Vijesti

Zbog neznanja banjalučkih policajaca nastavljaju se sudski procesi koje na kraju plaćaju svi građani Srpske

U junu će biti održano nekoliko suđenja po zahtjevu građana za odlučivanje po izdatim prekršajnim prijavama koje je građanima izdala banjalučka policija.

Pripadnici banjalučke Policijske uprave su 12. i 13. maja prošle godine napisali više od dvadeset prekršajnih naloga za više od petnaest pripadnika neformalne grupe “Pravda za Davida” zbog navodnog kršenja uredbe o zabrani okupljanja više od tri lica a sve zbog situacije sa pandemijom virusa korona.

Ono što je, međutim, interesantno jeste to da je ta uredba prestala da važi 12. maja 2020. godine od kada je dozvoljeno okupljanje na otvorenom do pedeset lica. To banjalučki policajci ili nisu znali ili ih nije spriječilo u pisanju novih, prema svemu sudeći s o bzirom na ranije presude suda, neosnovanih prekršajnih prijava.

Članovi neformalne grupe “Pravda za Davida” 27.05. su banjalučkom Okružnom tužilaštvu podnijeli krivične prijave protiv 14 policajaca, komandira Policijske stanice Centar Vladana Šikuljka i Miloša Brkića, načelnika Policisjke uprave Banjaluka, zbog izdavanja osamdesetak prekršajnih naloga građanima u toku 2019. godine. Svi ti prekršajni nalozi pali su na sudu a troškove suđenja plaćaju svi građani republike Srpske.

Načelnik banjalučke Policijske uprave Miloš Brkić u nekoliko navrata je tvrdio da policajci postupaju u skaldu sa propisima iako sud konstantno utvrđuje drugačije. Ono što je jasno jeste i da Zakon o javnom okupljanju Republike Srpske ni jedno okupljanje članova grupe “Pravda za Davida” u posljednje dvije godine ne vidi kao javno okupljanje.

Miloš Brkić. Izvor: BIRN BiH

Miloša Brkića smo na jednoj konferenciji za novinare pitali da li policajci poznaju zakone i da li znaju da ispravno pristupe pisanju prekršajnih prijava s obzirom na toliki broj neosnovanih prijava. Brkić je tvrdio kako policajci banjalučke Policijske uprave znaju svoj posao.

Načelnik uprave za policijsku upravu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Mile Šikman nedavno je rekao da se posebna pažnja u obuci budućih policajaca posvećuje odnosu prema građanima a da se u predmetu Policijska ovlašćenja uči i izrada “Pismena”.

“Što se tiče policijske obuke i načina na koji se ona sprovodi to je ono što je dovoljno i potrebno za policajca za njegovo samostalno obavljanje policijskih psolova. Ja bih volio da vidimo kroz analizu i egzaktne primjere ako padaju zašto padaju prijave na sudu, zašto se to dešava”, rekao je prije nekoliko dana prvi čovjek Uprave za policijsku upravu u Republici Srpskoj.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije