK most“, „OMMO“, a u fazi formiranja su još najmanje dva udruženja.

„Rio Tinto“ je deportovan iz Srbije, sada je na nas red da otjeramo ove naše sa Ozrena“ – poruke su iz Petrova putem društvenih mreža i namjenski formirane Fejzbuk stranice, koja je za tri mjeseca od otvaranja okupila više od 5.000 članova.

„Ovi rezultati su postignuti jer je narod rekao STOP! Ovo je školski primjer izvorne demokratije, jer po prvi put su ljudi kao nosioci suvereniteta direktno zatražili svoja elementarna ljudska prava, a ona su pravo na čistu životnu sredinu, pravo da sačuvaju svoja vijekovna ognjišta. Političari koji su dobili mandat naroda potcijenili su njegovu snagu i odlučnost, ali će biti natjerani na defanzivu, na mijenjanje već donesenih odluka. Prekršen je zakon, tačka 9 Zakona o geološkim istraživanjima u RS, nije sprovedena javna rasprava na lokalnom nivou, nisu urađene eko studije itd. Što je još važnije, narod je odolio raznim pritiscima, ucjenama i prijetnjama“, kaže na ovu temu jedan od ozrenskih aktivista, Dušan Panić.

Kaže da će istrajati na tome da se Ozren proglasi „Parkom prirode“ ili „Nacionalnim parkom“, navodeći da se na njemu održava tradicionalna manifestacuja „Branje trave ive na Ozrenu“, što je kulturna baština pod zaštitom UNESKO-a. Takođe, navodi, i da se na Ozrenu nalazi najveća koncentracija Crnog bora u Evropi, izvori mineralne i alkalne vode, da je ova planina poznata kao destinacija turizma, zdrave hrane, zanatstva i drugih pratećih uslužnih djelatnosti.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije